Nasz profile

„Faust” Charlesa Gounoda w reżyserii Karoliny Sofulak – laureatka prestiżowej nagrody European Opera-Directing Prize.

Aktualności

„Faust” Charlesa Gounoda w reżyserii Karoliny Sofulak – laureatka prestiżowej nagrody European Opera-Directing Prize.

„Faust” Charlesa Gounoda w reżyserii Karoliny Sofulak – laureatka prestiżowej nagrody European Opera-Directing Prize.

Premiera „Fausta” Charlesa Gounoda w reżyserii Karoliny Sofulak odbędzie się 16 lutego 2019 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Spektakl 19 lutego to tzw. premiera studencka, co w praktyce oznacza, że dla studentów bilet kosztuje wtedy 28 zł.

16 lutego o 17:30 będzie miało miejsce spotkanie przedpremierowe z reżyserką, które poprowadzi Jacek Marczyński. Odbędzie się ono w Sali im. Wojciecha Drabowicza – wstęp wolny.

Reżyserka na nowo odczytuje operę francuskiego kompozytora. W jej wizji tytułowy bohater to renesansowy naukowiec i humanista, który poświęcił całe życie studiowaniu natury rzeczy i świata. Jednak mimo starań nie uzyskał pełnego zrozumienia mechanizmów, które nim rządzą, gdyż odciął się od ludzi i zamknął w bastionie intelektu. Widząc kres swych dni, w akcie desperacji i w obliczu milczenia Boga, przyzywa do siebie Szatana. Skuszony wizją młodości i drugiej szansy na zgłębienie tajemnic istnienia, Faust pozwala Mefistofelesowi zabrać się w podróż do dnia dzisiejszego. Świat, który widzi, zdaje mu się groteskowy, przerażający i pełen podziałów. Żyje w nim jednak Małgorzata – według Fausta jedyna nadzieja na zbawienie. Ona zdaje się być najpełniejszym odzwierciedleniem idei humanizmu, w którą tytułowy bohater żarliwie wierzy.  Kieruje się współczuciem i zrozumieniem dla cudzej inności, duchowością daleką od bigoterii jej brata Walentego i reszty społeczeństwa. Małgorzata przygarnia pod swój dach zagubionego Siebela – to jej lojalność pozwala Faustowi porzucić optykę swej ery i zobaczyć ją jako silną i niezależną kobietę gotową stawić czoła społeczeństwu w obronie swych praw oraz wartości, w które wierzy. Czy Małgorzacie uda się wyzwolić z pułapki naszych czasów, czy Faust zdoła dorosnąć i zmężnieć,  czy Mefistofeles odrzuci wiążącą mu ręce neutralność? Czy też zwyciężą Walentynowie, Wagnerowie i Marty dnia dzisiejszego – strażnicy status quo. Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy na spektakl.

Kolejne spektakle: 17, 19 oraz 20 lutego 2019

Wydarzenie FB

Więcej informacji

kierownictwo muzyczne Gabriel Chmura

reżyseria Karolina Sofulak

scenografia i reżyseria świateł Charles Edwards

kostiumy Sue Willmington

ruch sceniczny i choreografia Jarosław Staniek

kierownictwo chóru Mariusz Otto

OBSADA

FAUST– Piotr Friebe, Sehoon Moon

MARGUERITE – Roma Jakubowska-Handke, Monika Mych-Nowicka

SIÉBEL – Galina Kuklina, Magdalena Wilczyńska-Goś

MÉPHISTO – Rafał Korpik, Wojciech Śmiłek

VALENTIN – Stanisław Kuflyuk, Michał Partyka

MARTHE – Olga Maroszek, Julia Mech

WAGNER – Damian Konieczek, Jaromir Trafankowski

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę