Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki oraz ACK UG Alternator zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu Siłaczki
Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki oraz Akademickie Centrum Kultury UG Alternator zapraszają 24 stycznia 2019 r. o godz. 18.30 na przedpremierowy pokaz fabularyzowanego dokumentu o polskich sufrażystkach pt. „Siłaczki”. Po pokazie filmu zapraszamy na spotkanie z twórcami Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim.
O filmie:
Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet. Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski – twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 „Solidarność według kobiet”.
Siłaczki to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym mamy dziś prawo głosu . Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu.
Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie.
Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!
SIŁACZKI
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski
zdjęcia: Michał Wiśniowski
występują: Maria Seweryn, Marta Ojrzynska, Klara Bielawka
produkcja/dystrybucja: Fundacja Obiektyw-Na
koprodukcja: Dom Spotkań z Historią, Krakowskie Biuro Festiwalowe
współpraca: Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa
dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”,
wsparcie: Miasto Poznań oraz Uczestnicy aukcji crowdfundingowej na Polak Potrafi
czas trwania : 75 minut
premiera: 26.01.2019
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Karnety: 1 film: 10 zł*/15 zł ; 2 filmy: 15 zł*/25 zł; 4 filmy: 25 zł*/40 zł
* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury
(sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem) (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)
