Nasz profile

Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki oraz ACK UG Alternator zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu Siłaczki

Aktualności

Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki oraz ACK UG Alternator zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu Siłaczki

Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki oraz ACK UG Alternator zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu Siłaczki

Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki oraz Akademickie Centrum Kultury UG Alternator zapraszają 24 stycznia 2019 r. o godz. 18.30  na przedpremierowy pokaz fabularyzowanego dokumentu o polskich sufrażystkach pt. „Siłaczki”. Po pokazie filmu zapraszamy na  spotkanie z twórcami  Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim.

O filmie:

Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet. Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski – twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 „Solidarność według kobiet”.

Siłaczki to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym mamy dziś prawo głosu . Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera  Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu.

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie.
Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

SIŁACZKI

reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski

zdjęcia: Michał Wiśniowski

występują: Maria Seweryn, Marta Ojrzynska, Klara Bielawka

produkcja/dystrybucja: Fundacja Obiektyw-Na

koprodukcja: Dom Spotkań z Historią, Krakowskie Biuro Festiwalowe

współpraca: Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”,

wsparcie: Miasto Poznań oraz Uczestnicy aukcji crowdfundingowej na Polak Potrafi

czas trwania : 75 minut

premiera: 26.01.2019

 

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Karnety: 1 film: 10 zł*/15 zł ;  2 filmy: 15 zł*/25 zł; 4 filmy: 25 zł*/40 zł

* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury
(sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem) (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę