Nasz profile

Magazyn Studencki płyń Pod Prąd – Zrozumieć więcej!

Studenci

Magazyn Studencki płyń Pod Prąd – Zrozumieć więcej!

Magazyn Studencki płyń Pod Prąd – Zrozumieć więcej!

Ogólnopolski magazyn studencki „płyń Pod Prąd”, jest wydawany od 1997 roku. Stworzony przez społeczność studentów z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

Zamysłem twórców, było dotarcie do rówieśników z wartościowymi treściami, ale również pomoc studentom, którzy przyjeżdżali z mniejszych miejscowości do dużych ośrodków akademickich.

Inicjatywa z Gdańska zaczęła rozchodzić się na inne miasta. W 1999 roku magazyn studencki był wydawany w Warszawie, a następne lata w 11 największych ośrodkach akademickich w kraju.

Ponad dwadzieścia uczelni w Polsce chętnie rozdawały „Studencki Starter”, a organizacje studenckie włączały się w rozdawanie kwartalnika „płyń Pod Prąd”.

Magazyn wychodził na papierze, a jego nakład liczył nawet 65 tys. egzemplarzy. Wokół magazynu rozwijała się społeczność dziennikarzy studenckich, którzy pierwsze swoje teksty publikowali na łamach magazynu. Do tego zaczęła rozwijać się społeczność studencka: Ruch Akademicki Pod Prąd, studentów oddanych wartościom chrześcijańskim i pokazywaniu jak ważne są one w życiu człowieka.

Przez wiele lat te dwie społeczności rozwijały się i powiększały o kolejne miasta. Społeczność Rapp organizuje przeróżne wydarzenia skupione na rozwoju studenckim w dziedzinie wyborów życiowych, a społeczność dziennikarzy skupiona na rozwoju w dziedzinie dziennikarstwa.

Koniec lat dziewięćdziesiątych skupił się na rozwoju strony www. Portal podprad.pl rozwijał się równolegle z magazynem papierowym.

Po dwudziestu latach magazyn skupiony jest na docieraniu z wartościową treścią do studentów. Ogólnopolski magazyn, który cały czas chce mówić językiem swoich rówieśników, całe zaangażowanie zespołu dziennikarskiego postawił na rozwój portalu studenckiego.

Portal wspiera studenckie inicjatywy udzielając patronatu, promuje dobre książki, publikuje porady studenckie dotyczące życia studenckiego, finansów lub nauki. Publikuje reportaże studenckie, a przy tej okazji rozwija ideę szkoły pisania. W tym temacie odbyło się kilka webinarów, na którym uczestnicy uczyli się jak pisać recenzje, reportaże, robić dobre wywiady lub pisać relację z wydarzenia. Artykuły na portalu nie dają prostych odpowiedzi, mają na celu raczej inspirować do poszukiwań własnych. Magazyn współpracuje z TV TASK i realizuje wspólnie materiały naukowe.

W 2010 roku studenci i młodzi dziennikarze z Trójmiasta wymyślili i zainaugurowali konferencję dziennikarzy studenckich Medionalia. Od ośmiu lat studenci z redakcji z całej Polski przyjeżdżają do Gdańska, by przeżyć kilka dni szkoląc swój warsztat, słuchając praktyków i zastanawiając się jak sprawić, by informowanie o wydarzeniach na świecie stało się rzetelne.

Nowe idee, nowe media i nowe technologie są bliskie sercu magazynu studenckiemu Pod Prąd.

Obserwuj nas na instagramie

Obserwuj nas na facebooku

Obserwuj nas na YouTube

 

Galeria zdjęć z naszego świętowania dwudziestolecia Magazynu Studenckiego „płyń Pod Prąd”. Różne pokolenia wychowanków redakcyjnych:

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę