Ekstremalne dziwactwa
Nigdy nie brakuje poszukiwaczy mocnych wrażeń i to dla nich właśnie zostały stworzone sporty ekstremalne. Ale, jak wiadomo, ludziom zawsze jest mało. Dziwne pomysły połączone z brawurą mogą dać naprawdę wybuchowe połączenie. Oto lista najdziwniejszych i zarazem najniebezpieczniejszych sportów ekstremalnych.
Canyoning
Cóż trudnego w pokonywaniu rzeki? Okazuje się, że dużo, jeżeli nie mamy żadnej łodzi i potrzebnego sprzętu. Co więcej, nie chodzi tu tylko o przepłynięcie wpław małego strumyka. Na trasach do uprawiania tego sportu stoją rozmaite przeszkody, takie jak urwiska czy jaskinie. Trzeba mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną, aby móc skakać z wodospadów lub opuszczać się z nich na linie, czy też nurkować, aby pokonać wszystkie napotkane przeszkody.
Hydrospeed
Oto kolejny sport dla tych, którzy nie boją się trochę zamoczyć. Hydrospeed to spływ rwącą, górską rzeką na plastikowych deskach. Oczywiście nie ma tu miejsca na brak profesjonalizmu – każdy amator otrzymuje specjalny sprzęt, w tym kamizelkę ochronną, i uczy się pod okiem instruktora. Warto jednak pamiętać, że zderzenia z podwodnymi głazami mogą być bolesne i niebezpieczne.
Extreme ironing
Jak sama nazwa wskazuje, jest to ekstremalne prasowanie. Polega na prasowaniu ubrań w miejscach trudnodostępnych lub niebezpiecznych, takich jak zepsuty samochód, rwąca rzeka, czubek drzewa, ścianka wspinaczkowa, Mount Everest czy pod wodą. Istnieje nawet Biuro Ekstremalnego Prasowania, które ustala zasady tego sportu. W 2006 roku zarejestrowanych było około tysiąca ironmanów. Więc jeżeli kiedyś stwierdzisz, że prasowanie jest nudne, spróbuj extreme ironing, a na pewno zmienisz zdanie.
Freediving
Jeszcze jeden ekstremalny sport dla fanów zabaw w wodzie. Jednak nie jest to wcale taka niewinna gra. Nurkowanie na wstrzymanym oddechu jest bardzo niebezpieczne, szczególnie gdy schodzi się na głębokość 170 metrów.
Jedzenie pokrzyw
Co roku miłośnicy tej dyscypliny zjeżdżają do Wielkiej Brytanii na mistrzostwa świata w jedzeniu pokrzyw. Wygrywa ten, kto zje ich najwięcej w ciągu godziny. Kontakt z pokrzywą nigdy nie należał do przyjemnych, dlatego trudno sobie wyobrazić ludzi zjadających te rośliny. Konsekwencje są oczywiste: poparzona jama ustna i przełyk, spuchnięty język. Pozostaje tylko życzyć smacznego.
Kusznictwo podwodne
Warto czasami się zrelaksować i odpocząć, na przykład łowiąc ryby. Podobno jest to bardzo odstresowujące zajęcie. Jednak przestaje takie być, gdy zamiast łowić rybę na wędkę, strzelamy do niej z kuszy i to na dodatek pod wodą. Podwodna odmiana kuszy ma wymiary od 1,5 do 1,8 m, a strzały są długości 1,8 m. W miejscach, gdzie jest dozwolone podwodne kusznictwo, celem są zazwyczaj duże ryby ważące od 30 do 300 kg. Trzeba uważać, żeby nie przeliczyć swoich sił, ponieważ niektórych amatorów tego sportu upolowane zdobycze zaciągnęły na zawsze w morskie głębiny.
Base jumping
Jest to sport ekstremalny łączący skoki spadochroniarskie i bungee. Wystarczy znaleźć wysoki wieżowiec, komin, antenę, most czy urwisko i wziąć ze sobą spadochron. Problem polega na tym, że na otwarcie spadochronu jest mało, a nawet bardzo mało czasu. Nie ma też spadochronu zapasowego, ponieważ jego obecność jest zbędna ze względu na krótki czas lotu. Więc jeżeli pociągnięcie za odpowiedni sznurek nie zadziała lub zostanie wykonane za późno, bolesny kontakt z ziemią jest nieunikniony.
Magda Ludynia