Nasz profile

Miesiąc miodowy się nie umywa!

Poradniki

Miesiąc miodowy się nie umywa!

Miesiąc miodowy się nie umywa!

Plaga rozpadających się związków i zaraza umierających relacji międzyludzkich prowadzą świat ku powolnej zagładzie. Epidemia dosięga nawet największych optymistów, a termin szczęśliwe małżeństwo brzmi jak oksymoron. Z odsieczą po raz kolejny przychodzi Gary Chapman, terapeuta i autor teorii 5 języków miłości, który w swojej najnowszej książce: Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście podaje skuteczne sposoby na zatrzymanie tej katastrofy. Czy uda mu się uratować nasz świat?

Jeśli naprawdę, ale to naprawdę i z ręką na sercu nie chcesz nigdy być w żadnym udanym związku, a już na pewno nie w małżeństwie, lub uważasz, że wszystkie twoje relacje zawsze były perfekcyjne – możesz z ulgą przestać czytać ten tekst i zapomnieć o tej książce. W przeciwnym razie przyjrzenie się tej pozycji z bliska może skończyć się nie tylko zachęceniem i uśmiechem na ustach, ale także uzbrojeniem w dużą dawkę praktycznych wskazówek i rad, jak poprawić związek, w którym jesteś. I choć nowa publikacja Chapmana skierowana jest głównie do małżeństw, jej lektura będzie pomocna także dla innych osób – niezależnie od tego, czy twoja aktualna sytuacja związkowa już za chwilę będzie zalegalizowana, czy może wciąż tylko śnisz o białej sukni i porcelanowych bucikach.

Nie spodziewajcie się zbyt wiele po miesiącu miodowym. W najlepszym razie będzie to zaledwie początek tego, co przyjdzie później.

Autor 5 języków miłości w prosty i naprawdę zrozumiały sposób tłumaczy, jak naprawić te sfery relacji, które w małżeństwie nie funkcjonują za dobrze. Podaje wiele przykładów z życia swoich seminarzystów i pacjentów oraz niezwykle szczerze opowiada o wpadkach w swoim własnym małżeństwie. Przede wszystkim jednak, Chapman na każdy problem podaje bardzo konkretny sposób rozwiązania go, np. przytacza przykładowe zdania czy podaje serię ćwiczeń do wykonania na końcu każdego rozdziału. Zadania przeznaczone są do wykonywania w parach, aby tym samym powoli odbudowywać naruszoną małżeńską jedność, która – zdaniem autora – jest najważniejszym celem każdego małżeństwa.

Wielu konfliktów można uniknąć, jeśli para zacznie rozmawiać o podziale obowiązków jeszcze przed ślubem. To nie same obowiązki są problemem, ale fakt, że nikt nie podnosi tego tematu.

Dobrze, dobrze, ale może zastanawiasz się teraz, czy w tym poradniku będzie coś na temat Boga? Czy jest on raczej chrześcijański, quasi-chrześcijański, a może zupełnie laicki? Jeśli trzymasz sztamę z Jezusem już dłuższy czas, poznajesz Go od niedawna lub chcesz się dowiedzieć, jak wygląda budowanie związku opartego na Biblii i wierze – bingo! Trafiłeś w dziesiątkę, Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście ląduje w twoim koszyku. Nie da się ukryć, że Bóg dla Gary’ego Chapmana jest Stworzycielem małżeństwa i najważniejszym Doradcą w tej kwestii. Dlatego poza łopatologicznym wyjaśnieniem zagadnień, autor książki do każdego problemu przytacza wersety i historie biblijne, mające na celu ukazanie Bożej perspektywy lub Bożego rozwiązania.

W drodze rozmawiałem z nimi spokojnie o szkole, ale gdy tylko dzieci wysiadły, wróciła wściekłość o to, że Karolyn przestawiła moją teczkę. Całe dziewięć mil dzielące szkołę od mojego biura zastanawiałem się gniewnie: „Jak mogłem się ożenić z takim roztrzepańcem?”.

Ale nawet gdyby usunąć cały ten chrześcijański slang, jaki jest w środku – pozycja ta pozostanie wciąż pełnym humoru, bezpośrednim, i niezwykle pomocnym poradnikiem, który podkreśla, jak cenną wartość w każdej relacji stanowią praca nad sobą i właściwa, uważna komunikacja oraz udowadnia, że samo zakochanie nie wystarczy do zbudowania udanego małżeństwa.

Możecie stać dopiero na progu życia małżeńskiego albo mieć spory bagaż doświadczeń w byciu razem – w każdym przypadku musicie mieć jeden cel, czyli najgłębszą możliwą jedność, która będzie przenikać całe wasze życie.

 Magdalena Chrzanowiecka

Zaprosiliśmy na nasze łamy Pannę z nieba.

Co niedzielę będziemy publikowali jej tekst, do refleksji dla tych, dla których sprawy Boga i relacji z Nim nie są obojętne.

A jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o Bogu, zajrzyj na stronę Każdy Student.

Absolwentka polonistyki, wyśmienita korektorka, ale również blogerka (pannaznieba.pl). Kilka lat oddała projektowi TheFour.pl, mieszkała w Tczewie, Warszawie, a teraz we Wrocławiu. Lubi wyzwania, ludzi, bieganie i miłe spędzanie czasu. Entuzjastka, ale jednocześnie myślicielka - sami rozumiecie, jakie ciekawe połączenie!

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę