Nasz profile

Blisko. Lokalnie. Łódzko.

Aktualności

Blisko. Lokalnie. Łódzko.

Blisko. Lokalnie. Łódzko.

Festiwal Transatlantyk zaprasza na „Transatlantyk Bliżej” – cykl wydarzeń o tematyce filmowej.

 Tegoroczna, 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Łodzi chce być jeszcze bliżej widzów. Sięgać bardziej lokalnie. Odkrywać mniejsze i większe instytucje kulturalne, edukacyjne i pedagogiczne na terenie Łodzi. Odsłaniać potencjał tego barwnego miasta i przybliżać jego różnorodność społeczności miejscowej i gościom Festiwalu.

Multipleksy, kina studyjne, sale filmowe domów kultury? Magia kina zaklęta jest nie tylko w murach wielkich przestrzeni widowiskowych. Festiwal Transatlantyk odnajduje ją także w bibliotekach miejskich – lokalach małych, ale przytulnych, zapoznanych z okoliczną społecznością. Miejscach, w których widz nie jest ani anonimowy, ani masowy. Gdzie możemy poznać się z imienia, porozmawiać, wziąć udział w warsztatach, opowiedzieć, co lubimy w naszym mieście, a czego nam w nim brakuje. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu rusza nowy program artystyczno-edukacyjny: „Transatlantyk Bliżej” – cykl wydarzeń o tematyce filmowej.

Przez najbliższe trzy miesiące w pięciu bibliotekach miejskich odbywać się będą bezpłatne spotkania filmowe, które obejmować będą pokazy filmów oraz skupione wokół nich działania dodatkowe: dyskusje po seansach czy tematyczne warsztaty artystyczne.

„Cykl ‘Transatlantyk Bliżej’ to nasza kolejna propozycja adresowana do mieszkańców Łodzi. Chcemy wyjść ze sztuką filmową do wszystkich, w tym do osób z utrudnionym dostępem do dużych wydarzeń filmowych: dzieci z łódzkich domów dziecka czy seniorów. Jesteśmy ciekawi opinii łodzian o Festiwalu. Chcemy wraz z nimi dyskutować o kinie, Transatlantyku w przestrzeni miasta i samym mieście. Wspólnie odmalować Łódź – jednak nie tylko tę znaną z pocztówek, ale także tę lokalną” – mówi Joanna Łapińska, Dyrektor Programowa Festiwalu.

„Biblioteki to najlepsze miejsca do budowania lokalnej wspólnoty widzów, nawiązywania z nimi bezpośrednich kontaktów, słuchania o ich marzeniach i potrzebach. To podstawowe komórki życia kulturalnego mieszkańców. Dlatego bardzo cieszymy się ze współpracy z Festiwalem Transatlantyk. Będzie ona nie tylko okazją do wzajemnego poznania się, ale także otwarcia się na innego widza” – dodaje Dorota Sztyler, kierownik Działu Promocji i Marketingu Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Najbliższe spotkanie w ramach cyklu „Transatlantyk Bliżej” odbędzie się w czwartek, 30 maja o godzinie 16:00 w Bibliotece Otwartej w Łodzi (mieszczącej się przy ul. Narutowicza 8/10). Pokazany zostanie film dla dzieci pt. „Księżniczka i smok” (reż. Marina Nefedova), a po seansie odbędą się warsztaty artystyczne. Spotkanie kierowane jest przede wszystkim do dzieci z domów dziecka, ale mogą w nim wziąć udział także stali bywalcy bibliotek. Całość wydarzenia jest bezpłatna.

Kolejne spotkania odbędą się w czterech Bibliotekach Miejskich w Łodzi: w Filii nr 13 na Bałutach (ul. Rojna 39), w  Filii nr 47 (ul. Brzeźna 10), w Filii nr 35 (ul. Wróblewskiego 67) i w Filii nr 73 (ul. Piękna 35/39). W ramach cyklu pokazywane będą filmy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Widzowie będą mogli obejrzeć takie produkcje jak „Kamper” (reż. Łukasz Grzegorzek) – gorzki portret współczesnych 30-latków; „The Florida Project” (reż. Sean Baker) – opowieść o życiu małej społeczności motelu znajdującego się niedaleko słynnego Disneylandu; „45 lat” (reż. Andrew Haigh) – historię małżeństwa z długim stażem walczącego z kryzysem w związku.

***

„Księżniczka i smok” („Princessa i drakon: Tajna bolszewnogo zerkala”, Rosja, 2018) to opowieść o przygodach Księżniczki Basi, która dzięki zaczarowanej książce opuściła królewski pałac i w dniu swoich 7. urodzin wkroczyła po raz pierwszy do baśniowego świata, zamieszkałego m.in. przez sympatycznego Smoka zwanego Smokusiem.

„Kamper” (Polska, 2016) to historia, w której jak w lustrze przeglądać się mogą współcześni 30-latkowie. Opowieść o Mani i jej mężu – ona jest ambitna, pracowita i zdolna, on jest wiecznym chłopcem, który bardzo ceni sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś stoją przed decyzją, czy kolejny krok w życiu zrobią razem czy osobno. Film Łukasza Grzegorzka uhonorowany został m.in. Nagrodą “East of the West” podczas festiwalu w Karlowych Warach oraz nagrodą za Pełnometrażowy Debiut Fabularny podczas festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

„The Florida Project” (USA, 2017) ukazuje życie ludzi, którzy mieszkają w tanim moteliku blisko słynnego Disneylandu. To turyści i życiowi rozbitkowie, w tym sześcioletnia Moonee i jej mama Halley. Każda sprawia inny rodzaj kłopotów, w których często pomaga im zarządca motelu Bobby. Rola ta przyniosła Willemowi Dafoe nominacje do Oscara i Złotego Globu, a także Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

„45 lat” („45 Years”, Wielka Brytania, 2015) Kate Mercer (nominowana do Oscara Charlotte Rampling) i jej mąż Geoff zgodnie przygotowują się do jubileuszu 45-lecia małżeństwa. Wszystko ulega zmianie, kiedy Geoff otrzymuje list z informacją, że ciało jego pierwszej miłości zostało po latach odnalezione w szwajcarskich Alpach. Charlotte Rampling i Tom Courtenay za swoje role w tym filmie otrzymali Srebrne Niedźwiedzie w Berlinie. Rampling uhonorowano także m.in. Europejską Nagrodą Filmową i Nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Pomysłodawcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź. Partnerem Festiwalu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę