Nasz profile

Kobiety Wolności – przepiękny mural na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

Aktualności

Kobiety Wolności – przepiękny mural na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

Kobiety Wolności – przepiękny mural na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

Na przystanku PKM Gdańsk Strzyża można już oglądać wyjątkowe malowidło. Znajdują się na nim portrety kobiet działających w opozycji w okresie PRL. Oficjalne odsłonięcie muralu zatytułowanego „Kobiety Wolności” odbyło się 5 lipca 2019 r. W wydarzeniu wzięły udział m.in. bohaterki Sierpnia’80 oraz ich rodziny.

 – Ten mural jest naszym symbolicznym hołdem dla wszystkich kobiet, które w okresie PRL działały w opozycji demokratycznej i walczyły o wolną Polskę. Ich rola, często marginalizowana na kartach historii, była w tamtych czasach szczególnie ważna. Panie bezpośrednio angażowały się w ruch Solidarności albo wspierały działania swoich mężów i synów – zaznaczył na wstępie uroczystości marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Wszyscy znamy męską część tej historii opowiedzianą przed laty w filmie „Człowiek z żelaza”. Teraz przyszła pora na „Kobiety z muralu” – dodał marszałek.

Przypomniane i docenione

Na powierzchni ponad 400 mkw przedstawionych zostało łącznie kilkadziesiąt kobiet. Są wśród nich zarówno powszechnie znane postacie, jak Anna Walentynowicz, Joanna Duda-Gwiazda, Alina Pienkowska czy Henryka Krzywonos, oraz takie, które dzięki muralowi mają szansę być ponownie przypomniane i docenione.

Mam nadzieję, że duch tamtego czasu powróci, że uda się przezwyciężyć podziały i zjednoczyć Polaków w solidarnej trosce o ojczyznę

Jedną z nich jest Ewa Ossowska, którą widać na wielu zdjęciach z Sierpnia’80, jak stoi tuż obok Lecha Wałęsy, kiedy ten przemawia do stoczniowców. – Jestem wzruszona, że po tylu latach przypomniano sobie o mnie i innych kobietach walczących o wolność, nasz kraj i nasze rodziny. Cieszę się, że po 39 latach możemy stanąć w jednym szeregu. Solidarność wyrosła bowiem z jedności. Mam nadzieję, że duch tamtego czasu powróci, że uda się przezwyciężyć podziały i zjednoczyć Polaków w solidarnej trosce o ojczyznę – powiedziała Ewa Ossowska.

Filary ruchu solidarnościowego

Bohaterki namalowane zostały na filarach pod przystankiem PKM Gdańsk Strzyża, aby w ten sposób symbolicznie podkreślić, że to one były filarami solidarnościowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Na pierwszym filarze jest ich kilka, na kolejnych coraz więcej, a na ostatnim cały tłum.

Symbolicznym zwieńczeniem muralu i kwintesencją jego idei jest ściana w tle, na przyczółku za filarami. Znalazła się tam sylwetka nazywanej kiedyś poetką „Solidarności”, ale zapomnianej przez historię Jadwigi „Jagody” Piątkowskiej, siedzącej przy maszynie do pisania, z której ulatuje tekst wiersza „Ewie – mojej 12-letniej córeczce”. Po obu stronach ściany widoczne są natomiast dźwigi stoczniowe oraz napisany solidarycą tytuł całego dzieła: „Kobiety Wolności”.

Mural „Kobiety Wolności” to wspólny pomysł Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz samorządu województwa pomorskiego. Jego powstanie stanowi jedno z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Roku Solidarności i Wolności. Wpisuje się także w akcję „Kobiety na mury” zainicjowaną przez redakcję „Wysokich Obcasów” – dodatek do sobotniego wydania „Gazety Wyborczej”. Malowidło zaprojektowały i wykonały artystki z grupy RedSheels, które namalowały m.in. słynny mural Kory w Warszawie.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę