Nasz profile

SLOT Pomorze – nie może cię ominąć!

Aktualności

SLOT Pomorze – nie może cię ominąć!

SLOT Pomorze – nie może cię ominąć!

SLOT Pomorze to otwarty na każdego, jednodniowy festiwal artystyczny w Gdyni oparty na relacjach ludzi i wspólnym tworzeniu niezwykłej przestrzeni spotkań. Celem wydarzenia jest integracja lokalnych środowisk twórczych, zacieśnianie więzi społecznych, promocja wolontariatu i postawy obywatelskiej.

Festiwal SLOT Pomorze odbędzie się w sobotę, 7 września (sobota) na Skwerze Arki Gdynia od godziny 12:00 do 20:00. SLOT Pomorze to niezwykły dzień, kiedy razem tworzymy, rozmawiamy, otwieramy się na siebie i zawiązujemy nowe relacje.

SLOT Pomorze podzielony jest na sześć stref. Na uczestników czekają warsztaty plenerowe, jak również szczególne miejsca, gdzie podążymy za inspirującą myślą. Będziemy odkrywali inne spojrzenie na palące problemy społeczne, jak wzajemna komunikacja lub sztuka mądrego przewodzenia. Będzie również otwarta Cafe Przystań, gdzie uczestnicy spędzą czas pijąc znakomitą kawę, słuchając ciekawych rozmów, inspiracji oraz zawiązując nowe relacje. W strefie Story of the Soul usłyszą opowieści prosto z duszy i serca na temat ludzkich potrzeb oraz mądrego pomagania i wyprawie do Pakistanu. W strefie audiowizualnej, przeznaczonej głównie dla młodzieży, uczestnicy nauczą się opowiadać, za pomocą środków wizualnych o tym, co jest dla nich ważne. Dzień zakończymy dwoma chwytającymi za serce koncertami, zespołu Roomieńce i zespołu Kruki.

Na uczestników czeka bogaty program warsztatów (batik, malowanie na tkaninach, gimnastyka plenerowa, pinhole, warsztaty z cyjanotypii, czy zabawa: mów mi Picasso), ale również wielu ciekawych zaproszonych gości. Alicja Dzierżak poprowadzi warsztaty na temat komunikacji bez przemocy. Adrian Werner, koordynator grupy IgersGdańsk, oprócz warsztatów z fotografii mobilnej, poruszy temat mowy nienawiści oraz niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą patostreeming. Piotr Szwabe znany malarz i muralista, podzieli się swoimi spostrzeżeniami o tym, jak murale mogą zmienić miasto. Marcin Żółtowski będzie moderował dyskusję o tym, że warto poznać swego sąsiada, nawet, gdy wydaje się nam inny od nas. Agata i Maciej Strzyżewscy, małżeństwo z Kaszub, które opowie o wyjeździe do Pakistanu. Ich serca poruszył los ludzi pracujących niewolniczo w fabrykach cegieł. Dzięki ich zaangażowaniu do tej pory udało się wyciągnąć z niewoli 118 osób (w tym 71 dzieci). Jak do tego doszło i jak trudne jest to przedsięwzięcie opowiedzą podczas spotkania. Agata i Maciej będą gośćmi strefy Story of the Soul, tam razem z nimi, będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest wyjście bezdomności? Oraz jak można mądrze pomagać bezdomnym?

Agnieszka Buczyńska – prezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu oraz Joanna Gwizdała – blogerka i specjalistka od rozmów w social mediach, będą uczestniczyły w debacie na temat Sztuki komunikacji. Agnieszka podzieli się przemyśleniami od strony komunikacji w świecie realnym, natomiast Joanna spojrzy na komunikację z perspektywy on-line. Do debaty o Sztuce mentoringu zaprosiliśmy Tomasza Manikowskiego – mówcę i coucha, Bolesława Drapellę – prezesa zarządu Air Help Poland, ojca piątki dzieci oraz Marcina Dybuka – sportowca i marketingowca. Każdy z nich ma doświadczenia w prowadzeniu zespołu, liderowaniu i wychowaniu dzieci.

W strefie audiowizualnej czekają na nas warsztaty prowadzone przez Tomasza Czarneckiego, Paulinę Pohl oraz Kryspina Plutę. Na deser, odbędzie się projekcja filmów lokalnych twórców.

Skąd pomysł na SLOT Pomorze? – W Lubiążu, na Dolnym Śląsku, co roku ma miejsce SLOT Art Festival, jeden z największych festiwali kultury alternatywnej w Polsce – mówi organizator SLOT Pomorze, Kryspin Pluta. – To świetne koncerty, warsztaty, klimatyczne kluby i kawiarenek, goście specjalni, wystawy, wykłady, pokazy filmowe. Nie chcemy, by ten Festiwal zakończył się latem. Chcemy, by SLOT przenosił się w różne zakątki Polski, by uczestnicy w Gdyni mogli poczuć na nowo atmosferę Festiwalu, by przeżyć go jeszcze raz, ale tym razem w lokalnej społeczności.

SLOT Art Festival jest wyjątkowym wydarzeniem, jak ocenił go Szymon Hołownia: „Byłem dziś w absolutnie nieprawdopodobnym miejscu. Slot Art Festival w Lubiążu – matko z ojcem, co to za wspaniała energia! Co za budynek (pusty klasztor wielkości 2.5 Wawelu)! 7 tysięcy ludzi: rodziny z maluchami, średniaki, starcy w moim wieku, setki warsztatów, spotkań z, zakamarkowych kafejek, koncertów… Zero alko, zero dragów, zero zawianych zombiaków…”

Taką energię zamierzają przenieść do Gdyni organizatorzy SLOT Pomorze. To wydarzenie jest bezpłatne, otwarte i jest przeznaczone dla każdego.

Partnerem Slot Pomorze jest Miasto Gdynia. Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek, nadał honorowy patronat wydarzeniu. Patronat medialny objęło Trojmiast.pl oraz Radio Gdańsk.

Slot Pomorze współpracuje z miejskimi organizacjami kulturalnymi, takimi jak: Biblioteka Miejska, Przystanie Sąsiedzkie z Laboratorium Innowacji Społecznych, Wymiennikownia, Halo Kultura, ale również z lokalnymi artystami i twórcami.

Organizatorem Festiwalu SLOT Pomorze jest Fundacja Inicjatyw Twórczych „Fordewind”. Fundacja ma na celu szeroko pojętą działalność edukacyjną i kulturalną, szczególnie w zakresie wspierania wychowania i rozwoju młodych ludzi. Chcemy inspirować młodych ludzi do twórczego działania. Realizujemy programy edukacyjne oraz projekty artystyczne m.in. warsztaty filmowe (polskie i międzynarodowe), festiwale (SLOT Pomorze). W wydarzenie włącza się ponad siedemdziesięciu wolontariuszy.

Więcej na stronie: http://www.slotpomorze.pl/

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/416149922327315/

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę