Nasz profile

Rozpoczął się44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Aktualności

Rozpoczął się44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Rozpoczął się44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

W poniedziałek rozpoczął się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Seanse konkursowe i pozakonkursowe, wydarzenia towarzyszące, debaty i spotkania odbywać się będą w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, kinie Helios, Teatrze Miejskim, Hotelu Mercure Gdynia Centrum, Konsulacie Kultury, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Na stronie Festiwalu dostępny jest szczegółowy program projekcji. Trwa sprzedaż biletów na festiwalowe seanse.

Do Konkursu Głównego 44. FPFF zakwalifikowało się 19 filmów. Aż 13 z nich będzie miało w Gdyni polską premierę. Dla czworga reżyserów prezentujących swój film w Konkursie jest to pełnometrażowy debiut fabularny. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 filmów szkół filmowych, Studia Munka oraz producentów niezależnych. Filmy ocenią dwa regulaminowe składy jurorskie. Na Festiwalu obradować będą także pozaregulaminowe składy jury, m.​in. Jury Młodych, Jury Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz inne kolegia przyznające nagrody pozaregulaminowe. Platynowe Lwy za całokształt osiągnięć artystycznych otrzyma reżyser Krzysztof Zanussi.

Na program 44. FPFF składają się liczne sekcje pozakonkursowe. Po kilku latach powróciła Panorama Kina Polskiego, prezentująca wybrane filmy spośród tych, które zostały zgłoszone do Konkursu Głównego, ale się do niego nie zakwalifikowały. Koprodukcje międzynarodowe powstałe ze znaczącym polskim udziałem przybliży najstarsza sekcja towarzysząca, czyli Polonica.

Filmy prezentowane w cyklu Czysta klasyka. In Memoriam przywołają pamięć o zmarłych w minionym roku wybitnych postaciach polskiego kina: Zofii Czerwińskiej, Kazimierzu Kutzu, Ryszardzie Bugajskim, Andrzeju Trzosie-Rastawieckim, Jerzym Wójciku, Wiesławie Zdorcie i Witoldzie Sobocińskim. Festiwal odnotuje 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przypominając „Westerplatte” Stanisława Różewicza, „Lotną” Andrzeja Wajdy i „Orła” Leonarda Buczkowskiego.

W ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego, organizowanego wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, widzowie zobaczą między innymi „Halkę” Konstantego Meglickiego z 1929 roku, z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Jerzego Rogiewicza i zespołu muzyków. Podczas Festiwalu swój dorobek podsumują i zaprezentują podczas jubileuszowych pokazów filmowych dwa ośrodki obchodzące w tym roku 70-lecie: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Wytwórnia Filmów Oświatowych.

W sekcji Filmy z Gdyni zaprezentowane będą dwa dokumenty i jedna krótka fabuła twórców związanych z miastem gospodarzem Festiwalu. Dzięki współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni zobaczą wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji KFF na fali znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacja.

Jedną z najbardziej obleganych przez widzów sekcji Festiwalu co roku jest Gdynia Dzieciom, przygotowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W programie kierowanym do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych jest 30 animowanych bajek i 11 filmów pełnometrażowych.

Goście Festiwalu, mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści mogą obcować z kinem również w plenerze. Wieczorami na Placu Grunwaldzkim zobaczą wybrane głośne filmy pełnometrażowe z ostatnich lat Festiwalu, a także najlepsze polskie krótkie metraże. Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 44. FPFF jest Telewizja Kino Polska. Pokazy plenerowe są bezpłatne.

Program 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to nie tylko filmy. Po raz czwarty organizatorzy zapraszają na cykl spotkań branżowych Gdynia Industry, adresowanych do twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych. Program, opracowany w znacznym stopniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, obejmuje m.​in. temat rozwoju platform streamingowych i ich wpływu na kinematografię czy fenomen kin studyjnych. Mowa będzie również o pozycji kobiet w branży filmowej, o reżyserii filmów dla dzieci, o efektach specjalnych, postprodukcji oraz potencjale kina wirtualnej rzeczywistości. Zaplanowano także Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, konferencję prasową Gildii Reżyserów Polskich oraz debatę Twarzą w Twarz z Dyrektorem PISF, Radosławem Śmigulskim.

Festiwal zaprasza na promocje książek poświęconych polskiemu filmowi i jego twórcom. Przestrzeń festiwalową wypełnią wystawy i instalacje o tematyce filmowej. W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego oglądać będzie może retrospektywną ekspozycję Kino Grzegorza Królikiewicza, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. W Muzeum Miasta Gdyni otwarta zostanie wystawa pt. Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami. Na Festiwalu swoja premierę będzie miała animacja „Gymnasia”, która stanie się elementem wyjątkowej prezentacji, przygotowanej przez Instytut Adama Mickiewicza. Odwiedzając specjalny pawilon obok Teatru Muzycznego, widzowie zetkną się z elementami teatru, kina wirtualnego i wystawy w jednym.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza, jak co roku, nastoletnich widzów do udziału w programie edukacji filmowej młodych widzów. Zaplanowano m.​in.: cykl debat Skrytykuj! i wykładów bazujących na repertuarze Festiwalu, warsztaty filmowo-reporterskie „Studio Filmoteki Szkolnej”, Filmową Grę Miejską oraz zajęcia przygotowujące do Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

W festiwalowy piątek, 20 września, w śródmieściu Gdyni dojdzie do niecodziennego wydarzenia muzycznego. Od godziny 17.00 w różnych punktach miasta motywy z utworów Krzysztofa Komedy grać będą polskie i zagraniczne big-bandy. Godzinę później na Czerwonych Schodach obok Gdyńskiego Centrum Filmowego zaśpiewają Magda Kumorek i Anna Dereszowska z towarzyszeniem Rebel Babel Ensemble. Wreszcie o 20.00 nastąpi Komeda Big Bang, czyli wspólny występ połączonych orkiestr, łącznie nawet około stu wykonawców, pod kierunkiem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego.

Wydarzenia festiwalowego tygodnia rejestrować będą ekipy Kroniki Festiwalowej, złożone ze studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i Szkoły Wajdy.

Tegoroczny spot festiwalowy powstał w Studiu Filmowym Orka. Za pomoc w realizacji dziękujemy Muzeum Miasta Gdyni. Autorem plakatu, który stał się inspiracją spotu, jest Andrzej Pągowski.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

Organizatorami Festiwalu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Współorganizatorzy: Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury.

Sponsorem Głównym 44. FPFF jest PKO Bank Polski.

Partnerem Strategicznym jest BMG Goworowski Autoryzowany dealer Mercedes-Benz.

Partnerzy Główni: PKP Intercity, Dr Irena Eris, Nespresso, Gdyńskie Centrum Kultury.

Ogólnopolscy Patroni Medialni: Telewizja Polska, Radiowa Jedynka, Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Rzeczpospolita, Miesięcznik Kino, Filmweb, Onet, ELLE, Gala, Super Express.

Lokalni Patroni Medialni: Telewizja Gdańsk, Radio Gdańska, Dziennik Bałtycki, Rzeczpospolita. Życie Regionów, Trojmiasto.pl.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę