Nasz profile

Studenci przeszywają Łódź zielenią

Aktualności

Studenci przeszywają Łódź zielenią

Studenci przeszywają Łódź zielenią

Zaniedbana, niewyróżniająca się niczym droga – tak wygląda obecnie ulica Stefanowskiego na łódzkim Starym Polesiu, łącząca kampusy A i B Politechniki. Przemieszczający się nią codziennie studenci biorą sprawy w swoje ręce – już niedługo może powstać tam zielony woonerf, przestrzeń przyjazna dla pieszych i rowerzystów, miejsce wytchnienia od miejskiego i uczelnianego zgiełku.

Za nami początek głosowania na projekty w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Od soboty, 14 września przez dwa tygodnie każdy mieszkaniec Łodzi ma szansę oddać swój głos na pięć wybranych przez siebie projektów z całego miasta, które jego zdaniem poprawią komfort życia w nim. Wśród wniosków złożonych do ŁBO nie brakuje inicjatyw infrastrukturalnych – najpopularniejsze z nich zyskają szansę na realizację, na stałe wpisując się w krajobraz Łodzi, podobnie jak zwycięskie we wcześniejszych edycjach woonerfy na ulicach 6 Sierpnia i Traugutta.

Trend upiększania miasta i czynienia go bardziej przyjaznym nie jest obcy w tym roku również studentom – wniosek P295SP „Przeszyci Zielenią”, zakładający przebudowę ulicy Stefanowskiego dzięki wspólnej inicjatywie studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej został zgłoszony i przyjęty do tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

„Do tej pory ulica Stefanowskiego nie była miejscem atrakcyjnym ani dla mieszkańców położonych w jej okolicy nieruchomości, ani dla klientów znajdujących się przy niej punktów usługowych. Wąskie, zniszczone chodniki nie ułatwiają codziennej drogi na zajęcia tysiącom studentów. Najwyższy czas to zmienić. Stare Polesie zasługuje na przyjazną przestrzeń pełną zieleni. Chcemy, by ulica Stefanowskiego stała się swoistą wizytówką naszej dzielnicy” – tłumaczy Patryk Wacławiak, lider zespołu projektowego.

Koncepcja zakłada utworzenie strefy podwórca miejskiego (woonerfu) na odcinku od ul. Potza do ul. Radwańskiej, w celu priorytetyzacji ruchu pieszego i rowerowego z uspokojeniem ruchu samochodowego. Pozwoli stworzyć atrakcyjną sekwencję wnętrz dla rekreacji mieszkańców oraz studentów. Budowa podwórca zakłada pielęgnację istniejącej zieleni, nowe nasadzenia, strefy rekreacji biernej z ławkami, stojakami dla rowerów i niezbędną infrastrukturą oraz miejsce pod ogródki gastronomiczne. Założenie woonerfu na ul. Stefanowskiego wpisuje się w koncepcję Green EXPO 2024 Łódź Polska – obszar objęty projektem graniczy z terenem, który w nieodległej przyszłości stanie się zieloną wizytówką nie tylko Łodzi, ale i całego kraju.

„Zainicjowany przez nas fragment zielonej ulicy może stać się przyczynkiem do zmiany całej otaczającej przestrzeni. Projekt przewiduje możliwość kontynuacji woonerfu na dalszych odcinkach ulicy Stefanowskiego, co pozwoliłoby stworzyć zieloną strefę przeszywającą tkankę miejską, łączącą ze sobą dwa kampusy Politechniki oraz Park im. Klepacza i Park im. Poniatowskiego, oazę spokoju i wytchnienia od zgiełku miejskiego” – dodaje Patryk Wacławiak.

Projekt jest częścią zwycięskiej pracy konkursowej stworzonej w ramach przedsięwzięcia. „Włócz się po mieście – warsztaty urbanistyczno-architektoniczne”. Zespół projektowy w składzie: Daria Bartosik (Politechnika Łódzka), Milena Rypa (Politechnika Opolska), Jan Kowalski (Uniwersytet Warszawski – Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej „Spatium”), Patryk Wacławiak (Politechnika Łódzka – SKN Gospodarki Przestrzennej „Cirkula”) został wyróżniony przez jury składające się ze specjalistów w dziedzinie architektury i urbanistyki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w  Łodzi i Politechniki Łódzkiej za najlepszą koncepcję zagospodarowania kwartału pomiędzy ulicami: Radwańską, Wólczańską, Skorupki i al. Politechniki. Ogólnopolski konkurs na plan zagospodarowania łódzkich kwartałów organizowany jest z powodzeniem od 5 lat przez SKN Gospodarki Przestrzennej „Cirkula” we współpracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną w Łodzi.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem koncepcji:

https://uml.lodz.pl/uploads/tx_edgeregisters/75200/3867/P295SP.pdf

oraz z planszą z projektem:

https://uml.lodz.pl/uploads/tx_edgeregisters/75200/3888/P295SP.pdf

Harmonogram ŁBO:

https://uml.lodz.pl/bo/lbo-20192020/harmonogram/

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę