Nasz profile

Wyrocznia współczesności

Studenci

Wyrocznia współczesności

Wyrocznia współczesności

Kiedy zapytałam kilku moich znajomych, kto jest dla nich autorytetem, w odpowiedzi usłyszałam kilka znanych nazwisk, m.in. Jerzy Owsiak, Karol Wojtyła, Lech Wałęsa czy Józef Piłsudski. Zainteresowało mnie to, że w „czołówce” nie została wymieniona żadna kobieta. Ja bez chwili zawahania mogłabym wymienić sporo kobiecych autorytetów, np. Annę Dymną.

Po rozmowie ze studentami dwóch największych szkół wyższych w Gdańsku udało mi się zgromadzić parę ciekawych pomysłów i sposobów, jak można stać się wzorem dla innych.

Im starszy tym lepszy

Miłosz, student drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Gdańskim, uważa, że bycie autorytetem wiąże się z osiągnięciem pewnej granicy wiekowej. Mądrość życiową zdobywa się z wiekiem. Ludzie starsi, z większym bagażem doświadczeniem zazwyczaj są w stanie podjąć właściwsze decyzje. Poza tym łatwiej przychodzi im argumentacja swojego zdania. Przywołanym przykładem przez Miłosza jest, wykładający na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Marek Andrzejewski.

Dobry towar sam się chwali

Od Aleksandry, studentki Politechniki Gdańskiej, usłyszałam natomiast, że trzeba być specjalistą tylko w jednej dziedzinie, aby stać się autorytetem w oczach innych. Ola twierdzi, że ludzi, dla których chce się być wzorem do naśladowania trzeba zainteresować szeroką wiedzą w konkretnej kwestii. Chwali się również sposób podejścia do danej sprawy. Jako przykład przywołuje nazwiska trenerów sportowych, m.in. Andrea Anastasi (trener reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn) czy Aleksander Wierietielny (trener biegaczki Justyny Kowalczyk).

Całkowite poświęcenie się idei

Aby zdobyć respekt u innych, należy zupełnie oddać się konkretnej idei – tak sprawę podsumował Bartek, student prawa na Uniwersytecie Gdańskim. I nie chodzi o to, aby poświęcać się dla zysków materialnych. Bo autorytet się buduje, a nie zdobywa. Trafnym przykładem na to sformułowanie wydaje się być Jerzy Owsiak, działacz charytatywny. Dobrym wzorcem są również poeci tworzący ku pokrzepieniu serc.

Kilka cech, którymi powinien charakteryzować się autorytet

Wzór godny do naśladowania winien wykazywać się rozwagą w podejmowaniu decyzji oraz konsekwencją w dążeniu do celu. Należy również umiejętnie zdobyć zaufanie u innych i jak najlepiej zaprezentować swą opinię. Umiejętność przyznania się do błędu jest właściwą drogą do sukcesu. Jednak ważne jest, aby inni uczyli się właśnie od nas, a nie my od nich.

(Natalia Trzcinska)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę