Nasz profile

Foundation year – jak wyjechać na studia za granicę bez matury?

Poradniki

Foundation year – jak wyjechać na studia za granicę bez matury?

Foundation year – jak wyjechać na studia za granicę bez matury?

Możesz nie mieć matury i studiować za granicą. Możesz również nie dostać się na wymarzone studia, a i tak uczyć się na zagranicznej uczelni. Taką możliwość daje foundation year. Gdzie i na jakich zasadach aplikować na rok zerowy wyjaśniają eksperci Elab Education Laboratory.

Foundation year to nieznany w Polsce rodzaj szkolnej zerówki dla studentów. Na rok zerowy mogą jechać uczniowie po maturze lub jeszcze w szkole średniej, a także osoby, które nie dostały się na wybrany kierunek studiów. Jest przeznaczony też dla osób, które potrzebują porządnego językowego lub merytorycznego przygotowania.
Rok zerowy kompleksowo przygotowuje pod kątem przyszłych studiów.  To dwa semestry, po 16 – 20 godzin tygodniowo, zajęć spędzonych w murach wymarzonej uczelni. Uczestnicy zapoznają się z akademickim językiem angielskim, poznają brytyjski system nauczania i pracują pod opieką tutora.
Przyszli studenci uczą się pracy w grupie i jednocześnie studiują samodzielnie, prezentując efekty pracy w esejach. Nabierają biegłości w sztuce prezentacji – także samego siebie – przygotowując personal statement. To nieznane u nas, ale typowe dla brytyjskich uczelni opisowe CV o ściśle określonej długości. Każdy semestr kończy się egzaminami kierunkowymi i językowymi, których wyniki mają kluczowe znaczenie przy rekrutacji.

Na jakich zasadach aplikować na foundation year

O przyjęcie na rok zerowy mogą starać się osoby, które słabo zdały maturę. Dla uczelni brytyjskich oznacza to średnią ze wszystkich przedmiotów na poziomie 50-60 proc., a rozszerzenia na poziomie 40-55 proc. Kandydat składa świadectwo ukończenia szkoły średniej, certyfikat językowy – najlepiej IELTS, referencje od nauczyciela oraz swój personal statement.
Druga możliwość to rozpoczęcie studiów na foundation year po ukończeniu liceum lub technikum, ale bez podejścia do matury lub z negatywnym wynikiem z egzaminu dojrzałości. Trzeba przedstawić świadectwo ukończenia szkoły oraz certyfikat językowy. Kandydatów z Polski przyjmują uniwersytety: Plymouth, Hertfordshire, Anglia Ruskin czy londyński Brunel.
Trzecia opcja to wyjazd na rok zerowy przed ukończeniem szkoły średniej i przed egzaminem maturalnym. W tym wypadku kandydat musi mieć zaliczoną klasę drugą liceum lub trzecią technikum. Wymagane dokumenty to świadectwo ukończenia dotychczasowych klas i certyfikat językowy. Możliwość studiowania na foundation year bez matury aktualnie oferuje np. Instytut BIMM i Uniwersytet Roehampton.

Studia bez matury

Aplikację na foundation year bez matury umożliwia również Uniwersytet De Montfort. To uczelnia położona w Leicester, godzinę drogi pociągiem od Londynu. Oferuje duży wybór kierunków dla osób chcących pracować w zawodach kreatywnych związanych z projektowaniem gier, animacją, modą, filmem. Słynie z kierunków artystycznych, a jej absolwenci projektowali buty dla Lady Gaga i odzież dla Beyonce.
Na foundation year do Leicester można przyjechać już po przedostatniej klasie szkoły średniej. Rok zerowy dostępny jest dla przyszłych inżynierów, farmaceutów, artystów, projektantów odzieży, obuwia, specjalistów od grafiki, komunikacji elektronicznej, dziennikarzy, filmowców, twórców foto i wideo, programistów, ekspertów branży biznesowej.
Nowoczesny kampus, bogato wyposażone pracownie i całodobowa biblioteka dają możliwość komfortowego studiowania. Widok studenta idącego w piżamie nie należy do rzadkich sytuacji. Na rzecz De Montfort przemawiają również trzy razy niższe niż w Londynie koszty życia, choć jest to ósme największe miasto w Wielkiej Brytanii.
Uczelnia kładzie nacisk doświadczenie międzynarodowe studentów, którzy w ramach programu DMU Global mogą studiować w innych krajach. To podejście zostało dostrzeżone przez autorów rankingu Times Higher Education, którzy w kategorii teaching excellence sklasyfikowali uczelnię wyżej niż  Oxford czy Cambridge.
– Żeby dostać się na studia w Wielkiej Brytanii nie trzeba zdawać matury dwujęzycznej czy międzynarodowej. W przypadku Uniwersytetu De Montfort matura na foundation year w ogóle nie jest potrzebna – to tylko pokazuje jak bardzo brytyjskie uczelnie są otwarte na zagranicznych studentów – mówi Przemysław Jeziorowski z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego. – Foundation year kompleksowo przygotowuje kandydata i otwiera drogę na uniwersytet. Polska szkoła niestety nie uczy tego, co premiuje brytyjski system edukacji – doświadczenia, praktyki, pracy w grupie, autoprezentacji. Warto potraktować rok zerowy jako dobrą inwestycję. Podobnie jak na brytyjskie studia, na rok zerowy przysługuje pożyczka studencka w wysokości czesnego.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę