Nasz profile

Najtańsze lokum dla studenta – za ile?

Studenci

Najtańsze lokum dla studenta – za ile?

Najtańsze lokum dla studenta – za ile?

Jeśli jeszcze nie zacząłeś poszukiwań mieszkania do wynajęcia na okres studiów, nie zwlekaj dłużej! Obecnie można jeszcze przebierać w ofertach, ale pod koniec września tych najbardziej atrakcyjnych może zabraknąć. Sprawdzamy, ile najmniej trzeba wydać na mieszkanie w kilku największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Warszawa. W stolicy koszty utrzymania są oczywiście najdroższe. Według analizy portalu Domy.pl średnia miesięczna stawka za wynajem mieszkania wynosi tu 3300 zł czyli aż o 1200 zł więcej niż w drugim co do wielkości polskim mieście, jakim jest Kraków. W najtańszej warszawskiej kawalerce zamieszkamy za około 600 zł, choć trzeba przyznać, że oferty takie zdarzają się niezwykle rzadko i w dużej mierze dotyczą nieruchomości na obrzeżach miasta. Sporo ofert za 700-800 zł dotyczy lokum będących odrębną częścią domów jednorodzinnych. Na mieszkanie dwupokojowe trzeba liczyć minimum 800-1000 zł miesięcznie, a na lokal trzypokojowy najmniej 1700 zł.

Kraków. Mieszkanie najmiemy tu za średnio 2120 zł miesięcznie. Ceny za miesiąc w kawalerce zaczynają się od mniej więcej 600 zł. Taniej wyniesie najem pokoju w domu jednorodzinnym (około 500 zł). Na mieszkanie dwupokojowe trzeba wydać najmniej około 650 zł miesięcznie, zaś na trzypokojowe minimalnie 850 zł. Dla osób, którym zależy na oszczędnościach, współdzielenie mieszkania z innymi studentami będzie świetnym sposobem na zmniejszenie kosztów utrzymania. Oczywiście to rozwiązanie sprawdza się także w przypadku studiów w innych miastach.

Wrocław. Ceny podobne jak w Krakowie. Za najem mieszkania zapłacimy przeciętnie 2110 zł miesięcznie. Na kawalerkę trzeba liczyć dość sporo, bo minimalnie 750 zł. Za miesiąc w mieszkaniu dwu- lub trzypokojowym trzeba liczyć najmniej 900 zł. Podobne minimalne ceny tych dwóch typów mieszkań mogą wydawać się zaskakujące, pamiętajmy jednak, że wysokości stawek uzależnione są w dużej mierze od lokalizacji i standardu nieruchomości.

Poznań. W tym mieście akademickim średnie miesięczne stawki są znacznie niższe niż w powyższych. Mieszkanie wynajmiemy przeciętnie za 1620 zł. W najtańszej kawalerce możemy mieszkać za około 400-500 zł miesięcznie. Na najtańszy lokal dwupokojowy trzeba wydać mniej więcej 700 zł, podobnie w przypadku mieszkań trzypokojowych.

Warto pamiętać, że przytoczone tu sumy to ceny ofertowe, które najczęściej nie zawierają opłat za media. Czasem także doliczany jest czynsz. Niektórzy właściciele mieszkań, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, pobierają jeszcze jednorazową kaucję zwrotną.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę