Nasz profile

Podwójny dyplom magisterski dla studentów PG. Umowa między Politechniką Gdańską a Uniwersytetem Palermo

Aktualności

Podwójny dyplom magisterski dla studentów PG. Umowa między Politechniką Gdańską a Uniwersytetem Palermo

Podwójny dyplom magisterski dla studentów PG. Umowa między Politechniką Gdańską a Uniwersytetem Palermo

Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, podpisał w Palermo umowę o współpracy z Universita Degli Studi di Palermo – największą uczelnią techniczną na Sycylii. Dzięki porozumieniu studenci kierunków Budownictwo i Inżynieria Środowiska, oferowanych przez obydwie uczelnie, zyskali możliwość otrzymania podwójnego dyplomu magisterskiego.

Umowa podpisana przez rektorów Politechniki Gdańskiej i Universita Degli Studi di Palermo, prof. Krzysztofa Wildego i prof. Fabrizio Micariego, to kolejny element procesu internacjonalizacji naszej uczelni, ale też spełniania wymogów programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, którego Politechnika Gdańska jest jednym z głównych beneficjentów.

Podpisana w poniedziałek w Palermo umowa pozwoli studentom obydwu uczelni na uzyskanie podwójnego dyplomu magisterskiego (tzw. „double degree”), uznawanego na międzynarodowych rynkach pracy i potwierdzającego szerokie przygotowanie absolwenta do podjęcia pracy w zawodzie. Na razie współpraca dotyczyć będzie dwóch kierunków na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska (Budownictwo i Inżynieria Środowiska), ale sygnatariusze umowy nie wykluczają, że partnerstwo obu uczelni może się poszerzyć.

– Obydwie strony są zgodne i chętne na to, by współpracować na różnych płaszczyznach – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Na razie zawarliśmy porozumienie oparte o wymianę studencką i możliwość uzyskania podwójnego dyplomu magisterskiego dla absolwentów tych dwóch kierunków. Podczas wizyty rozmawialiśmy jednak o poszerzeniu zakresu tej współpracy w taki sposób, by objęła ona inne kierunki studiów, ale też o partnerstwie na polu naukowo-badawczym.

– Umowy o współpracy z mocnymi, zagranicznymi uczelniami to jeden z najważniejszych elementów strategii internacjonalizacji naszego uniwersytetu – mówił podczas ceremonii zawarcia porozumienia rektor sycylijskiego Universita di Palermo, prof. Fabrizio Micari. – To również szansa dla naszych studentów, którzy dzięki temu porozumieniu będą mogli nie tylko wzbogacić swoją wiedzę, ale też poznać nowe miejsca.

Współpraca w praktyce. Co zrobić, żeby wyjechać?

W skład delegacji Politechniki Gdańskiej, która w poniedziałek 20 stycznia wyleciała do Palermo, weszli: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz (prof. PG i prodziekan ds. współpracy i promocji WILiŚ) oraz dr inż. Rafał Ossowski (prof. PG i prodziekan ds. kształcenia WILiŚ). Uniwersytet Palermo, oprócz rektora prof. Fabrizio Micariego, reprezentowali jeszcze: prof. Giorgio Mannina (wraz z prof. Jackiem Mąkinią z WILiŚ był on pomysłodawcą współpracy) i prof. Antonello Miranda. Zawarcie umowy zaszczycili też swoją obecnością Szymon Wojtasik, szef Biura Politycznego Ambasady w Rzymie oraz Davide Farina, Konsul Honorowy RP w Palermo.

W ramach zawartego porozumienia obydwie uczelnie zobowiązały się do wysyłania w każdym semestrze grupy pięciu swoich studentów do partnerskiej uczelni. W całym okresie trwania współpracy (umowę podpisano na 5 lat, z możliwością przedłużenia) będzie to więc po 50 osób z każdej uczelni.

Podczas każdego wyjazdu, który docelowo potrwa jeden semestr, studenci będą uczyć się dokładnie tych samych przedmiotów, których uczyliby się w uczelni macierzystej, lub ich rozszerzonych odpowiedników (zajęcia odbywać się będą w j. angielskim). Oprócz uzyskania podwójnego tytułu magisterskiego, otrzymają też możliwość pogłębienia wiedzy w nowym miejscu, uzupełnienia kompetencji oraz poznania innej kultury nauczania.

– Studia w programie „double degree” to coś więcej, niż wyjazd na jeden semestr do partnerskiej uczelni, jak w przypadku Erasmusa. W omawianym przypadku studenci uzyskają bowiem dyplomy magisterskie dwóch uczelni – mówi prof. Rafał Ossowski, który jest koordynatorem współpracy z ramienia PG.

Zgłoszenia do wyjazdu mogą wysłać wszyscy studenci obydwu wymienionych kierunków. O wyjeździe do partnerskiej uczelni zdecyduje wewnętrzna rekrutacja na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska, a następnie lista rankingowa.

O Uniwersytecie w Palermo

Uniwersytet w Palermo założono w 1806 roku. Obecnie pracuje tam ok. 2 tys. naukowców, a studiuje ok. 48 tys. studentów. W ofercie uniwersytetu znajdują się kierunki techniczne, humanistyczne oraz medyczne, ulokowane na 12 wydziałach.

Do najbardziej znanych osób, które są absolwentami Uniwersytetu w Palermo, należą włoscy przywódcy polityczni: Renato Schifani i Angelino Alfano; chemicy Stanislao Cannizzaro i Emanuele Paternò; prawnik i minister sprawiedliwości Włoch Filippo Mancuso oraz prezydent Włoch Sergio Mattarella, który był również profesorem tej uczelni.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę