Nasz profile

Książka „Wyloguj swój mózg” to lektura dla każdego, kto używa smatfona

Książki

Książka „Wyloguj swój mózg” to lektura dla każdego, kto używa smatfona

Książka „Wyloguj swój mózg” to lektura dla każdego, kto używa smatfona

Anders Hansen

Wyloguj swój mózg

Wydawnictwo Znak, Kraków 2020

Ocena: 4/5

Książka Andersa Hansena Wyloguj swój mózg, podejmuje temat higieny życia w dobie życia podwójnym życiem. Warto ją przeczytać głównie po to, by zweryfikować podejście do korzystania z telefonu komórkowego. Autor pomaga nam odkryć nasze słabości i miejsca, które powodują marnowanie czasu w sieci. Książka Wyloguj swój mózg zachęca do skonfrontowania się z naszymi nawykami oraz pokazuje, jak możemy zacząć budować dobre nawyki.

W książce Wyloguj swój mózg autor w zaskakujący sposób łączy lęk z cyfrowym uzależnieniem oraz tłumaczy zależność pomiędzy wysiłkiem fizycznym, a naszą koncentracją i dobrym samopoczuciem.

W mojej ocenie, godnym zainteresowania jest rozdział o tym jak używanie telefonów komórkowych wpływa na pamięć i koncentrację. Jeśli ktoś śledzi odkrycia naukowe związane z budową i pracą naszego mózgu, to zauważy, że brak koncentracji jest powiązany z rozwojem nowych technologii i sposobem ich konsumowania.

W książce Wyloguj swój mózg autor w zaskakujący sposób łączy lęk z cyfrowym uzależnieniem oraz tłumaczy zależność pomiędzy wysiłkiem fizycznym, a naszą koncentracją i dobrym samopoczuciem.

W tym rozdziale czytelnik odnajdzie wiele odkrywczych badań. Autor przykuwa uwagę czytelnika i wskazuje na to jak można lepiej od innych napisać egzamin lub lepiej od innych przyswoić sobie wiedzę z wykładu. Autor porusza również temat spłycenia relacji rodzinnych, obniżenia empatii w rosnącym „pokoleniu narcyzów” oraz obszernie omawia wpływ technologii na dzieci i młodzież.

Autor przykuwa uwagę czytelnika i wskazuje na to jak można lepiej od innych napisać egzamin lub lepiej od innych przyswoić sobie wiedzę z wykładu

Nie jest to książka, z którą czytelnik zgodzi się całkowicie, ponieważ niektóre zastosowane analogie lub porównania mogą nie przemawiać do odbiorców książki, jednak przytoczone badania z pewnością będą poruszające.

Uważam, że autor w doskonały sposób zrealizował swój cel. Chciał napisać książkę popularnonaukową na temat problemu, który dotyczy szybkich zmian technologicznych w obecnym świecie. Książka jest otrzeźwiająca, a dodatkowym jej atutem jest bogata bibliografia.

Anders Hansen – popularny szwedzki lekarz, specjalista w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolinska. Po okrzykniętym bestsellerem W zdrowym ciele zdrowy mózg pochyla się nad wpływem nowej technologii na ludzki mózg i nad tym, czy jako ludzki gatunek jesteśmy gotowi na cyfrową rewolucję. W pracach naukowych cechuje się skrupulatnością i szerokim materiałem badawczym, zachowując przy tym przystępny styl i prostotę przekazu.

Cytat z książki „Wyloguj swój mózg”:

Dzięki ponad dwóm miliardom użytkowników dostępnych po naciśnięciu jednego przycisku media społecznoścowe stały się optymalnym narzędziem utrzymania kontaktu z ludźmi. Czy obecność na Facebooku i innych mediach społecznoścowych faktycznie sprawia, że jesteśmy bardziej uspołecznieni? Niekoniecznie.

W badaniu obejmującym grupę prawie dwóch tysięcy Amerykanów stwierdzono, że ci, którzy najczęściej korzystali z mediów społecznościowych, czuli się bardzo samotni. Inną kwestią jest, czy faktycznie chodziło o samotność, bo tej, jak wiadomo, nie da się oszacować ilościowo na podstawie samej liczby znajomych ani liczby otrzymanych esemesów czy połączeń telefonicznych. To coś, czego doświadczamy. Tak uważali uczestnicy badania.

Spotkania online i kontakty w realu oddziałują na nas w różny sposób. Grupa licząca ponad pięć tysięcy osób odpowiadała na pytania na temat wszystkiego, od zdrowia fizycznego po jakość życia, ogólne samopoczucie i sposób spędzania czasu, w tym pytanie, ile czasu spędzali na FB? Okazało się, że im więcej czasu poświęcili prawdziwym relacjom, to znaczy spotkaniom z ludźmi „na żywo”, tym lepsze mieli samopoczucie. Im więcej spędzali czasu na Facebooku, tym gorsze ono było. „Media społecznościowe pozwalają nam wierzyć, że jesteśmy uspołecznieni i że robimy coś, co jest społecznie istotne, ale nie zastępują prawdziwych kontaktów społecznych” – napisali naukowcy w podsumowaniu badań.

Dlaczego czuli się bardziej samotni i przygnębieni? Może dlatego, że tkwiąc przed ekranami, nie mieli czasu na prawdziwe spotkania z przyjaciółmi? Inną przyczyną ich przygnębienia i poczucia wyizolowania mogły być stale spływające informacje o tym, jak szczęśliwi są wszyscy inni.

Nasze miejsce w hierarchii jest ważnym mechanizmem oddziaływania mediów społecznościowych na nasz dobrostan psychiczny.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszam do posłuchania mego podcastu Stacja Zmiana. Tam podaję kilka ważnych informacji oraz czytam kilka stron książki.

https://stacjazmiana.pl/ktipy/wyloguj-swoj-mozg/

Katarzyna Michałowska

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę