Nasz profile

Niebajka o Mikołaju to książka dla każdego

Książki

Niebajka o Mikołaju to książka dla każdego

Niebajka o Mikołaju to książka dla każdego

Nadchodzi premiera książki pt.: Niebajka o Mikołaju. Mikołaj to Bazylika pod wezwaniem Świętego Mikołaja, schronienie gdańskich dominikanów. Dom, który jest wyzwaniem. Nie zawsze był cały, kiedyś się spalił, a teraz pęka. Katarzyna Wasilkowska w barwnej opowieści, okraszonej pięknymi ilustracjami, zapoznaje czytelnika z wielowątkową historią Mikołaja.

W najbliższą sobotę, w Bibliotece Manhattan w Gdańsku, odbędzie się premiera książki pt.: Niebajka o Mikołaju. Jest to interesująca opowieść autorstwa Katarzyny Wasilkowskiej o Mikołaju, czyli kościele Świętego Mikołaja, który na co dzień jest domem gdańskich dominikanów. Czytając książkę poznajemy historię Gdańska opisaną z perspektywy Mikołaja. Autorka poprzez ożywienie Mikołaja, wprowadza czytelnika w klimat zmian i wdzięcznie prowadzi poprzez burzliwe dzieje miasta.

Podróż przez dzieje

Katarzyna Wasilkowska w przystępnym języku tłumaczy to, co skomplikowane: historię powstania zakonu dominikanów, zawiłości historii Gdańska, niuanse architektoniczne zabytkowej budowli oraz obecne wyzwania stojące przed Mikołajem.

Na początku odkrywamy dlaczego symbolika psa jest tak ważna dla braci dominikanów. Jak również, jak Święty Dominik zapoznał się ze Świętym Jackiem i dlaczego jest to ważny moment w dziejach tej historii.

Dowiadujemy się jak powstał pierwszy klasztor i co się z nim później stało, skąd się wziął Jarmark Świętego Dominika i dlaczego gdańszczanie nie pokochali Krzyżaków.

Autorka przeprowadza nas przez bogate i biedne czasy, przez pożary i nawałnice wojenne, przez konflikty i spokój, a wszystko to robi w niezwykle przystępnej formie.

Oryginalne ilustracje

Całość opowieści ubogacają niezwykłe ilustracje Mai Siemińskiej i Szczepana Troka Wysockiego. Są nieoczywiste, zabawne lub po prostu ciekawe.

Warto wspomnieć, że Maja Siemińska wykorzystała w ilustracji książki swoje kompozycje, ponieważ odtwarzała ona na kamieniach fragmenty sztuki średniowiecznej i bizantyjskiej gdańskiego Mikołaja.

Natomiast Szczepan Trok Wysocki pracując nad Niebajką, odcisnął fragmenty starych detali Mikołaja, które dzięki technice frottage’u zawarł w ilustracjach.

Książka dla dzieci i dorosłych

Pomimo tego, że książka jest rekomendowana, jako książka dla dzieci, jestem przekonana, że książkę z zainteresowaniem przeczytają również rodzice. Dlaczego polecam tę lekturę dzieciom i dorosłym, ponieważ jest świetnie napisana, cudownie zilustrowana i pięknie wydana. Sama przeczytałam ją z zainteresowaniem, po prostu jednym tchem.

Premiera książki dla dzieci pt.: Niebajka o Mikołaju odbędzie się w sobotę, 22 lutego, o godzinie 12:00, w Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/186633756020765/

Książka jest cegiełką. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na prace konserwatorskie w kościele Świętego Mikołaja w Gdańsku.

Katarzyna Michałowska

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę