Nasz profile

Człowiek talentem – do czego służy talent i w jak go rozwijać?

Poradniki

Człowiek talentem – do czego służy talent i w jak go rozwijać?

Człowiek talentem – do czego służy talent i w jak go rozwijać?

Człowiek talentem – do czego służy talent i w jak go rozwijać? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwaliśmy podczas wydarzenia z cyklu #Ciekawi nauki zorganizowanego przez Politechnikę Otwartą na dziedzińcu Heweliusza. Wiedzą na ten temat dzieliły się specjalistki w tej  dziedzinie: dr Beata Krawczyk-Bryłka i Ewa Szczepkowska z przedsiębiorstwa Jeppesen. Zwieńczeniem prelekcji było wystąpienie zespołu White Chocolate Trio.

Czy talent jest czymś, co posiadają absolutnie wszyscy, czy tylko wybrani? Czy istnieje niezależnie od naszego działania?

Dr Beata Krawczyk-Bryłka na wstępie naszkicowała definicje talentu. Jej zdaniem z tym pojęciem jest problem, gdyż stawia ono definicji pewien opór. Czy talent jest czymś, co posiadają absolutnie wszyscy, czy tylko wybrani? Czy jest on wynikiem motywacji z zewnątrz, czy też pochodzi z naszego wnętrza? Czy istnieje niezależnie od naszego działania? Psychologia nie odpowiada nam jednoznacznie na te pytania.

Zwyczajny jak Polak – zaradny i zorganizowany

Jeśli chodzi o Polaków, to święci tryumfy tzw. strategia bycia zwyczajnym. To skrępowanie wobec realizowania naszych planów  i marzeń. Jednak naszą mocną stroną jest codzienna zaradność i organizacja – to wg. dr. Krawczyk-Bryłki nasz narodowy talent.

Profesor Seligman, psycholog i twórca teorii wyuczonej bezradności, określa talent jako „kluczowy element dobrego życia”. Inne ważne cechy talentu, to towarzyszące mu poczucie autentyczności (to jestem prawdziwy „ja”) i pragnienie znalezienia nowych dróg jego realizacji.

Talent cechuje się dużym potencjałem, kompetencjami i wynikami w biznesie

Talent możemy rozumieć jeszcze inaczej – jako konkretną osobę. Pracownika kluczowego dla firmy. „Talent” cechuje się dużym potencjałem, kompetencjami i wynikami w biznesie. Takim osobom często towarzyszy poczucie sprawczości w działaniu i niezależność od motywowania z zewnątrz. Tego typu osobowości stanowią statystycznie 20% pracowników i generują aż 80% przychodu firmy. Aby wykorzystać ten potencjał powstało tzw. zarządzanie talentami. To proces, albo raczej sztuka, podejmowana przez firmy, starające się przyciągać i znajdować takie osoby oraz pomagać im w rozwoju.

Kluczem do sukcesu jest otwarcie się na poszukiwanie i odkrywanie swoich talentów

Dr Krawczyk-Bryłka nie mogła nie poruszyć kwestii, jak talenty mogą się rozwijać w naszym życiu. Według prelegentki absolutnym kluczem do sukcesu jest tutaj otwarcie się na poszukiwanie i odkrywanie swoich talentów. Oprócz zadawania sobie pytania w czym się wyróżniamy, co sprawia nam przyjemność itd. istnieją do tego również profesjonalne narzędzia. Przykładem może być tutaj model talentów według Gallupa, który pomaga znaleźć 5 naszych głównych umiejętności w różnych sferach: myślenia strategicznego o działaniu, zdolności ich realizacji, wywierania wpływu na innych ludzi oraz nawiązywania relacji. Pomocny może być też czterostrefowy model stylów zachowań Extended DISC. To rodzaj analizy behawioralnej, który pokazuje predyspozycje menedżerskie na 4 różnych skalach: myślenia, uczuć, percepcji i intuicji.

Pod koniec prelegentka wspomniała o kwestii utalentowania osób z ADHD. Temu zespołowi nadpobudliwości często towarzyszą pozytywne cechy, takie jak inwencja twórcza, energiczność i spontaniczność. Dowodami na potencjał osób ze stwierdzonym zaburzeniami ADHD mogą być chociażby Albert Einstein, Emma Watson czy Michael Phelps. Ten ostatni został 26-krotnie ogłoszony mistrzem świata w sportach wodnych. Jego historia pokazuje, jak ważne w rozwoju talentów jest wsparcie innych osób i słuchanie potrzeb.

Wewnątrz przedsiębiorstwa stosuje się, coraz popularniejszy już, proces zarządzania talentami

Drugą, częścią wydarzenia była prelekcja Ewy Szczepkowskiej, specjalizującej się w zarządzaniu talentami w firmie Jeppesen. Wewnątrz przedsiębiorstwa stosuje się, coraz popularniejszy już, proces zarządzania talentami. Polega on na niemal dosłownym „wyciąganiu” ukrytych talentów z pracowników. Pani Ewa podała przykład kandydatki na pracownika, która starała się o stanowisko recepcjonistki. Dzięki zauważeniu w niej pewnych zdolności została analitykiem danych nawigacji.

Oprócz tego firma Jeppesen stosuje specjalny program wspierania swoich pracowników w rozwoju. Oferują m.in. liczne szkolenia oraz sportowe zajęcia. Zdaniem prelegentki tego typu inwestycja w pracownika jak najbardziej się firmie opłaca. W końcu najefektywniej pracujemy, gdy jesteśmy zadowoleni z naszego życia. Niestety jednak niezbyt wielu kierowników ma tego rodzaju podejście, toteż warto próbować zachęcać swoich szefów do zarządzania talentami. Wystąpienie Ewy Szczepkowsiej zostało uwieńczone myślą Konfucjusza „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”

Prelekcje zwieńczył krótki występ zespołu z Politechniki Gdańskiej – White Chocolate Trio.

Następnie za pomocą aplikacji publiczność miała okazje zadać pytania prelegentkom. Na pytanie w jaki sposób namówić dziecko do rozwijania talentów padła odpowiedź „kochaj i wymagaj”.  Oprócz tego pytaj, co dziecko lubi, co naprawdę chciałoby robić. Prelegentki odradziły też podejście niektórych rodziców, próbujących realizować swoje własne pasje w życiu swoich dzieci. Czym innym jednak jest zarażanie dzieci własną pasją, w sytuacji gdy ono samo się do niej zapala.

Jako podsumowanie dr Krawczyk-Bryłka wspomniała, że talent nie zawsze musi przejawiać się w jakimś niezwykle spektakularnym działaniu. Czasem wystarczy zwyczajnie ciekawie opowiedzieć o przeczytanej książce.

Łukasz Piekarski

Dziennikarz Pod Prąd. Student Uniwersytetu Gdańskiego. Jeśli go dobrze znasz, jesteś wyjątkowy.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę