Nasz profile

Żydowski Uniwersytet Otwarty rozpoczyna semestr letni 2020 – zapisy do dziś

Warszawa

Żydowski Uniwersytet Otwarty rozpoczyna semestr letni 2020 – zapisy do dziś

Żydowski Uniwersytet Otwarty rozpoczyna semestr letni 2020 – zapisy do dziś

Żydowski Uniwersytet Otwarty przy Centrum Kultury Jidysz w Warszawie zaprasza wszystkich zainteresowanych historią i kulturą żydowską na zajęcia.

Od jutra rusza semestr letni roku akademickiego 2019/2020. Jego temat przewodni to „Żydowskie Eko-logie”. ŻUO jest otwarty dla wszystkich bez względu na wiek i wykształcenie. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Semestr letni rozpocznie się jutro o godz. 17.30 wykładem inauguracyjnym, na który wstęp jest wolny.

 Temat przewodni semestru letniego 2020: ŻYDOWSKIE EKO-LOGIE

W semestrze letnim Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego temat przewodni to kwestie związane ze środowiskiem naturalnym oraz krytyczne podejście do nich, a więc przede wszystkim ekologia i ekokrytyka. Zagadnienia te będą analizowane z perspektywy studiów żydowskich, poczynając od wykładni Tory, poprzez żydowską filozofię i mistykę w jej aspektach związanych z naturą aż po żydowskie imaginarium fauny i flory w literaturze i sztukach wizualnych, a nawet food studies.

Podjęta zostanie również problematyka historii środowiskowej Zagłady i ekocydu, a także ekologii świadectwa, judaistyczne interpretacje współczesnych problemów środowiska ze szczególnym uwzględnieniem współczesnego Izraela. Zagadnienia te będą podejmowane z szerokiej perspektywy historycznej i społecznej, a także pod kątem interpretacji na polu literatury, sztuk plastycznych oraz antropologii kultury.

Wśród wykładowców znajdą się między innymi: dr hab. Julia Fiedorczuk, dr Patrycja Dołowy, Bella Szwarcman-Czarnota, Karolina Koprowska, dr hab. Roma Sendyka. W tym semestrze odbędą się także literackie zajęcia seminaryjne związane z tematem przewodnim, a także miejskie wycieczki historyczno-badawcze (kibuc Grochów, Wołomin).

CO TO JEST ŻYDOWSKI UNIWERSYTET OTWARTY – ŻUO?

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy, a grono współpracujących wykładowców regularnie się poszerza. Wśród nich są m.in: dr hab. Adam Lipszyc (PAN), prof. Jacek Leociak (PAN), dr hab. Roma Sendyka (UJ), dr hab. Agata Bielik (Uniwersytet w Nottingham), prof. Paweł Śpiewak (UW), dr Elżbieta Janicka (PAN), dr Natalia Krynicka (Sorbona), prof. Hanna Zaremska (PAN). Na zajęcia składa się kilka bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmienia się co semestr. Program obejmuje 75 godzin zajęć akademickich uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia.

ŻUO ma też specjalną ofertę dla studentów UW – regularnie uczęszczający na zajęcia po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

Wykłady odbywać się będą w Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 w środy oraz w wybrane poniedziałki w godzinach 17.30-20.30.

Zgłoszenia do 25 lutego 2020 r. lub do wyczerpania limitu wolnych miejsc.

Szczegóły i zapisy poprzez formularz dostępny na stronie internetowej http://jidyszland.pl/zuo/

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/543840556215564/

Więcej informacji pod numerem tel. 22 40 991 00 i pod adresem e-mail: ckj@jidysz.org.pl

Koordynatorka projektu: Michalina Jadczak

OPŁATY

Opłata semestralna zwykła: 150 zł

Opłata semestralna dla studentów, seniorów i słuchaczy UTW: 100 zł

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę