Nasz profile

Portfel studenta, czyli jak utrzymują się studenci w Polsce?

Studenci

Portfel studenta, czyli jak utrzymują się studenci w Polsce?

Portfel studenta, czyli jak utrzymują się studenci w Polsce?

1000 zł – to minimalny koszt utrzymania się studenta w Polsce, chociaż koszty te są znacznie większe, jeśli akademik zamienimy na kawalerkę, a uczelnię publiczną na prywatną.

Jak utrzymują się studenci? W dużej mierze koszt utrzymania żaka spoczywa na rodzicach, jednak jak pokazują badania, zdecydowana większość studentów w Polsce podejmuje pracę lub płatne staże jeszcze
w trakcie trwania studiów. Poza wsparciem rodziców i wynagrodzeniem studenci mogą liczyć także na stypendium naukowe lub socjalne. Z pomocą przychodzą również banki, które coraz częściej personalizują swoje produkty pod kątem rzeczywistych potrzeb studentów.

Największą pozycją w budżecie studenta jest opłata za przysłowiowy „dach nad głową” – najniższa miesięczna stawka za łóżko w domu studenckim wynosi 235 zł, jednak pokój w akademiku największych polskich uczelni może kosztować nawet 730 zł. W podobnych cenach można wynająć pokój w większości miast w Polsce, zaś kawalerka to już koszt powyżej 1200 zł. Drugą pozycją w budżecie jest wyżywienie – w barze mlecznym możemy zjeść dwudaniowy obiad już za ok. 13 zł. Do tego dochodzą koszty skryptów, pomocy naukowych, komunikacji miejskiej, wyjścia do kina, czy na miasto…
W Polsce wciąż funkcjonuje stereotypowe przekonanie, że student „nie pachnie groszem”. Jednak aktualne dane pokazują, że jest wręcz przeciwnie bowiem o wiele bardziej uzasadnioną cechą do przypisania powinna być przedsiębiorczość. 88 proc. studentów deklaruje zaangażowanie w jakąkolwiek odpłatną działalność pozauczelnianą – staże, praktyki, pracę. Jednocześnie jednak pierwsze zarobki studentów często różnią się od oczekiwań – najczęściej studenci oczekują wynagrodzenia mieszczącego się w przedziale 2000 – 2499 zł, podczas gdy średnie wynagrodzenie dla studentów to mniej niż 2000 zł.

Pomoc stanowić mogą stypendia – suma, na jaką miesięcznie mogą liczyć stypendyści w Polsce, to średnio 533 zł miesięcznie. Specjalną ofertę dla studentów kierują też banki – spersonalizowane konta bankowe, kredyty studenckie, czy karty płatnicze.

– Współcześnie, osoby studiujące starają się odpowiedzialnie podchodzić do kwestii finansów, czego dowodem może być stały wzrost poziomu ubankowienia wśród osób w wieku 19-25 lat. Oczywiście, taki stan rzeczy wymaga dalszej konsekwentnej pracy nad poziomem podstawowej wiedzy ekonomicznej, niezbędnej do funkcjonowania w pełni w dorosłym życiu. Banki starają się nadążać za potrzebami studentów proponując między innymi konta bankowe nie wymagające stałych, systematycznych wpłat – takie, na które można wpłacać kieszonkowe, stypendium, czy wynagrodzenie. Oprócz standardowych usług, jak brak opłat za korzystanie z konta, banki w ofercie posiadają również dodatkowe usługi, jak zniżki w sieciach handlowych, w szkołach językowych, dodatkowe bilety do kina za płatność kartą, dodatki do stypendium, a nawet legitymację studencką z funkcją karty płatniczej. Warto zwrócić uwagę także na możliwość zaciągnięcia kredytu studenckiego.– mówi Wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, Waldemar Zbytek.- W 2016 r. cztery banki w Polsce oferują kredyty studenckie na preferencyjnych warunkach. Wnioski o taki kredyt należy składać do końca października w oddziale wybranego banku – dodaje.

Pełna wersja raportu „Portfel studenta”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich od 3 października jest dostępna pod adresem: www.zbp.pl/PortfelStudenta.

Partnerem raportu jest Program współpracy szkół wyższych i sektora finansowego – „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”.
Raport powstał w ramach działań edukacyjno-informacyjnych prowadzonych przez Warszawski Instytut Bankowości.

WIĘCEJ INFORMACJI:
ZWIĄZEK BANKÓW POLSKICH
Przemysław Barbrich – przemyslaw.barbrich@zbp.pl
Michał Polak – michal.polak@zbp.pl

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę