Nasz profile

Prywatna historia kobiety legendy – Walentynowicz. Anna szuka raju

Książki

Prywatna historia kobiety legendy – Walentynowicz. Anna szuka raju

Prywatna historia kobiety legendy – Walentynowicz. Anna szuka raju

11 marca ukaże się książka „Walentynowicz. Anna szuka raju” – biografia Anny Walentynowicz autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa.

Dorota Karaś i Marek Sterlingow, w genialnym dziennikarskim duecie, przeprowadzili nie tylko rzetelne śledztwo, ale stworzyli niezwykle wciągającą, niekoloryzowaną opowieść o kobiecie, która zawsze była w centrum polskiej historii.

Spotkanie z autorami książki odbędzie się w Gdańsku 12 marca.

W książce znajdziemy też odpowiedź na to najważniejsze od lat pytanie – jak to się stało, że tych kilka odważnych osób, które zmieniły historię świata, odnosząc największe w swoim życiu zwycięstwo, tak bardzo się ze sobą skłóciło i znienawidziło.

Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. „Przodująca spawaczka”, „bohaterka Sierpnia ’80”, „symbol Solidarności”.

  • Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.
  • Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety.
  • Rok 1980, rodzi się Solidarność. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.

Jej życie prywatne skrywa wiele tajemnic. Anna nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.

Autorzy dotarli do nieznanych i niepublikowanych wcześniej materiałów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna, Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z opozycją.

10 lat po tragicznej śmierci Anny Walentynowicz w katastrofie smoleńskiej poznajemy jej pełną biografię.

Jak napisał o książce Cezary Łazarewicz, reporter, laureat Literackiej Nagrody „Nike”:

To opowieść pełna czułości i wrażliwości, ale prawdziwa, bez podlizywania się bohaterce. O kobiecie, która stała się legendą i tej legendy nie udźwignęła, a przede wszystkim o skrywanej przez te wszystkie lata tajemnicy, do której autorzy dotarli dopiero po jej śmierci.

Dorota Karaś – dziennikarka „Gazety Wyborczej” w Gdańsku. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Autorka książek „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” (Oficyna Gdańska 2013) i biografii „Cybulski. Podwójne salto” (Wydawnictwo Znak 2016).

Marek Sterlingow – dziennikarz przez lata związany z redakcją „Gazety Wyborczej” w Gdańsku. Były korespondent wojenny w Afganistanie, a następnie szef wydawców portalu Gazeta.pl. Pracował w Radiu Gdańsk. Pisał m.in. do „Przekroju”, „Forbesa” i „Polityki”. Redaktor naczelny magazynu „Pomorskie”. Współautor „Narodzin Solidarności. Kronik sierpniowych” (Agora 2010).

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę