Nasz profile

„There Is No Evil – zdobywca Złotego Niedźwiedzia w dystrybucji Aurora Films

Aktualności

„There Is No Evil – zdobywca Złotego Niedźwiedzia w dystrybucji Aurora Films

„There Is No Evil – zdobywca Złotego Niedźwiedzia w dystrybucji Aurora Films

Nagrodę główną, Złotego Niedźwiedzia otrzymał irański dramat „There Is No Evil”. Reżyserem filmu jest Mohammad Rasoulof, którego obrazy są zakazane w Iranie, a on sam jest od wielu lat prześladowany przez władze. 

W Polsce widzowie będą mogli zobaczyć film dzięki Aurora Films, która jest jego polskim dystrybutorem. Obraz wejdzie do kin w drugiej połowie 2020 roku.

Mohammad Rasoulof to jeden z najbardziej uznanych irańskich reżyserów, którego dzieła są zakazane w jego ojczyźnie, a on sam ma dożywotni zakaz kręcenia filmów. W 2010 reżyser został aresztowany na planie zdjęciowym i oskarżony o filmowanie bez zezwolenia. Rząd irański skazał go na sześć lat więzienia. Cały filmowy świat (w tym Polacy z akcją „Nie dla cenzury”) stanął wówczas w obronie twórcy. Ostatecznie wyrok został zredukowany do jednego roku.

W Polsce reżyser znany jest m.in. z takich filmów jak „Uczciwy człowiek” czy „Rękopisy nie płoną”, za które został nagrodzony w Cannes. 

Pomimo tego, iż w swojej ojczyźnie ma zakaz robienia filmów, nie powstrzymuje go to w realizacji nowych projektów. Nagrodzony w sobotę w Berlinie Złotym Niedźwiedziem „There Is No Evil” to kolejny film uderzający w irańskie władze. Ponownie nakręcony w tajemnicy. Tym razem stworzył dzieło wymierzone przeciwko karze śmierci w Iranie, które składa się z czterech różnych historii. Reżyserowi nie pozwolono opuścić kraju i przyjechać do Berlina. W jego imieniu statuetkę odebrała córka. W piątek Rasoulof wydał oświadczenie, w którym wyraził smutek z powodu nieobecności na festiwalu.

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Aktualności

Na górę