Nasz profile

Pożywne śniadanie nakarmi mózg

Studenci

Pożywne śniadanie nakarmi mózg

Pożywne śniadanie nakarmi mózg

Chińskie przysłowie mówi: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Nie wiem, czy się z nim zgadzasz, ale z pewnością zgadzają się dietetycy uznający śniadanie za posiłek najważniejszy dla zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu.

Śniadanie ma duży wpływ na efektywność nauki. Dostarcza energię i przyspiesza przemianę materii po nocnej przerwie. Gdy jesteś głodny, myślisz tylko o jednym: jedzeniu. Mózgowi brakuje glukozy i innych składników, żeby właściwie funkcjonować. Zatem im lepsze jesz śniadania, tym skuteczniej przyswajasz wiedzę, masz lepszą koncentrację i szybciej zapamiętujesz informacje.

Śniadanie w biegu to zły pomysł
Kawa i pączek lub drożdżówka kupione w drodze na uczelnię nie są najlepszym wyborem. Złe rozwiązanie to również gotowe płatki zbożowe okraszone sporą ilością cukru i nieprzyjemnych dodatków. Jeśli chcesz zjeść śniadanie zawierające wysokiej jakości składniki odżywcze, świetną propozycją są płatki owsiane i kasze. Należą do grupy produktów zbożowych będących podstawą piramidy żywieniowej, podobnie jak pieczywo, makarony czy ryż. Powinniśmy zjadać 6 porcji takich produktów dziennie. Kasze uważane są za najzdrowszą formę zbóż – są najmniej przetworzone, w związku z czym zachowują największą wartość odżywczą.
Kasze i naturalne płatki zbożowe mają niski indeks glikemiczny i zawierają dużo błonnika – tym więcej, im są grubsze i mniej przetworzone. Po zjedzeniu zawarte w nich węglowodany rozkładają się powoli, a uwolniona glukoza przez długi czas dostarcza energii naszym komórkom, również mózgowym. Przez długi czas nie czujemy głodu i rzadziej mamy ochotę na słodkie i tłuste przekąski. Kasze zawierają cenne białka roślinne i są również dobrym źródłem magnezu, cynku, żelaza, potasu i witamin z grupy B. Można je długo przechowywać i są tanie, co jest znaczącym atutem dla studenckiej kieszeni.
Co ciekawe, nadają się – nawet gryczana – nie tylko na obiad z gulaszem, ale i na śniadanie. Jak przygotować z nich coś pysznego?

Zboże to podstawa
Bardzo szybkim i odżywczym, a w dodatku prostym w przygotowaniu posiłkiem jest nieśmiertelna owsianka. Odpowiednią porcję płatków owsianych wystarczy zalać wrzątkiem lub gorącym mlekiem i gotować 5-6 minut. Można je też wrzucić do zimnej wody lub mleka. Na początek spróbuj z taką ilością płynu, żeby sięgał około centymetr ponad płatki. Potem możesz dostosować ją tak, by uzyskać ulubioną konsystencję. Niektórzy dodają do gotowania szczyptę soli.
Najlepsze, bo najmniej przerobione są płatki owsiane zwykłe i górskie, ale gdy czasu masz naprawdę mało, wystarczy płatki błyskawiczne zalać wrzątkiem, chwilę odczekać i gotowe.

Moda na kaszę jaglaną
Z powodu niezwykłych walorów odżywczych ostatnio przeżywa renesans kasza jaglana. Odkwasza organizm, jest lekkostrawna, ma sporo magnezu i żelaza. Najbardziej lubię ją jeść z uprażonymi wcześniej jabłkami, ale zajęło mi trochę czasu, zanim przekonałam się do jej dobrego smaku. Jak ją ugotować?
Najpierw trzeba ją przepłukać. Można to zrobić na sitku pod bieżącą wodą lub poprzez kilkakrotne zalanie w misce i odsączenie. Potem należy ją wrzucić do wrzącej wody (1 szklanka kaszy na 2,5 szklanki wody) i gotować na malutkim ogniu pod przykryciem, aż wchłonie całą wodę, czyli około 12-15 minut. Po gotowaniu trzeba poczekać (można garnek owinąć w koc lub gazety, aby zatrzymać w środku ciepło), aż kasza dojdzie – minimum 30 minut lub nawet do rana, jeśli ugotujemy ją wieczorem. To, co otrzymamy, będzie przypominało gęsta zbitą kluchę, którą łatwo rozdrobnić widelcem. Czasem kaszę jaglaną gotuje się w wodzie z mlekiem (pół na pół) – ma wtedy łagodniejszy smak.

Kasza gryczana i pęczak
Gryczaną ze wszystkich kasz gotuje się najkrócej, świetnie rozgrzewa zimą. Jest moim najdziwniejszym odkryciem śniadaniowym. W porannych daniach najbardziej smakuje mi niepalona. Należy ją wypłukać podobnie jak jaglaną, wrzucić na wrzątek i gotować pod przykryciem na małym ogniu około 15 minut. Na szklankę kaszy gryczanej niepalonej potrzeba 1,5 szklanki wody. Gotowa do spożycia jest od razu po gotowaniu, choć może również postać.
Kasza jęczmienna pęczak jest najgrubszą z kasz jęczmiennych i w związku z tym dość długo się gotuje. Na szklankę kaszy potrzeba 2,5 – 3 szklanek wody. Gotuje się ją podobnie jak poprzednie – po wrzuceniu na wrzątek, pod przykryciem i na małym ogniu. Trwa to około 25 – 30 minut.

Czas na dodatki
Dalszy skład śniadań można komponować zależnie od upodobań, jednak niektóre dodatki zawierają ważne dla przygotowania się do całego dnia zajęć składniki odżywcze. Do ugotowanych płatków, szczególnie tych bez mleka, jak i do kasz, warto dodać jogurt naturalny, twaróg lub serek wiejski. Przetwory mleczne są źródłem białka o najwyższej wartości biologicznej, zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli niewytwarzane przez nasz organizm.
Jeśli dodasz orzechy, pestki słonecznika lub dyni, twój mózg, dzięki zawartym w nich nienasyconym kwasom tłuszczowym Omega-3 i Omega-6, zapamięta przyswajane informacje szybciej i na dłużej. Świetnym źródłem witamin i składników mineralnych, oprócz płatków lub kaszy, będą również owoce. Latem sezonowe: truskawki, jagody, maliny, nektarynki, morele, porzeczki, a w innych porach roku jabłka, gruszki, banany, pomarańcze oraz owoce suszone, np. pokrojone morele, żurawina czy daktyle. Sprawdzą się także domowe przetwory. Dobrym dodatkiem będą też kawałki ciemnej czekolady. Na koniec wystarczy posłodzić (jeśli chcesz) miodem i już można pałaszować.

Kilka uwag technicznych
Najlepszy do gotowania kasz jest garnek z grubym dnem. Nie mieszamy ich podczas gotowania! Można na początku lekko zakręcić garnkiem, żeby się ułożyła i została dobrze przykryta wodą. Przykrywamy garnek pokrywką i zmniejszamy ogień, tak aby kasza wolno się gotowała. Gdy wrzucamy ją na wrzątek, między ziarenkami tworzą się kanaliki powietrzne regulujące temperaturę, co zapobiega przywieraniu i przypalaniu się kaszy. Natomiast raz zamieszaną kaszę trzeba już mieszać do końca.
Gdy się spieszysz, łatwo wyjść na uczelnię bez jedzenia. Tak prosta rzecz jak wartościowe śniadanie pomoże Ci jednak uczyć się efektywniej – może więc warto wykorzystać jego potencjał i wstać chwilę szybciej? Jeśli szkoda ci czasu rano, kaszę czy owsiankę ugotuj dzień wcześniej i przed jedzeniem podgrzej. Skomponuj więc własną wersję śniadania i jedz jak mistrz!

Przepisy na śniadania i nie tylko z kaszą znajdziesz np. na stronie: http://www.lubiekasze.pl/blog/twoja-dieta
Więcej szczegółowych informacji o odżywianiu mózgu: http://www.zdrowa-zywnosc.pl/artykuly/27-odzywianie-mozgu

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Pisze teksty kulinarne i z pogranicza psychologii. Jako redaktor d.s. patronatów, uczyła się bezlitośnie redagować każdą nadesłaną notkę prasową. Pracuje jako nauczyciel i mentor. Lubi podróże, gotowanie, spacery w lesie. Nie cierpi pośpiechu i kłótni.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę