Nasz profile

CiekawiNauki – Fascynujące życie zabytków – odwołane

Trójmiasto

CiekawiNauki – Fascynujące życie zabytków – odwołane

CiekawiNauki – Fascynujące życie zabytków – odwołane

19 marca 2020 r. miało odbyć się na Politechnice Gdańskiej  kolejne spotkanie z cyklu #ciekawiNauki, jednak z powodu działań na uczelni w celu wyeliminowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, wydarzenie zostało odwołane.   

Od fundamentów, przez drzwi i okna, aż po poddasza – życie zabytków to fascynująca historia, która dzieje się na naszych oczach.

Bazylika św. Mikołaja, kościół św. Katarzyny, Wielki Młyn czy Dom Dobroczynności – to kilka przykładów długowiecznych zabytków Gdańska, których historię chcemy przybliżyć uczestnikom 8. spotkania z cyklu #CiekawiNauki.

„Mikołaj” mierzy się właśnie z największym wyzwaniem w swojej ponad 800-letniej historii – próbą przywrócenia stateczności konstrukcji. Co stało się z jedną z najstarszych gdańskich świątyń? Jak przebiegają prace naprawcze? Kiedy będziemy mogli znów wejść do pięknego wnętrza bazyliki? Na te pytania odpowiedzą dr hab. Maciej Niedostatkiewicz, prof. PG (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG) oraz mgr inż. Tomasz Majewski.

Sąsiedni kościół św. Katarzyny krytyczny moment przeżył w 2006 roku, kiedy na skutek pożaru zawalił się dach XIII-wiecznego zabytku 🔥 Adaptacja poddaszy kościoła na Muzeum Nauki Gdańskiej im. Jana Heweliusza jest interesującym przykładem dostosowania zabytkowego obiektu do funkcji użytkowych. O nowym życiu kościoła św. Katarzyny oraz o możliwościach adaptacji poddaszy innych gdańskich świątyń opowie dr inż. arch. Ksenia Piątkowska (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej).

W zlokalizowanych nieopodal kościołów św. Mikołaja i św. Katarzyny Wielkim Młynie i Domu Dobroczynności trwają prace, dzięki którym zabytki te zyskają blask i nowe przeznaczenie ✨ ten pierwszy będzie nową siedzibą Muzeum Bursztynu – Muzeum Gdańska, a drugi – Domem Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa. W tak skomplikowanych projektach liczy się każdy szczegół. Nie lada wyzwaniem jest konserwacja i adaptacja drzwi i okien. O tych detalach – ich stylach, kolorystykach i o tym, jak się zmieniały drzwi i okna gdańskich zabytków od średniowiecza po współczesność opowie dr Katarzyna Darecka (Muzeum Gdańska). Przy okazji dowiemy się, co się stało z zabytkowymi witrażami Bazyliki św. Mikołaja.

Naszą dotychczasową wiedzę o zabytkach uporządkuje prelekcja dr inż. arch. Piotra Samóla (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej).
Czy na pewno wiemy, czym jest zabytek ❓🤔

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę