Nasz profile

Sztuka to obieg zamknięty – konkurs upcyklingowy

Aktualności

Sztuka to obieg zamknięty – konkurs upcyklingowy

Sztuka to obieg zamknięty – konkurs upcyklingowy

Czy koniec użytkowania przedmiotu musi oznaczać, że trafi on do śmietnika? Czy odpady zawierają pierwiastek piękna? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą uczestnicy konkursu Up‑Cykle poświęconego rozwijaniu idei upcyklingu. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca.

Niezwykle aktualna idea upcyklingu zakłada wtórne przetwarzanie odpadów poprzez tworzenie produktów o wartości wyższej niż ich części składowe. W efekcie nie tylko otrzymujemy przydatny przedmiot, ale przede wszystkim ograniczamy ilość odpadów trafiających na składowiska oraz zużycie surowców wykorzystywanych do produkcji nowych urządzeń, co jest niezwykle istotne w dobie obserwowanych na coraz szerszą skalę zmian klimatu. W domowym zaciszu upcykling pozwala nam stworzyć np. wazon ze starej butelki czy doniczkę ze zużytej puszki.

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku postanowił pójść o krok dalej i zorganizował konkurs dla studentów i absolwentów uczelni artystycznych w całej Polsce na najlepszy przedmiot użytku codziennego (w dwóch kategoriach), stworzony w co najmniej 80% z surowca pochodzącego z odpadów (m.in. szkła, metali i tworzyw sztucznych, odpadów remontowych czy tekstylnych).

– Wytwarzamy ogromne ilości odpadów, z których znaczna część nadaje się do powtórnego przetworzenia. Każdy przedmiot wprowadzony do obrotu powstał z materiału, po którym z pewnością zostały odpady poprodukcyjne. Studenci polskich uczelni artystycznych to niezwykli ludzie z głowami pełnymi pomysłów na ich wykorzystanie. Chcemy skorzystać z tego potencjału i czekamy na ciekawe projekty, które będą inspiracją dla innych do zmiany myślenia o odpadach. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ich wytwarzanie – mówi Michał Dzioba, Prezes Zakładu Utylizacyjnego i członek komisji jury konkursu.

Konkurs Up-Cykle stawia w centrum uwagi ideę upcyklingu, a także przybliża, w wymiarze praktycznym, znaczenie gospodarki obiegu zamkniętego. Zestawienie ze sobą dwóch pojęć sztuki i odpadów nierozerwalnie wiąże się z dziedzinami działalności ludzkiej i tylko pozornie wydaje się sobie zaprzeczać. „Piękno sztuki” i „brzydota śmieci” mogą się  wspierać nawzajem w przyjętych definicjach i stwarzać nowe.

Z niecierpliwością czekamy na kreatywne pomysły wykorzystania odpadów, pokazujące, jak z rzeczy niepotrzebnych można stworzyć przedmioty użyteczne i piękne.

Prace do konkursu można zgłaszać w dwóch kategoriach: biżuteria oraz przedmioty codziennego użytku. Pierwszy etap konkursu kończy się 31 marca 2020 r. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne granty finansowe, a najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

Szczegóły konkursu oraz zgłoszenia: http://www.zut.com.pl/upcykle.

Organizatorem Konkursu Up-Cykle jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, jego patronem merytorycznym Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, a patronem medialnym – Kraft Magazyn.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę