Nasz profile

Spektakle operowe i baletowe na platformie vod.teatrwielki.pl

Cała Polska

Spektakle operowe i baletowe na platformie vod.teatrwielki.pl

Spektakle operowe i baletowe na platformie vod.teatrwielki.pl

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na platformę vod.teatrwielki.pl, na której udostępnia przedstawienia operowe oraz baletowe online.

http://vod.teatrwielki.pl/

Można tam obejrzeć „Toscę” w reżyserii Barbary Wysockiej. Adaptacja dzieła Pucciniego została przeniesiona w lata 70, trudny czas dla Włoch, epokę Czerwonych Brygad i terroru. Tytułowa bohaterka i losy tragiczna miłość wyznaczają oś, wokół której rozgrywa się historia skazana na porażkę. Od prapremiery Toski w rzymskim Teatro Constanzi  minęło już prawie 120 lat, jednak ten duet miłości i zbrodni nie przestaje budzić wielkich emocji.

– Najbardziej chyba przebojowym fragmentem „Toski” jest aria Cavaradossiego „E lucevan le stelle” – „A gwiazdy lśniły”- pisze kulturaliberalna.pl.

Reżyser „Strasznego dworu” David  Pountney również przeniósł akcję opery we współczesność, w lata Drugiej Rzeczypospolitej. Idylliczność szlachecka wraz z całym zabarwieniem patriotycznym, zostały potraktowane z komediowym przymrużeniem oka. Nie mamy tutaj konfliktu społecznego i zbytniego przywiązania do polskości a jedynym symbolem nawiązującym do przeszłości jest makieta strasznego dworu.

– To nie zajmowanie się wielką symboliką służy librettu, w którym jest nie tyle metafizyka, co niewyjaśnione skrzypienie podłóg w mrocznym dworze i uruchamiający się mimowolnie zegar z kurantem – czytamy w teatralny.pl – To raczej spektakl o cudowności teatru niż o metafizyce.

Warto obejrzeć debiut operowy wybitnej twórczyni teatralnej  i filmowej – Agnieszki Glińskiej, która od lat tworzy znakomite, psychologicznie spektakle na najważniejszych polskich scenach. Halka (wileńska) w jej odsłonie, jest dramatem psychologicznym bez znanych melodii operowych, bez sławetnego Mazura i arii Szumią jodły…, w dodatku z Jontkiem – barytonem.

Na platformie znajdują się również spektakle wystawiane na scenach innych teatrów, które połączył Jubileusz Stanisława Moniuszki.

Teatr Muzyczny w Łodzi przygotował na podstawie libretto Stanisława Bogusławskiego operę pt „Flis”, której akcja rozgrywa się wśród flisaków żeglujących po Wiśle. Muzyka dobrze trafia w styl opery komicznej „Paria” to propozycja Teatru Wielkiego w Poznaniu z librettem Jana Chęcińskiego. Opowiedziana przez Grahama Vicka historia  dwójki ludzi, którzy w wyraźnie hierarchicznym społeczeństwie nigdy nie powinni się spotkać zapewniła Vick’owi nominację do International Opera Awards w kategorii „najlepszy reżyser” 2019 roku.

Wielbiciele tańca klasycznego będą mogli zajrzeć do małżeńskiej alkowy podczas spektaklu „Mąż i żona” w w inscenizacji Anny Hop i przeniosą nas w świat romantycznych perypetii a  podczas baletu “Przypowieść sarmacka” Conrada Drzewieckiego na motywach fredrowskiej

Zemsty usłyszymy uwerturę koncertową Bajka – jeden z najbardziej znanych utworów Moniuszki.

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza do wirtualnego zwiedzania wystaw w Galerii Opera – dostępne w serwisieTEATRWIELKI.PL.

Zapoznamy się tam z wystawami z ostatnich dwóch sezonów, a szczególnie warto zwrócić uwagę na prace Władysława Hasiora, artysty który urósł do rangi symbolu Zakopanego, a osiadłszy w stolicy Tatr, wywarł trwałe piętno na jej życiu artystycznym.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę