Nasz profile

Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności

Książki

Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności

Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności

15 kwietnia w Wydawnicwie Znak swoją premierę będzie miała książka ks. Tomáša Halíka Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia.

To historia czeskiego księdza, który stał się autorytetem dla wielu ludzi w Kościele, a także dla niewierzących na całym świecie. Opisane w niej życie księdza Halíka to lekcja pokory i dobrego życia ­ ­– niezależnie od sytuacji politycznej, w jakiej przyszło mu żyć.

Tomáš Halík to – przez wielu nazywany czeskim Tischnerem – przyjaciel papieży, polityków, intelektualistów i artystów. To nauczyciel pojednania, zrozumienia i człowieczeństwa.

Kapłan wyświęcony potajemnie i autor międzynarodowych bestsellerów opowiada teraz fascynującą historię swojego życia.

Urodzony w Pradze w 1948 roku, Halík spędził dzieciństwo pośród nocy stalinizmu. Nawrócił się na chrześcijaństwo w czasach prześladowań komunistycznych, ukończył nielegalne studia teologiczne i potajemnie przyjął święcenia kapłańskie we wschodnich Niemczech.

Pracując oficjalnie jako psychoterapeuta, w „podziemnym Kościele”, towarzyszył kardynałowi Františkowi Tomáškowi, a ponadto współpracował z Václavem Havlem.

Świadek Praskiej Wiosny i ofiary Jana Palacha, najazdu wojsk Układu Warszawskiego i aksamitnej rewolucji.  Poglądy Halíka – otwarcie na dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy oparty na uniwersalnych wartościach humanistycznych – kształtowały się w czasach trudnego przejścia Czechosłowacji od totalitarnego reżimu komunistycznego do demokracji.

Tomáš Halík – czeski duchowny, teolog, profesor socjologii. Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. Chcę, abyś był oraz Różnorodność pojednana. W 1978 roku tajnie wyświęcony na księdza. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego. Współpracownik i doradca kardynała Františka Tomáška, papieża Jana Pawła II oraz prezydenta Czech – Václava Havla.

Książkę można kupić pod linkiem:

znak.com.pl https://www.znak.com.pl/ksiazka/od-podziemnego-kosciola-do-labiryntu-wolnosci-autobiografia-halik-tomas-169943

Fragment książki:

Przed właściwym obrzędem święceń spędziłem trzy godziny w samotności na modlitwie w kaplicy sióstr urszulanek Am Anger. Uświadomiłem sobie wagę tej chwili, gdy przyjmę „nieodwołalny znak” Chrystusowego kapłaństwa. To, co się stanie, już nigdy nie może się „odstać”. Zdawałem sobie całkowicie sprawę z mej swobody: gdybym teraz powiedział „nie”, całe moje życie potoczyłoby się prawdopodobnie  zupełnie inaczej, teraz trzymam w rękach całą moją przyszłość. I w tej chwili dotarło do mnie jak nigdy przedtem, że wolnym wyborem jedynej możliwości i spaleniem wszystkich pozostałych mostów nie niszczę mojej wolności, lecz ją urzeczywistniam. Przecież Abraham też uwierzył Bogu i wyruszył w drogę, chociaż nie wiedział, dokąd idzie. Czego się bać? Czyż ten, który jest Drogą, nie kocha mnie i nie zna lepiej niż ja znam samego siebie? Czyż nie jest mądrzejszy i silniejszy niż ja, który chciałbym nierozsądnie kierować swoim życiem z peryferii swego małego ego, kiedy prawdziwym centrum mojego życia i życia w ogóle jest On? Czy mogę powiedzieć coś innego i lepszego niż słowo, które za chwilę wypowiem przed biskupem – ADSUM, jestem tutaj? Wypuściłem lejce z rąk i zmartwienia z serca, i wkroczyłem na drogę.

Do domu biskupa wieźli mnie na tylnym siedzeniu auta, przykrytego płaszczem; choć Kościół w NRD miał większą swobodę, jednak nie byliśmy pewni, czy na wejście do rezydencji biskupa nie jest skierowana jakaś ukryta kamera wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa. Tematem kazania  biskupa były trzy słowa liturgii: respice – suspice – accipe, znajdź, weź na siebie i przyjmij. Była sobota 21 października 1978 roku; wieczorem, po piątej, zostałem przez biskupa Aufderbecka w prywatnej kaplicy jego rezydencji w cieniu erfurckiej katedry wyświęcony na księdza.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę