Nasz profile

Naukowcy stworzyli aplikację organizującą pomoc dla szpitali

Cała Polska

Naukowcy stworzyli aplikację organizującą pomoc dla szpitali

Naukowcy stworzyli aplikację organizującą pomoc dla szpitali

Na apele szpitali spontaniczne odpowiedzieli Polacy organizując tysiące zbiórek, szyjąc maski i stroje, drukując przyłbice. Setki lokalnych inicjatyw świadczy o woli pomocy.

Często jednak ta pomoc ma charakter odruchu, nie zawsze trafia tam gdzie trzeba, w dogodnym czasie i oczekiwanej ilości. Organizacja wsparcia  pomimo zaangażowania lokalnych aktywistów stanowi dla szpitali dodatkowy wysiłek. Dlatego grupa naukowców i informatyków WIK opracowała aplikację systematyzującą i organizującą pracę lokalnych koordynatorów. Z darmowego programu korzysta już ponad 111 polskich szpitali. Specjaliści apelują jednak by przed szczytem zachorowań jak najwięcej szpitali z fali spontanicznego działania uczyniło sprawny, efektywny system stałego społecznego wsparcia. Potrzebne będą środki, sprzęt, wolontariusze. System wsparciedlaszpitala.pl może to wesprzeć i uporządkować organizacyjnie.

WWW.wsparciedlaszpitala.pl

Oprogramowanie zostało  opracowane przez polskich  naukowców współpracujących z przedsiębiorcami i ludźmi dobrej woli. Darmowa aplikacja  jest niezwykle prosta i składa się z trzech głównych modułów. Z jednej strony szpitale łatwo  mogą zgłosić swoje potrzeby: od drobnych typu posiłki czy napoje dla pacjentów po większe, typu maski, wolontariuszy, etc. Z drugiej, chętni mogą zgłaszać swe wsparcie w pracy personelu medycznego, odpowiadać na apele i oferować pomoc. Szczególną uwagę aplikacja zwraca na lokalnych koordynatorów wsparcia, to oni są motorem inicjatywy i ich entuzjazm zostanie wsparty organizacyjnie. Platforma definiuje rodzaj pomocy, obszar w którym może być udzielana, czas i warunki. Jak deklarują twórcy, platforma nie zastępuje strukturalnego wsparcia jakie otrzymują szpitale od państwa. Ma tylko wspomóc w koordynacji rzeki pomocy i tysięcy oddolnych, lokalnych inicjatyw.

Twórcy platformy to grupa informatyków i ekonomistów pracujących w ramach Wirtualnego Instytutu Kryzysowego (WIK).  To otwarta platforma internetowa zrzeszająca naukowców z ponad  30 polskich ośrodków akademickich. Celem platformy, jak mówi jeden z inicjatorów dr Jakub Jasiczak jest „budowanie interdyscyplinarnego zespołu eksperckiego gotowego do pomocy merytorycznej administracji lokalnej i centralnej w działaniach związanych ze zwalczaniem przebiegu i skutków pandemii COVID-19 w Polsce (medycyna, prawo, gospodarka, technologia, społeczeństwo i in.)”.

WIK to kilkudziesięciu naukowców zajmujących się epidemiologią,  ekonomią, zarządzaniem, informatyką, logistyką, psychologią, komunikowaniem itd. Aktualnie pracują nad rozwiązaniami począwszy od systemu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw usprawnienia przepływu pojazdów na polskich granicach. aż po opracowywanie prostych aplikacji umożliwiających sprawniejsze działanie w kryzysie. To oddolna inicjatywa współpracująca i na zasadzie think – tanku akademickiego z głównym założeniem szybkiego generowania skutecznych i tanich rozwiązań.

WIK nie ma charakteru komercyjnego a wszyscy uczestnicy instytutu pracują społecznie.

Pod tym linkiem możemy zobaczyć kto za tym stoi.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę