Nasz profile

On odsłużył swój wyrok – Wielki Piątek

Patronaty

On odsłużył swój wyrok – Wielki Piątek

On odsłużył swój wyrok – Wielki Piątek

Przy końcu czasów wielka równina przed tronem Boga zapełniła się miliardami rozproszonych istot ludzkich. Niektórzy stali z przodu, dyskutując zaciekle w grupach. Nie kulili się ze wstydu, lecz byli zadziorni.

– Jak Bóg śmie nas sądzić? Co on może wiedzieć o cierpieniu? – rzuciła szyderczo jakaś brunetka. Odchyliwszy rękaw, pokazała wytatuowany numer hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. „Przetrwaliśmy chwile grozy, bicie i tortury, śmierć”.

W innej grupie jakiś czarnoskóry odpiął swój kołnierzyk i „A co powiecie na to?” – zawołał, ukazując straszną bliznę. „Zlinczowany tylko za bycie czarnuchem? Dusiliśmy się na statkach niewolników, byliśmy odrywani od najbliższych, harowaliśmy bez wytchnienia, aż do śmierci.”

Na rozległej równinie znajdowały się setki takich grupek. Każda zanosiła jakąś skargę przeciw Bogu, za zło i cierpienie jakie dopuścił na tym świecie.

Jaki z Boga szczęściarz, że żyje sobie na jasnym pełnym słodyczy niebie, gdzie nie ma płaczu, lęku, głodu, nienawiści.

– Rzeczywiście, co może wiedzieć Bóg o cierpieniu, jakie człowiek musi znosić na tym świecie? W końcu Bóg całkiem nieźle się zabezpieczył  – mówili.

Tak więc każda grupa wysłała swego przywódcę, którego wybrano dlatego, że najwięcej wycierpiał. Był wśród nich Żyd, był czarnoskóry, był parias z Indii i jakiś bastard i ofiara Hiroszimy i ktoś z syberyjskiego gułagu. Spotkali się w środku równiny na rozmowy. W końcu byli gotowi wyłożyć swoje racje. Były one dość proste i zanim Bóg będzie mógł stać się ich sędzią, musi wycierpieć to, co oni wycierpieli. Postanowili zesłać Boga na ziemię, aby zamieszkał tam jako człowiek. Ale ponieważ był Bogiem, ustanowili pewne zabezpieczenie przeciwko korzystaniu przez Niego z Jego boskiej mocy.

Niech się urodzi Żydem.

Niech nie będzie pewne, czy pochodzi z prawego łoża, tak by nikt nie wiedział, kto naprawdę jest Jego ojcem.

Niech będzie przywódcą sprawy tak słusznej, a zarazem tak radykalnej, że sprowadzi ona na niego nienawiść, potępienie i chęć pozbycia się Go ze strony każdej znacznej, uświęconej przez tradycję i powszechnie przyjętej władzy religijnej.

Niech spróbuje opisać to, czego żaden człowiek nie widział, nie słyszał, nie zasmakował ani nie czuł.

Niech spróbuje przekazać człowiekowi Boga. Niech Go zdradzą najdrożsi przyjaciele. Niech zostanie oskarżony na podstawie fałszywych zarzutów, osądzony przez stronniczych przysięgłych i skazany przez tchórzliwego sędziego.

Niech pozna straszliwą samotność, całkowite opuszczenie przez wszelką istotę żyjącą.

Niech Go torturują i nich umrze w najbardziej poniżający sposób razem ze zwykłymi złodziejami.

Gdy każdy z przywódców ogłaszał swoją część wyroku, z wielkiego tłumu ludzi dawały się słyszeć pomruki aprobaty.

Gdy ostatni skończył oznajmiać wyrok zapadła długa cisza. Nikt nie mówił ani słowa. Nikt się nie poruszył. Bo nagle wszyscy zrozumieli.

ON JUŻ ODSŁUŻYŁ SWÓJ WYROK.

Autor nieznany

Więcej inspirujących opowiadań można znaleźć na stronie: https://wielkanocwdomu.pl/

Pytania na temat wiary możesz zadać na stronie: https://www.kazdystudent.pl/ – odpowiadają wolontariusze.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Patronaty

Na górę