Nasz profile

„Postacie” z muzyką Przemysława Gintrowskiego – premiera jutro!

Cała Polska

„Postacie” z muzyką Przemysława Gintrowskiego – premiera jutro!

„Postacie” z muzyką Przemysława Gintrowskiego – premiera jutro!

„Postacie” to wyjątkowe multimedialne widowisko muzyczne stworzone na podstawie twórczości Przemysława Gintrowskiego, kompozytora i pieśniarza, barda „Solidarności”, wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej. Spektakl będzie miał swoją premierę online JUTRO, 28 kwietnia o 20:00 na kanale YouTube Warszawskiej Szkoły Filmowej: https://www.youtube.com/user/paisa

„Postacie” to pierwsza (i do tej pory jedyna!) taka interpretacja twórczości Przemysława Gintrowskiego. Spektakl łączy w sobie różne dziedziny sztuki – nowatorskie wizualizacje multimedialne, rozbudowaną choreografię, aranżację świetlną, kultową muzykę oraz porywający śpiew młodych artystów, absolwentów aktorstwa Warszawskiej Szkoły Filmowej. To niezwykle przewrotna mieszanka, która gwarantuje widzowi rozmaitość wrażeń.

Muzyka Przemysława Gintrowskiego, w której wykorzystywał teksty wybitnych polskich poetów jest ponadczasowa, zaś wartości, które w niej przekazywał są uniwersalne i wciąż aktualne. W tym trudnym nie tylko dla artystów czasie, Warszawska Szkoła Filmowa udostępnia spektakl w całości online, by moc muzyki Gintrowskiego jeszcze raz podnosiła publiczność na duchu, napełniając optymizmem, nadzieją i siłą.

W spektaklu gościnnie występuje córka artysty Julia Gintrowska, która jest studentką wydziału Realizacji Dźwięku Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Spektakl swoją sceniczną premierę miał w lutym zeszłego roku. Został zauważony i doceniony na wielu krajowych imprezach teatralnych m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych PRZYGRYWKA w Toruniu gdzie zdobył główną nagrodę.

Spektakl będzie miał swoją PREMIERĘ ONLINE – JUTRO, 28 kwietnia o 20:00 na kanale YouTube Warszawskiej Szkoły Filmowej: https://www.youtube.com/user/paisa

PRZEMYSŁAW GINTROWSKI

1951 – 2012

Choć urodził się w Stargardzie Szczecińskim, przez całe życie związany był z Warszawą. W 1979 roku wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim powołał legendarne do dziś trio, które funkcjonowało do końca 1981 roku oraz przez kilka lat, z przerwami, po 1990. Efektem tej współpracy był program poetycki „Mur”, „Raj”, „Muzeum” oraz „Wojna postu z karnawałem”.

Gintrowski pisał także piosenki do utworów Zbigniewa Herberta. Początkowo poeta nie był przekonany do działalności kompozytora, zmienił jednak zdanie, gdy poznał jego niezwykły kunszt. Twórczość Przemysława Gintrowskiego miała szczególne brzmienie dzięki charakterystycznej barwie głosu i ekspresyjnemu sposobowi śpiewania artysty.

Po 13 grudnia 1981 roku Gintrowski zaangażował się w podziemne życie kulturalne. Brał udział w koncertach, które ze względów bezpieczeństwa organizowano jedynie z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Występował poza oficjalnymi scenami – w domach prywatnych, salach kościelnych czy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Niezwykle ważną częścią dorobku Przemysława Gintrowskiego jest muzyka filmowa. Artysta stworzył muzykę do kilkudziesięciu polskich filmów m.in: „Dziecinne pytania”, „Matka Królów”, „Dorastanie”, „Ostatni prom”, a także znane seriale komediowe, jak „Zmiennicy”. Był również autorem muzyki do filmów Kanclerza Warszawskiej Szkoły Filmowej Macieja Ślesickiego m.in. „Tato”, „Show”, „Trzy minuty: 21:37” oraz serialu „13 posterunek”, z którym łączyła go wieloletnia przyjaźń.

Artysta był wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę