Nasz profile

Praca marzeń – jak zmierzyć potencjał zawodowy?

Studenci

Praca marzeń – jak zmierzyć potencjał zawodowy?

Praca marzeń – jak zmierzyć potencjał zawodowy?

Kto nie marzy o przyjemnej i dobrze płatnej pracy? Taka jednak nie spada z nieba. Wielu ludzi przepracowuje całe życie w miejscach, których nie znosi i za stawki, których się wstydzi. Czy jest jakiś sposób, żeby się przed tym uchronić?

Aby znaleźć pracę marzeń, trzeba najpierw określić, czym ona właściwie jest. Jedna z ciekawszych definicji mówi, że w pracy marzeń robimy to, co lubimy, w sposób, który lubimy, z ludźmi, których lubimy i zarabiając tyle, ile chcemy.

Większość osób nie wierzy jednak w to, że taka praca w ogóle istnieje, a nawet jeśli uznają, że tak, to wątpią, czy i oni mogliby ją zdobyć. Czasami rzeczywiście trudno o takie stanowisko, które spełniałoby wszystkie z wymienionych warunków. Zwykle nie mamy zbyt wielkiego wpływu na współpracowników czy zarabiane pieniądze. Jednak to od nas zależy, czy szukamy stanowiska w dziedzinie, w której mamy szanse rozwinąć skrzydła.

Zostań jeżem
Odkrycie pracy marzeń to bycie jak jeż. Co to znaczy? Jeż, aby obronić się przed przebiegłym lisem, który ma mnóstwo sposobów, by się do niego dobrać, zwija się w kulkę. To jego jedyna taktyka obronna, ale wykonuje ją najlepiej na świecie.

Każdy z nas ma taką dziedzinę, w której jest jak jeż, czyli ma naturalny potencjał mistrza. Jeśli ktoś mówi, że nie ma, to oznacza, że jeszcze nie wie, gdzie ten potencjał jest; nie wierzy w jego istnienie. Poziom talentu nie musi być wcale wielki, nie musimy być od razu mistrzami świata. Możemy po prostu być najlepsi w okolicy lub w kręgu swoich znajomych. Kluczem do pracy marzeń jest znalezienie stanowiska, które umożliwi nam wykorzystywanie tego obszaru. A ponieważ działanie w nim podnosi naszą efektywność, zwiększa się szansa, że przełoży się to na nasze zarobki.

Byle jaka praca
Niestety wielu ludzi pracuje tam, gdzie pracę znaleźli. Szukali jej gdziekolwiek i obecnie nie pracują w ulubionej dziedzinie czy na sposób, który byłby dla nich naturalnie najlepszy. Praca, która jest zbudowana na talentach i predyspozycjach, to droga do zawodowego spełnienia: poczucia sensu pracy, codziennej satysfakcji i odnawiającej się motywacji. Niestety, jeżeli idziemy na dany kierunek studiów tylko dlatego, że spodziewamy się po nim dostać dobrą pracę, ale będącą daleko poza zasięgiem naszego jeżostwa, to prawdopodobnie w tej pracy będziemy się wypalać. Szybciej lub wolniej, ale nieuchronnie po jakimś czasie nasza podświadomość sama – w postaci kryzysu – upomni się o zmianę.

Gdzie jest nasz potencjał?
W poszukiwaniu predyspozycji zawodowych mogą pomóc nam narzędzia psychometryczne. Naprawdę dobre narzędzia nie będą za darmo, ale nie muszą też być bardzo drogie. To inwestycja w siebie, która da nam dużo informacji o sobie i zawęzi wybór ścieżek życiowych. Ponadto raport z wynikami testu możemy dołączyć do CV, co może być zewnętrznym potwierdzeniem naszej kandydatury na dane stanowisko. Dzięki temu pracodawca zobaczy, że chcemy się rozwijać i dokonywać świadomych wyborów.

Test Instytutu Gallupa – top 5 strengths
• Koszt: ok. 50 zł
• Czas wypełnienia: ok. 20-40 minut
• Wersja polska: dostępna

Jednym z najpopularniejszych komercyjnych narzędzi psychometrycznych, a jednocześnie jednym z najtańszych, jest tzw. test Instytutu Gallupa, który pozwala na odkrycie swoich talentów. Składa się ze 177 pytań i daje po 20 sekund na odpowiedź na każde z nich. Badacze Instytutu wyróżnili 34 różne talenty, którym nadali ciekawe nazwy, np.: Znaczenie, Rywaliacja, Koncentracja. Po wypełnieniu testu dostajemy raport mówiący o naszych głównych talentach. Najtańsza wersja tego testu da nam wgląd w pięć naszych najmocniejszych cech. Będą one dokładnie opisane i wyjaśnione oraz pokażą, jakie zachowania i tendencje kryją się za daną cechą. Raport zawiera także zestaw pytań rozwojowych, zalecenia dotyczące podejmowanych działań i efektywnego wykorzystania danego talentu oraz wypowiedzi ludzi sukcesu, którzy go posiadają i rozwijają.

Raport Instytutu Gallupa z opisem pięciu cech może służyć za papierek lakmusowy przy aplikowaniu na konkretne stanowisko – jeśli nie będzie umożliwiało wykorzystania 2 lub 3 z najmocniejszych talentów, należy rozważyć, czy nie warto z niego zrezygnować.

Ten test otworzył mi oczy. Potrzebowałem zmiany w moim życiu zawodowym i choć wiedziałem, że będzie trudna, to niepotrzebnie odkładałem ją miesiącami. Na studium doktoranckim, na którym byłem, moje trzy główne talenty były zupełnie niezagospodarowane. Dopiero po zmianie pracy zacząłem się spełniać. Zdanie sobie sprawy z posiadanych talentów może dać nam odwagę potrzebną do zmian.

Raporty Harrison Assessments
• Koszt: od 100 zł (w zależności od raportu)
• Czas wypełnienia: ok. 20-40 minut
• Wersja polska: dostępna

Test z Harrison Assessments to poważne komercyjne narzędzie psychometryczne, które można zrobić jedynie przez akredytowanych trenerów. Jego unikalną zaletą jest to, że wystarczy jedno wypełnienie kompleksowego testy, by w oparciu o jego wyniki można było generować różne raporty (z których każdy jest osobnym produktem). Opisuję tu dwa z nich: opcje kariery oraz rozwój kariery.

Test mierzy 175 czynników behawioralnych i w całości koncentruje się na sferze zawodowej. Badane czynniki dotyczą naszych preferencji w takich kwestiach jak: zadania, sprawy interpersonalne, motywacje, środowisko pracy i zainteresowania. System zestawia nasze preferencje z 642 karierami (zawodami) i szereguje je według dopasowania, poczynając od tych, w których mamy największe szanse na poczucie spełnienia. Istotną zaletą tego narzędzia jest to, że nie ocenia on naszego wykształcenia, doświadczenia ani naszych zdolności wykonywania określonych zadań, ale bada nasze naturalne predyspozycje, których czasami możemy nie być do końca świadomi (np. gdy wybraliśmy sprzeczny z wrodzonymi talentami kierunek studiów).

System Harrison Assessments zawiera również technologiczny wykrywacz spójności, co zwiększa jego wiarygodność, gdyż pokazuje rzetelność otrzymanych wyników. Wykrywacz analizuje, na ile konsekwentni byliśmy w odpowiadaniu na pytania z kwestionariusza i pokazuje, na ile uzyskany wynik jest wiarygodny i czy można się nim kierować. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie warunki przy wypełnianiu testu, jak chociażby cisza i możliwość skupienia się.

a) Raport Opcje kariery – koszt do 200 zł
Raport na ok. 30 stronach pokazuje listę 642 zawodów uszeregowanych według naszego do nich dopasowania. Maksymalny wynik dopasowania to 100%, natomiast każdy wynik od 80% wzwyż wskazuje, że dana kariera prawdopodobnie będzie odpowiadać naszym preferencjom. Nie oznacza to jednak, że mamy bezwzględnie za tym podążać. Przy wyborze pracy, już we własnym zakresie, powinniśmy wziąć pod uwagę także takie aspekty jak: wykształcenie, wymagania na danym stanowisku czy to, czego po prostu nie lubimy.
Analiza raportu to coś więcej niż spojrzenie na szczyt listy. Warto zobaczyć:
• jaki procent satysfakcji jest naszym największym wynikiem (90%? 60%?),
• ile karier wpada do grupy z najwyższym dopasowaniem (jeden zawód czy dziesięć?),
• czy w uzyskanych wynikach widać tendencje (np. dwa nurty – zawody informatyczne i zawody marketingowe?).
Opcje kariery to raport, w który warto zainwestować. Po pierwsze dlatego, że może pokazać nam takie ścieżki kariery, po których zupełnie nie spodziewalibyśmy się, że mogą dać nam satysfakcję. Zwykle jest ich kilka-kilkanaście, co pozwala zobaczyć siebie w zupełnie nowym i niespodziewanym świetle. Z drugiej strony, gdy życiowych możliwości mamy wiele, raport skutecznie zawęzi je do kilku najlepszych opcji.

B) Raport Rozwój kariery – koszt do 100 zł
Pokazuje:
• preferencje dotyczące zadań,
• zainteresowania,
• oczekiwania wobec środowiska pracy,
• umiejętności interpersonalne,
• motywację,
• sposób podejmowania decyzji,
• umiejętności przywódcze.
Na podstawie raportu można skrupulatnie przyjrzeć się każdej pracy, do której rozważamy aplikować – i być może dzięki temu uniknąć bolesnego błędu. Rozwój kariery zrobiony przed podjęciem pracy pozwoli uniknąć stanowisk, które nieuchronnie prowadziłyby nas do zawodowego wypalenia lub niezadowolenia. W raporcie szczególnie wartościowe są preferencje odnośnie zadań. Jeśli w wykonywanej pracy istnieje możliwość spełniania od 3 do 5 z nich, zwiększa się szansa na odniesienie sukcesu i poczucie satysfakcji.

Kompas kariery
• Koszt: ok. 400 zł uczniowie/studenci, ok. 600 zł osoby pracujące
• Czas wypełnienia: ok. 1 h
• Wersja polska: dostępna
Kompas Kariery to kombajn wśród narzędzi psychometrycznych. Jest największy i najdroższy, ale nie bez powodu. W przeciwieństwie do większości testów na rynku, po wypełnieniu Kompasu otrzymujemy raport dotyczący aż 4 sfer życia: osobowości, zainteresowań, umiejętności i wartości. Jest on na tyle złożony, że w interpretacji wymaga pomocy coacha (konsultacja jest wliczona w cenę).
W raporcie dostajemy dziesiątki różnych wykresów, opisów i tabel. Podobnie jak poprzednie narzędzia, Kompas Kariery sugeruje możliwe ścieżki zawodowe, które potencjalnie mogą być dla nas najbardziej korzystne, oraz podaje warunki pracy, których zapewnienie powinno być dla nas priorytetem.

Indywidualna sesja z trenerem
Mówi się, że wszystkie odpowiedzi już w nas są. Brzmi banalnie, ale tak właśnie jest. Często, opowiadając komuś o celu lub problemie, między wierszami nieświadomie podajemy jego rozwiązanie. Jeśli spotkamy się z trenerem, który będzie umiał nas wysłuchać, to prawdopodobnie wyłapie i poda nam to rozwiązanie. A jeśli będzie także osobą kompetentną, znającą się na pracy z ludźmi, to może zastąpić, uzupełnić lub nadzorować naszą pracę z narzędziami psychometrycznymi. Ze swojego doświadczenia widzę, jak niespodziewany obrót przyjmują konsultacje z młodymi osobami, które na początku przychodzą zrezygnowane, zalęknione i zagubione. A już po 1 czy 2 spotkaniach, po odkryciu wymarzonej dla siebie pracy i ułożeniu kroków dojścia do niej – czasami bardzo skomplikowanych i odległych – tryskają radością i entuzjazmem.

Choć na rynku można znaleźć wiele testów, warto pamiętać, że są one tylko pomocnym narzędziem, a nie celem samym w sobie. Czytanie o swoich cechach i przeglądanie się w różnych statystykach może być wciągające, ale istotą sprawy jest, żeby rezultaty testów na coś się przydały. A żeby tak było, trzeba najpierw określić swój cel.

Mówca i konsultant wystąpień edukacyjnych, wydawca i autor bloga anaruk.pl, interesuje się i pomaga w zarządzaniu ścieżką kariery. Zajrzyj na jego bloga, tam znajdziesz więcej informacji o nim.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę