Nasz profile

Dzisiaj, 201 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

Cała Polska

Dzisiaj, 201 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

Dzisiaj, 201 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

5 maja, dokładnie w dniu urodzin kompozytora, o godzinie 18.00 będzie można wysłuchać pieśni Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik z akompaniamentem Ewy Pobłockiej. Recital odbędzie się w pustych Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Usłyszymy najsłynniejsze pieśni kompozytora: od doskonale znanej nam Prząśniczki czy Złotej rybki po inne mniej znane utwory Dumka czy Spomnienie.

Tego samego dnia o godz. 20.00 usłyszymy niecodzienny koncert z kościoła Św. Jana w Gdańsku, składający się z pieśni sakralnych wykonanych przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych. Twórczość sakralna Stanisława Moniuszki obejmuje ponad 100 kompozycji. Do wysłuchania części z nich – wraz z gdańskimi artystami – zapraszamy do dziewiętnastowiecznego Wilna. Dowiemy się, jak współcześnie wybrzmiewają radości i troski ówczesnego artysty.

Na naszej platformie VOD udostępniamy najbardziej znane dzieła kompozytora: vod.teatrwielki.pl

Zupełnie świeże spojrzenie na wszystkim znany Straszny dwór wprowadziła inscenizacja Davida Pountneya. Brytyjski wizjoner przeniósł akcję w czasy II Rzeczpospolitej i z przymrużeniem oka potraktował wzory szlacheckie z całym patriotycznym przekazem.Teraz można także poznać tajniki pracy przy tym spektaklu, podejrzeć wszystko, co dzieje się przed i podczas samego przedstawienia za kulisami – rozśpiewywanie się solistów, próby zespołów, montaż dekoracji, ustawianie światła czy wreszcie tancerzy przygotowujących się do wejścia i solistów schodzących ze sceny. Umożliwi to aplikacja Operalnia.

Oprócz tego zapraszamy do obejrzenia innych moniuszkowskich spektakli dostępnych na VOD: Halki (wileńskiej) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opery Flis przygotowanej przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wyjątkowego spektaklu Paria w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wielbiciele tańca będą mogli zajrzeć do małżeńskiej alkowy w spektaklu Mąż i żona w inscenizacji Anny Hop. Drugą baletową propozycją do muzyki Moniuszki i na motywach dzieła Aleksandra Fredry jest historia o odwiecznych konfliktach o miedzę – Przypowieść sarmacka. Obie w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego. I love Moniuszko – to projekt edukacyjny, którego zwieńczeniem jest spektakl w reżyserii aktorki Małgorzaty Zajączkowskiej, choreografii Anny Hop, w oparciu o muzykę Stanisława Moniuszki – również będzie dostępny na naszej platformie.

Pospacerujmy z Moniuszką! Na stronie moniuszko200.pl można znaleźć spacerownik w wersji online. To publikacja przybliżająca miasto, w którym żył przez lata kompozytor. Dzięki spacerownikowi można nie tylko spojrzeć na Warszawę oczami twórcy, lecz także zwiedzić miejsca honorujące pamięć o nim. Spacerując, pamiętaj o zachowaniu 2 metrów dystansu i #nośmaskę! A tym, którzy wolą pozostać w zaciszu domowym, proponujemy spacer wirtualny po wystawie Viva Moniuszko! w Galerii Opera.

Popisy solistów śpiewaków będzie można podziwiać na udostępnionej online Gali otwarcia 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki z udziałem laureatów wcześniejszych 9 edycji Konkursu: Jakuba Józefa Orlińskiego, Urszuli Kryger, Rafała Bartmińskiego, Ewy Tracz, Agaty Schmidt, Konu Kima, Adama Palki, Łukasza Golińskiego, Olgi Busuioc, Joanny Zawartko.

Akademia Operowa zaprasza również na koncerty: Maraton moniuszkowski oraz Znasz-li ten kraj. Nagrania będą udostępnione na vod.
Na naszym profilu facebookowym natomiast prezentowane będą najlepsze fragmenty pieśni i arii Stanisława Moniuszki zarejestrowane podczas Konkursów Wokalnych im. Stanisława Moniuszki i recitali w Salach Redutowych TW-ON.

Prawdziwą gratką dla melomanów z pewnością będzie mini-koncert Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wraz z Orkiestrą TW-ON pod batutą Marty Kluczyńskiej, który przygotował w swoich domach fragment Halki – Po nieszporach przy niedzieli. Muzyk Orkiestry TW-ON – Alfred Wiltos – przedstawi nam dzieła kompozytora w nietypowej aranżacji na wiolonczelę. Ponadto w stories pobawimy się w kalambury – do odgadnięcia sprytnie ukryte muzycznie fragmenty moniuszkowskie.

Najmłodszych i tych nieco starszych zapraszamy do udziału w konkursie na Fb: Zostań Moniuszką. Czekamy na zdjęcia Waszych stylizacji na wzór osoby samego kompozytora lub postaci z jego utworów. Stawiamy na oryginalność kreacji: zarówno w doborze materiałów, jak i akcesoriów!
Trzy najciekawsze i najbardziej kreatywne stylizacje zostaną opublikowane na oficjalnych profilach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Dla smakoszy mamy specjalną propozycję, kolejny konkurs na Fb: Posmakuj Moniuszkę. Zaproponujemy przepisy z książki Moniuszko w kuchni – przyrządź sam i prześlij do nas zdjęcie. Ocenimy, opublikujemy w naszych mediach społecznościowych i nagrodzimy książką kucharską!

Trzeci konkurs na Fb zainteresuje szaradzistów-melomanów. Będzie to krzyżówka o twórczości kompozytora – za prawidłowe rozwiązania również przewidujemy nagrody. Dzieci serdecznie zapraszamy na serię krótkich filmów, które powstały na podstawie książki Tatulczyk Moniuszko autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. Jest to wierszowana biografia kompozytora, opowiadająca z przymrużeniem oka o jego życiu oraz twórczości. Kim był Stanisław Moniuszko, co jadł i dla kogo tworzył swoje dzieła, a przede wszystkim dlaczego „tatulczyk”?

Jakub Józef Orliński, kontratenor, z okazji urodzin Stanisława Moniuszki przygotuje muzyczną niespodziankę.

Muzyka poważna nie zawsze musi być poważna, czego dowiedzie nasza kolejna niespodzianka – tym razem kabaretowa. Szczegóły już wkrótce. Bądź na bieżąco, śledź nas na FacebookuInstagramieTwitterzeYouTubevod i stronie.

Świętuj z nami 201. urodziny Moniuszki!

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę