Nasz profile

Pierwsze seminarium Jidysz online

Cała Polska

Pierwsze seminarium Jidysz online

Pierwsze seminarium Jidysz online

Fundacja SHALOM w dniach 29 czerwca – 17 lipca już po raz 18. organizuje Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz. Po raz pierwszy jednak odbędzie się ono całkowicie online. Daje to szansę tym, którzy nie chcą lub nie mogą podróżować latem, aby również mogli wziąć udział w odkrywaniu kultury aszkenazyjskich Żydów i nauczyli się ich języka.

– Jidysz to ‘mame loszn’, czyli język matki – podkreśla Gołda Tencer, pomysłodawczyni Seminarium Jidysz. – W tym języku powstały wielkie dzieła literatury. My kultywujemy tradycję naszych przodków, przekazując ją dalej, następnym pokoleniom, które będą mogły poznawać bogatą jidyszową kulturę.

Na początku ubiegłego wieku trzy milionów polskich Żydów mówiło w jidysz, pisało w tym języku powieści, wiersze i artykuły. Także w jidysz powstało wiele dokumentów w czasie wojny i po niej. By poznawać te wszystkie teksty, odkrywać ich zawartość dla własnych badań naukowych, niezbędna jest znajomość języka. Jednak Seminarium Jidysz Fundacji Shalom to nie tylko intensywna nauka.  To również szansa na poznanie fascynujących osób z całego świata – od Australii, przez Ukrainę, Polskę, Francję, Hiszpanię, po USA, Kanadę i Amerykę Południową.

Uczestnicy Seminarium od poniedziałku do piątku będą uczyć się jidysz w grupach na czterech poziomach zaawansowania, sprawdzą, jak brzmi dialekt jidysz w społecznościach chasydzkich, spróbują sił w odczytywaniu rękopisów i dowiedzą się więcej o warsztacie historyka pracującego z dokumentami w jidysz. Nie zabraknie też informacji o slawizmach i hebraizmach w tym języku, warsztatów twórczego pisania, projekcji filmów i spektakli online, a także spotkań z poezją.

Dodatkowym atutem Seminarium jest to, że można zapisać się na pełen kurs językowy wraz ze wszystkimi zajęciami dodatkowymi albo dowolnie wybrać wykłady, warsztaty czy konwersacje, komponując swój własny program aktywności kulturalnych, a także ubiegać się o częściowe stypendium.

18. Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz organizowane jest z inicjatywy Gołdy Tencer przez Fundację SHALOM we współpracy z Centrum Kultury Jidysz i współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Szczegóły na stronie: http://jidyszland.pl/letnie-seminarium/

Więcej informacji: zumerkurs@shalom.org.pl

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę