Nasz profile

Czy męczą cię jelitowe zmory?

Poradniki

Czy męczą cię jelitowe zmory?

Czy męczą cię jelitowe zmory?

Jelita to narząd bardzo intymny, to miejsce styku świata zewnętrznego z wewnętrznym. Problemy tej przestrzeni w naszym ciele bezlitośnie rzutują na wszystkie inne narządy i na nasz zewnętrzny wygląd.  

To w nich codziennie wydarza się proces  trawienia, wchłaniania  i usuwania, tych składników, które są już nam nie potrzebne. Mechanizm idealnie zaprojektowany przez naturę. Niestety środowisko, nasza dieta, brak ruchu i czynniki, o których zapewne jeszcze nie wiemy sprawiają, że pewne procesy zostają zaburzone. Wystarczy jedno zakłócenie pracy naszych trzewi żeby odczuł to cały nasz organizm.  Coraz większa część społeczeństwa ma problem z jedzeniem produktów, które jeszcze kilka lat temu wcale nie były problematyczne.

Czytając wyłącznie epidemiologiczne statystyki dotrzemy do informacji, że choroba zwana zespołem jelita drażliwego  (IBS) dotyczy już ok. 10-20 % populacji. Patrząc na moją pracę w gabinecie, mogę śmiało powiedzieć, że problemy gastryczne ma co drugi pacjent. Wielu chorych przyzwyczaja się do objawów i żyję z nimi do czasu aż nie wydarzy się coś chorobowo spektakularnego.

Zespół jelita drażliwego to choroba z wielkim workiem dość niespecyficznych objawów tj. biegunki, zaparcia, wzdęcia, brzuch, jak balon, czy uczucie pełności po posiłkach. O ile zdarzy się nam taki epizod raz na miesiąc, nie powinniśmy przesadnie się tym martwić, natomiast jeśli objawy tego typu zdarzają się prawie codziennie – to znak, że wizyta u gastrologa jest zdecydowanie naszą powinnością.

Diagnostyka tego typu zaburzeń, to diagnostyka wykluczeniowa, w której należy wykluczyć choroby zapalne jelita ( Choroba Crohna, Wrzodziejące jelita), nowotwór czy celiakię. Istotną w procesie diagnostycznym jest gastroskopia i/lub kolonoskopia. Są to badania o wysokiej czułości i swoistości, natomiast w społeczeństwie budzą ogromny lęk ( mogę na podstawie własnego doświadczenia powiedzieć – naprawdę tylko strach ma wielkie oczy! ) Jeśli wyżej wymienione choroby nas nie dotyczą, to najpewniej męczy nas zespół jelita drażliwego. Z tą chorobą związane są zaburzenia mikroflory jelitowej. Dziś mówi się sporo o teorii antybiotykowej, sama będąc rocznikiem 90’, wiem jak dużo antybiotyków w czasach mojego dzieciństwa mi  i moim rówieśnikom przepisywano. Dziś dysponujemy wiedzą, że każdy antybiotyk zaburza mikroflorę na dość długo…czasami nawet trwale.

 Badajmy się!

Jeśli Twój organizm nie trawi, nie wchłania składników z codziennego talerza, to prędzej czy później pojawią się u Ciebie różne inne choroby i ich objawy związane z niedoborami witamin i minerałów (anemia; zaburzenia koncentracji, widzenia) . Nie przyzwyczajaj się do ciągłych biegunek, zaparć i innych brzuchowych nieprzyjemności, bo one właśnie są manifestacją organizmu. To znak, że Twoje wnętrze potrzebuje pomocy i coś w nim nie działa poprawnie. Nie bójmy się badań, wizyt u lekarzy i leczenia. Dbajmy o siebie i  o swoją najbardziej intymną strefę organizmu, jakim są nasze jelita.

Paulina Andrzejewska

Miłośniczka kina, inspirujących historii i wielkich widowisk. Obserwatorka festiwali i poszukiwaczka drugiego dna w każdej fabule. Z wykształcenia i zawodu dietetyk. Absolwentka Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Od najmłodszych lat chciała zostać aktorką, ale ostatecznie przyjemniej jej było oglądać niż grać na szklanym ekranie. Kino kocha i to ono obok sztuki zdrowego jedzenia jest jej największą życiową pasją. Insta: dietetykpola

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę