Nasz profile

Duński dramat „Nadzieja”

Cała Polska

Duński dramat „Nadzieja”

Duński dramat „Nadzieja”

Stellan Skarsgård to wybitny norweski aktor, który swoją karierę rozwija z powodzeniem na całym świecie. Grał u Larsa von Triera, Hansa Petera Molanda, Stevena Spielberga, Kennetha Branagha, Gusa Van Santa czy Milosa Formana. Zdobywca wielu nagród filmowych, m.in Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego w głośnym serialu „Czarnobyl”, Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za film „Prostoduszny morderca”, czy Europejskiej Nagrody Filmowej za „Buntownika z wyboru”. Już pod koniec września będzie można oglądać go w nowej roli w duńskim dramacie „NADZIEJA”.

Skarsgård jest ojcem szóstki dzieci, i jak sam przyznaje posiadanie tak licznej rodziny jest dla niego czymś fantastycznym. Uwielbia bowiem spotkania rodzinne i wspólne gotowanie. Dzieci aktora poszły w ślady ojca i z powodzeniem rozwijają swoje kariery aktorskie. Najbardziej znany jest najstarszy syn Stellana, Alexander, którego polska publiczność kojarzy za sprawą seriali „Czysta krew”, „Wielkie kłamstewka” czy „Mała doboszka”.

25 września do kin wejdzie oparty na osobistych przeżyciach reżyserki Marii Sodahl duński dramat „Nadzieja”, w którym Stellan Skarsgård zagrał jedną ze swoich najlepszych ról. W jednym z wywiadów powiedział, że bardzo obawiał się tego wyzwania aktorskiego gdyż z reżyserką filmu przyjaźni od ponad 25 lat, zna jej historię, wiedział, przez co przechodziła w związku z chorobą. Ale kiedy przeczytał scenariusz, jego wątpliwości i lęki osłabły. Zrozumiał, że to nie jest tylko film o chorobie ale o życiu, miłości, relacjach, o egzystencji nastawionej na karierę, o byciu razem, rodzinie, dzieciach. Jak powiedział Stellan Skarsgård „Marzyłbym, żeby ten film skłonił widzów do refleksji nad własnymi wyborami i własnym życiem.

Ten doskonale znany polskiej publiczności aktor urodził się w 69 lat temu w Szwecji w Göteborgu. Karierę rozpoczął już jako nastolatek, w 1968 roku zagrał tytułową rolą w serialu dla młodzieży „Bomb Bitt och jag”. W latach 1972-88 pracował w Królewskim Teatrze Dramatycznym w Sztokholmie. W tym samym czasie rozpoczął także karierę filmową. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu rola w filmie „Prostoduszny morderca”. Fantastyczny występ dał mu zasłużonego Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie.

Pierwszym znaczącym zagranicznym filmem w jego karierze okazała się „Nieznośna lekkość bytu” z 1988 roku, a przełomem w hollywoodzkiej karierze miała być rola w „Polowaniu na Czerwony Październik” (1990), niestety większość scen z udziałem aktora została wycięta z filmu.

W 1996 roku zagrał u boku debiutantki Emily Watson w filmie Larsa von Triera „Przełamując fale”. I z tym reżyserem Skarsgård jest szczególnie kojarzony, zagrał w aż siedmiu jego filmach: „Królestwo” (1994), „Przełamując fale” (1996), „Tańcząc w ciemnościach” (2000), „Dogville” (2003), „Melancholia” (2011), „Nimfomanka: Część I” (2013) i „Nimfomanka: Część II” (2013).

Stellan Skarsgård znany jest także z takich filmów jak: „Buntownik z wyboru” (1997), „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” (2006), „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata” (2007) ), „Mamma Mia!” (2008), „Mamma Mia! Here We Go Again” (2018), „Dziewczyna z tatuażem” (2011) czy serii Marvela: „Avengers” (2012), „Thor: Mroczny świat” (2013) i „Avengers: Czas Ultrona” (2015).

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę