Nasz profile

W erze „zdalnego” życia możemy znaleźć więcej czasu dla drugiego człowieka

Studenci

W erze „zdalnego” życia możemy znaleźć więcej czasu dla drugiego człowieka

W erze „zdalnego” życia możemy znaleźć więcej czasu dla drugiego człowieka

Szlachetna Paczka to jeden z największych programów społecznych w Polsce. Rokrocznie tysiące SuperW, czyli wolontariuszy Paczki, niosą potrzebującym mądrą, dedykowaną ich potrzebom pomoc. Tylko w zeszłym roku Szlachetna Paczka pomogła ponad 14,5 tys. rodzin i samotnych osób.

Wolontariuszy szuka Szlachetna Paczka. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/ i dowiedz się więcej!

W tym roku Szlachetna Paczka będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Pandemia dotknęła nas wszystkich, ale – jak bywa zazwyczaj – najbardziej uderzyła w grupy znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji: osoby starsze i schorowane czy rodziny ledwo wiążące koniec z końcem. Skutki koronawirusa odczuły już rodziny, w których brak wystarczającej liczby sprzętu wyklucza dzieci nie tylko z nauki zdalnej, ale też z rozrywki i integracji z rówieśnikami, tak ważnej w młodym wieku. Ofiarami kryzysu są także osoby, które nagle straciły pracę.

Szlachetna Paczka w 20. edycji chce dotrzeć m.in. do osób najbardziej dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.

Brak czasu? Nie z przyjaciółmi

Gdy Monika przyjechała na studia do obcego miasta, nie wiedziała, z czym będzie się mierzyć. I choć jej doświadczenia nie dotyczą czasu pandemii, szybko zdecydowała, że nie chce poświęcać się wyłącznie nauce. Dziewczyna postanowiła rozwinąć skrzydła jako wolontariuszka Szlachetnej Paczki i wziąć pod nie jedną z tysięcy potrzebujących rodzin.

W taki sposób poznała swojego lidera i zespół wolontariuszy działających w tym samym rejonie. Mimo że początkowo miała obawy, czy da radę łączyć studia z wolontariatem, szybko okazało się, że w Szlachetnej Paczce daje z siebie tyle, ile może – i w razie czego zawsze może liczyć na wsparcie życzliwych ludzi, których znalazła w wolontariacie.

– Jest to niesamowite doświadczenie móc pomagać innym ludziom – mówi studentka. D – To możliwość do poznania ciekawych, dobrych, pełnych zaangażowania ludzi. Nie ma nic lepszego niż bycie dla drugiego człowieka.

Przekonaj się na własnej skórze, ile dobroci drzemie w drugim człowieku. Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.

Otwarcie na drugiego człowieka i zaangażowanie w relację oraz pracę wolontariusza to jeden z fundamentów mądrej pomocy.

Otwartość i drugi człowiek – statystyki potwierdzają

A zaangażować się w wolontariat Szlachetnej Paczki warto. Aż 80 proc. pytanych wolontariuszy Paczki deklaruje, że spotkało ludzi, z którymi pragnie utrwalać i budować dalsze relacje. Mądra pomoc to nie tylko wsparcie materialne, ale również moc spotkania. Ta z kolei oddziałuje zarówno między wolontariuszami, a także w kontaktach z rodzinami, otwierając na drugiego człowieka.

Potwierdzają to kolejne statystyki, otwartość bowiem, samoświadomość i komunikatywność to trzy najczęściej wymieniane przez SuperW umiejętności, jakie nabyli bądź wzmocnili dzięki udziałowi w wolontariacie Szlachetnej Paczki. Wskazało na nie kolejno 74, 71 i 70 proc. wolontariuszy.

Wolontariat to również wartość dodana na niwie zawodowej. W Szlachetnej Paczce SuperW działają zespołowo – i aż 88 proc. z nich przyznaje, że dzięki udziałowi w programie poczuło moc wspólnego działania. 77 proc. wolontariuszy stwierdziło, iż Szlachetna Paczka daje im wpływ na to, jak wygląda świat wokół nich.

W dobie kryzysu ważny jest drugi człowiek

Szlachetna Paczka nadal szuka tysięcy wolontariuszy – osób będących w stanie dostrzec tych, którzy mieli mniej szczęścia. Ludzi gotowych zawiązać ze sobą wyjątkowe relacje, dzięki którym będą w stanie zanieść mądrą pomoc do wcześniej nieodwiedzonych przez nikogo miejsc.

Radość z pomagania drugiemu człowiekowi to jedna z najsilniejszych emocji. W tym trudnym czasie odnaleźć możesz ją w wolontariacie Szlachetnej Paczki, która w tym roku będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Pandemia niespodziewanie wpłynęła na nasze życie. Tylko razem możemy pomóc tym, którzy mieli mniej szczęścia.

Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości. Więcej na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę