Nasz profile

7 października obchodzony jest Światowy Dzień Godnej Pracy

Rozwój

7 października obchodzony jest Światowy Dzień Godnej Pracy

7 października obchodzony jest Światowy Dzień Godnej Pracy

7 października obchodzony jest Światowy Dzień Godnej Pracy. Przyłączając się do obchodów chcemy zwrócić uwagę na kwestie transparentności oraz godnej płacy w przemyśle modowym. Z tej okazji zapraszamy na internetową premierę animacji studentki warszawskiej ASP Agnieszki Róży Słupek pt.: „Made in Poland”.

– Gdyby Pani wiedziała jak się nas traktuje, to by przestała się dziwić, że nie chcemy o tym mówić. Czasem po prostu brakuje słów. I co tu gadać, boimy się  – mówi pracownica jednej z polskich szwalni.

Krótki metraż ukazuje problemy z jakimi spotykają się na co dzień pracownice niektórych polskich szwalni oraz stawia pytanie, czy „uszyte w Polsce” zawsze oznacza, że dany ciuch został wyprodukowany z poszanowaniem praw człowieka. Animacja została zainspirowana doświadczeniami twórczyni oraz wywiadami ze szwaczkami opublikowanymi przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.

Animację Agnieszki Róży Słupek pt. „Made in Poland” będzie można obejrzeć od 7 października na kanale Youtube oraz na profilu na Facebooku Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Mimo wielu deklaracji ze strony marek odzieżowych, nadal w fabrykach na całym świecie, osoby znajdujące się na końcu łańcucha dostaw, zmagają się ze skrajną biedą, brakiem umów oraz przemocą. Żeby ta sytuacja mogła się zmienić, potrzebne jest coś więcej niż deklaracje ze strony firm. Pierwszym krokiem jest ujawnienie miejsc, w których szyją marki i przejrzystość w komunikacji całego łańcucha dostaw. Pozwoli to na większy monitoring sytuacji w konkretnych miejscach, a także zmotywuje firmy do wzięcia odpowiedzialności za pracowników na najniższych stanowiskach.

Wraz z organizacjami z całego świata zrzeszonych w sieci Clean Clothes Campaign, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, uruchomiła stronę https://fashionchecker.org/pl/, dzięki której każdy z nas może sprawdzić czy jego ulubiona marka jest transparentna oraz czy dba o godną płacę osób szyjących ich ubrania. Jest to m.in. baza 108 największych marek modowych. Liczba firm będzie stale rosła. Można w niej przeczytać również czym jest godna płaca, transparentność i zapoznać się z danymi na temat sytuacji szwaczek w różnych krajach. Firmy zostały poproszone o odpowiedzi na szereg pytań dotyczących kluczowych obszarów działań potrzebnych do zagwarantowania godnej płacy w ich łańcuchach dostaw.

Animacja została stworzona w myśl powiedzenia „po nitce do kłębka”. Śledzimy historię t-shirtu z metką „made in Poland”: od zakupienia go w sklepie aż do szwalni i jej pracownic. O tym jak często złe warunki panują w szwalniach, mało kto mówi. Zatrudnione tam osoby boją się cokolwiek powiedzieć. Z różnych powodów. Zdania wyszywane na maszynie pod koniec animacji, symbolizują milczenie: zarówno szwaczek jak i społeczeństwa. Cytaty pochodzą z wywiadów przeprowadzonych z pracownicami, które odważyły się powiedzieć o swojej sytuacji. Warto wspomnieć, że nasze szwalnie szyją nie tylko dla polskich klientów, ale także dużych zagranicznych marek, także luksusowych.

– Animacja nie ma na celu naznaczenia każdej metki “made in Poland” jako złej i nieetycznej. Problem niegodnego wynagrodzenia oraz pracy ponad siły dotyczy także wielu innych państw. W Polsce świadomość zrównoważonego projektowania nadal rośnie, a na rynku wciąż pojawiają się nowe marki, które wiedzą jak ważna w dzisiejszych czasach jest transparentność w świecie mody. To co jest najważniejsze w przekazie animacji, to zwrócenie uwagi na problem szwalni oraz zachęcenie odbiorcy do przemyślanych wyborów konsumenckich – mówi twórczyni animacji Agnieszka Róża.

Animacja powstała w ramach II semestru kursu magisterskiego w Pracowni Projektowania Interdyscyplinarnego na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, pod kierunkiem dr hab. Jarosława Kozakiewicza. Została wykonana w technice 2D animacji komputerowej.

Agnieszka Róża Słupek – projektantka, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, stypendystka programu Erasmus + na Accademia di belle arti di Brera w Mediolanie, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku wzornictwo. Uczestniczka wystaw i projektów. Interesuje się designem i grafiką. Swoją pracę wiąże ze zrównoważoną modą. Hobbystycznie zajmuje się szyciem i animacją.

Wraz ze stroną Fashion Checker został opublikowany raport „Płace pod lupą”, który opiera się na badaniach przeprowadzonych w 2019 i na początku 2020 r. w Chinach, Indonezji, Indiach, na Ukrainie i w Chorwacji. Badacze i badaczki rozmawiali na miejscu z ponad 490 pracownicami i pracownikami 19 fabryk szyjących ubrania dla 40 różnych firm.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę