Nasz profile

Dzisiaj noc Innowacji na PG [online]. Nowoczesne technologie w medycynie

Studenci

Dzisiaj noc Innowacji na PG [online]. Nowoczesne technologie w medycynie

Dzisiaj noc Innowacji na PG [online]. Nowoczesne technologie w medycynie

Po raz pierwszy Politechnika Gdańska zaprasza na Noc Innowacji, która odbędzie się dzisiaj od godziny 18:00. Jest to ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego naukowcy i badacze opowiadają o swoich pracach nad rozwojem najnowszych technologii i o tym, jak zmieniają one nasze życie. W ramach Nocy Innowacji na Politechnice Gdańskiej młodzi naukowcy zaproszą wszystkich chętnych do Laboratorium biomateriałów i biokompozytów, aby opowiedzieć o nowoczesnych technologiach w medycynie.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny, implantologii i inżynierii materiałowej w ostatnich kilkudziesięciu latach, obecnie mamy dostęp do wielu zamienników elementów ludzkiego ciała. O możliwościach w tym zakresie opowie dr inż. Michał Bartmański z Katedry Inżynierii Materiałowej i Spajania PG. Uwagę słuchaczy skieruje na implantację stawu biodrowego, bowiem zabieg ten od wielu lat jest najczęściej wykonywanym zabiegiem ortopedycznym w Polsce i na świecie.

Kiedy słyszymy o cemencie, zazwyczaj przychodzi nam na myśl materiał wiążący stosowany głównie w branży budowlanej. Natomiast także we współczesnej medycynie znalazła zastosowanie specjalna grupa biomateriałów, zwana cementami kostnymi. Ich główne rodzaje, właściwości oraz różnorodne zastosowania przedstawi mgr inż. Marcin Wekwejt. Dowiemy się, w jaki sposób cementy kostne wykorzystuje się obecnie w medycynie.

Jedną z głównych przyczyn nieudanych zabiegów implantacyjnych są infekcje bakteryjne. Mgr inż. Łukasz Pawłowski przedstawi najnowsze systemy zwalczania infekcji bakteryjnych w implantologii za pomocą specjalnych powłok czy mikro- i nanostrukturyzacji powierzchni. Będzie można również poznać aktualnie stosowane systemy uwalniania leków.

Dr inż. Alicja Stanisławska opowie z kolei o innowacyjnej protezie zastawki aortalnej typu HAB (human aortic bioprosthesis) wykonanej z nanocelulozy bakteryjnej (BNC). Zaprezentowana zostanie technologia produkcji prowadząca do otrzymania biomateriału oraz jego zalety pozwalające na zastosowanie go również w innych obszarach medycyny. Dodatkowo prelegentka przedstawi zdjęcia struktury materiału wykonane na skaningowym mikroskopie elektronowym oraz porównanie właściwości mechanicznych BNC z właściwościami mechanicznymi naturalnych tkanek.

Prelegenci chętnie odpowiedzą na pytania uczestników.

Kiedy? dzisiaj 10 października 2020 r., godz. 18.00
Gdzie?

www.facebook.com/PolitechnikaOtwarta – transmisja na żywo, z możliwością zadawania pytań w komentarzach

www.youtube.com – transmisja na żywo

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę