Nasz profile

Vivat Academia! Vivat proffesores!

Studenci

Vivat Academia! Vivat proffesores!

Vivat Academia! Vivat proffesores!

Na wielu uczelniach w Polsce zainaugurowano rok akademicki 2014/15, jednak na Politechnice Gdańskiej był to wyjątkowy dzień z powodu 110 urodzin uczelni.

W uroczystości uczestniczył Lech Wałęsa oraz marszałkowie, prezydenci miast, senatorowie, posłowie oraz profesorowie z całego świata.

Hol Politechniki Gdańskiej udekorowano kwiatami, przeszkoleni studenci, wolontariusze z uśmiechem na twarzy witali uczestników i kierowali na odpowiednie miejsca.
Wraz z rozpoczęciem uroczystości podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom na tyle mocno, że hymn państwowy śpiewany przez chór Politechniki, starali się również wyśpiewać uczestnicy inauguracji. Rektor oraz zaproszeni goście wystąpili w nowych togach, ponieważ wraz ze zmianą znaku graficznego Politechniki, zmieniono jej sztandar oraz uszyto nowe togi w kolorze granatowo czerwonym.

Podczas inauguracji królowały sentencje
Podczas mowy inauguracyjnej rektor PG, prof. Henryk Krawczyk odwoływał się do myśli: Historia mądrością, przyszłość wyzwaniem, jak również odpowiadał na pytanie: Quo vadis Politechniko Gedanensis?
Natomiast prezydent Lech Wałęsa odbierając miniaturową alegorię nauki pytał – Na jakim fundamencie mamy budować? Odnosił się do fundamentu wolności oraz starał się rozważać, jak rozumiemy wolność.
Politechnika Gdańska otrzymała komplementy: Jasna gwiazda na mapie polskich uczelni.

Podczas wystąpień zaproszonych gości na auli wypowiedziano kilka wyzwań.
Prof. Manfred Horvat z Vienna University of Technology, mówił o starzeniu się społeczeństwa, różnorodności kulturowej, zderzeniu religii i kryzysie ekonomicznym. Z tymi problemami muszą zmierzyć się naukowcy żyjący w naszych czasach.
Z tej perspektywy pocieszającym jest fakt, wskazany przez dr Janusza Romańskiego z Nowego Yorku, że wielu polskich naukowców miało znaczący wpływ na losy świata. Wspomniał on między innymi dr Stephanie Kwolek, która wynalazła kewlar używany w kamizelkach kuloodpornych. Mówił o Paulu Baranie, twórcy Internetu oraz Steve Wozniaku, wynalazcy komputera.

Immatrykulacja
Podczas inauguracji uroczyście przyjęto na studia najlepszych maturzystów oraz uhonorowano najlepszego absolwenta PG (inż. Miłosz Wieczór, student biotechnologii na Wydziale Chemicznym).
Politechnika Gdańska w tym roku akademickim przyjęła 5910 pierwszorocznych studentów.
Zwieńczeniem uroczystości było nadanie tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej profesorowi Robertowi Cavie z Princeton University.

Uhonorowany profesor podczas wykładu inauguracyjnego żartował i wplatał wątki osobiste w amerykańskim stylu.
Po inauguracji odbył się poczęstunek na dziedzińcach politechnicznych.

W kuluarach można było rozmawiać z profesorami Politechniki Gdańskiej, poznawać ich pasje i zamiłowania.
Urodziny Politechniki można podsumować jednym stwierdzeniem: Jeśli Profesorowie są tak fantastycznymi i życzliwymi ludźmi, to Politechnika Gdańska doczeka w zdrowiu swoich dwusetnych urodzin!
Wszystkiego najlepszego Politechniko!

Vivat Academia! Vivat proffesores!

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę