Nasz profile

„Mykwa” – prapremiera w Teatrze Żydowskim

Warszawa

„Mykwa” – prapremiera w Teatrze Żydowskim

„Mykwa” – prapremiera w Teatrze Żydowskim

Odwołana w marcu z powodu pandemii polska prapremiera „Mykwy”, jednej z najlepszych izraelskich sztuk autorstwa Hadar Galron, odbędzie się 23 października 2020 w warszawskim Teatrze Żydowskim. Reżyseruje Karolina Kirsz. 

„Mykwa” to opowieść o kobietach, ich codziennych problemach, ale też rozterkach związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie religijnej. Akcja dramatu rozgrywa się w mykwie – rytualnym basenie, w którym kobiety dokonują comiesięcznych ablucji.

Mykwa to miejsce, w którym duchowe manifestuje się poprzez cielesność. W ciele zatopione są wszystkie emocje, zranienia, zaniechania, wszelki ból i namiętność. Ciało podlega nieustannej kontroli, choć stanowi jedynie narzędzie do ujawniania naszych pragnień, naszego niespełnienia, wewnętrznej wolności. Wewnętrzna niezależność może zagrażać wspólnocie. I tylko poprzez ciało można ją kontrolować.

Bohaterki dramatu to osiem kobiet w różnym wieku i usposobieniu. Ich sprawy, tajemnice, lęki na tle radykalizującego się świata, w którym są jeszcze miejsca, gdzie nie dotarł ruch #metoo. Pojawienie się nowej pracownicy mykwy wyzwala różne reakcje bohaterek sztuki. Ich zachowania, opowieści i wyznania demaskują je. Wychodzi na jaw, że każda ma coś do ukrycia…

„Mykwa” to jedna z najlepszych izraelskich sztuk. Napisana przez Hadar Galron, urodzoną
w religijnej żydowskiej rodzinie w Londynie w roku 1970 dramaturżkę, scenarzystkę, reżyserkę, aktorkę i satyryczkę.

Garlon w wieku trzynastu lat wraz z rodziną wyjechała do Izraela. W czasie studiów teatrologicznych na Uniwersytecie w Tel-Avivie zaczęła profesjonalnie zajmować się pisaniem i występować. W 2005 roku jej pierwsza pełnometrażowa sztuka „Mykwa” otrzymała nagrodę „Sztuki Roku” w Izraelu, zyskując następnie ogromną popularność na całym świecie.

Sztukę w warszawskim Teatrze Żydowskim reżyseruje Karolina Kirsz – reżyserka teatralna, autorka scenariuszy, słuchowisk i dramatów. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2012) i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego (2005), ukończyła również Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej (2008) a także dwuletnie studium pedagogiczne w Centrum Edukacji Nauczycielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (2005).

Kirsz współpracuje z wieloma teatrami w Warszawie i w całym kraju –  wyreżyserowała m.in.  „Pułapkę” Tadeusza Różewicza w Teatrze Studio, „Zimę w czerwieni” Adama Rappa w Teatrze Rampa, „Końce świata” Marca Beckera i „69” Igora Bauersimy, „Uwodziciela” Radosława Paczochy w Teatrze Powszechnym, „Jestem swoją własną żoną” Dough Wrighta i „Na zachodzie bez zmian” w Teatrze WARSawy. W Teatrze Żydowskim reżyserowała już kilkukrotnie – „Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza, „One same” wg własnego scenariusza i „Szoszę” I. B. Singera.

Twórcy:

Tekst HADAR GALRON

Tłumaczenie DOROTA SIKORSKA

Reżyseria KAROLINA KIRSZ

Muzyka JACEK MAZURKIEWICZ

Scenografia i kostiumy EWA ŁANIECKA

Światła MONIKA SIDOR

Inspicjentka BEATA SZARADOWSKA

Obsada:

Michal – MONIKA CHRZĄSTOWSKA

Hadwa  – MAŁGORZATA MAJEWSKA

Tehila – SYLWIA NAJAH

Eljeszewa – IZABELLA RZESZOWSKA

Hindi – ALINA ŚWIDOWSKA

Esti – MAŁGORZATA TRYBALSKA

Szira – EWA TUCHOLSKA

Szoszana – ERNESTYNA WINNICKA

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę