„Mykwa” – prapremiera w Teatrze Żydowskim
Odwołana w marcu z powodu pandemii polska prapremiera „Mykwy”, jednej z najlepszych izraelskich sztuk autorstwa Hadar Galron, odbędzie się 23 października 2020 w warszawskim Teatrze Żydowskim. Reżyseruje Karolina Kirsz.
„Mykwa” to opowieść o kobietach, ich codziennych problemach, ale też rozterkach związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie religijnej. Akcja dramatu rozgrywa się w mykwie – rytualnym basenie, w którym kobiety dokonują comiesięcznych ablucji.
Mykwa to miejsce, w którym duchowe manifestuje się poprzez cielesność. W ciele zatopione są wszystkie emocje, zranienia, zaniechania, wszelki ból i namiętność. Ciało podlega nieustannej kontroli, choć stanowi jedynie narzędzie do ujawniania naszych pragnień, naszego niespełnienia, wewnętrznej wolności. Wewnętrzna niezależność może zagrażać wspólnocie. I tylko poprzez ciało można ją kontrolować.
Bohaterki dramatu to osiem kobiet w różnym wieku i usposobieniu. Ich sprawy, tajemnice, lęki na tle radykalizującego się świata, w którym są jeszcze miejsca, gdzie nie dotarł ruch #metoo. Pojawienie się nowej pracownicy mykwy wyzwala różne reakcje bohaterek sztuki. Ich zachowania, opowieści i wyznania demaskują je. Wychodzi na jaw, że każda ma coś do ukrycia…
„Mykwa” to jedna z najlepszych izraelskich sztuk. Napisana przez Hadar Galron, urodzoną
w religijnej żydowskiej rodzinie w Londynie w roku 1970 dramaturżkę, scenarzystkę, reżyserkę, aktorkę i satyryczkę.
Garlon w wieku trzynastu lat wraz z rodziną wyjechała do Izraela. W czasie studiów teatrologicznych na Uniwersytecie w Tel-Avivie zaczęła profesjonalnie zajmować się pisaniem i występować. W 2005 roku jej pierwsza pełnometrażowa sztuka „Mykwa” otrzymała nagrodę „Sztuki Roku” w Izraelu, zyskując następnie ogromną popularność na całym świecie.
Sztukę w warszawskim Teatrze Żydowskim reżyseruje Karolina Kirsz – reżyserka teatralna, autorka scenariuszy, słuchowisk i dramatów. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2012) i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego (2005), ukończyła również Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej (2008) a także dwuletnie studium pedagogiczne w Centrum Edukacji Nauczycielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (2005).
Kirsz współpracuje z wieloma teatrami w Warszawie i w całym kraju – wyreżyserowała m.in. „Pułapkę” Tadeusza Różewicza w Teatrze Studio, „Zimę w czerwieni” Adama Rappa w Teatrze Rampa, „Końce świata” Marca Beckera i „69” Igora Bauersimy, „Uwodziciela” Radosława Paczochy w Teatrze Powszechnym, „Jestem swoją własną żoną” Dough Wrighta i „Na zachodzie bez zmian” w Teatrze WARSawy. W Teatrze Żydowskim reżyserowała już kilkukrotnie – „Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza, „One same” wg własnego scenariusza i „Szoszę” I. B. Singera.
Twórcy:
Tekst HADAR GALRON
Tłumaczenie DOROTA SIKORSKA
Reżyseria KAROLINA KIRSZ
Muzyka JACEK MAZURKIEWICZ
Scenografia i kostiumy EWA ŁANIECKA
Światła MONIKA SIDOR
Inspicjentka BEATA SZARADOWSKA
Obsada:
Michal – MONIKA CHRZĄSTOWSKA
Hadwa – MAŁGORZATA MAJEWSKA
Tehila – SYLWIA NAJAH
Eljeszewa – IZABELLA RZESZOWSKA
Hindi – ALINA ŚWIDOWSKA
Esti – MAŁGORZATA TRYBALSKA
Szira – EWA TUCHOLSKA
Szoszana – ERNESTYNA WINNICKA
