Nasz profile

Kraków tańcem malowany – wokół Wita Stwosza

Cała Polska

Kraków tańcem malowany – wokół Wita Stwosza

Kraków tańcem malowany – wokół Wita Stwosza

Kolejny odcinek cyklu Kraków tańcem malowany będzie miał swoją premierę internetową 6 listopada o godz. 20:00.

Film Wokół Wita Stwosza opowiada o słynnym ołtarzu z Kościoła Mariackiego oraz o tym, jak od setek lat inspiruje on artystów, w tym tancerzy i choreografów. Pretekstem do stworzenia opowieści o dziele najwybitniejszego artysty tamtych czasów jest spektakl Baletu Cracovia Danza w choreografii Romany Agnel. Przedstawione w nim zostały sceny z ulic XV-wiecznego Krakowa, gdzie obserwowane przez mistrza Wita sytuacje stały się inspiracją do stworzenia kwater słynnego poliptyku. W spektaklu tancerze w średniowiecznych kostiumach odtworzonych na wzór tych z ołtarza, poruszają się w rytm muzyki z epoki, tańcząc w stylu i technice z XV wieku,  prezentując także autentyczne choreografie dawnych mistrzów tańca.

Ale w odcinku znajdziemy nie tylko taniec! Specjaliści – prof. Marek Walczak z Instytutu Historii Sztuki UJ, dr Agata Wolska, autorka książki Zagrabiony, odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa oraz Tomasz Dobrzański, kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu Ars Cantus, opowiedzą o ołtarzu, o czasach późnego średniowiecza, inspiracjach i o muzyce, która towarzyszyła ówczesnym mieszkańcom miasta.

Dowiemy się dlaczego śmiało można nazwać ołtarz „medialnym”, jakie szczegóły możemy w nim odnaleźć, ale też kiedy zdarzały się sposobności, by zobaczyć go w całej okazałości. Poznamy wpływ ołtarza na twórczość Adama Bunscha i zachwycimy się fotografiami poliptyku z 1946 roku.

Nie zabraknie również muzyki XV wieku, która nieodłącznie związana jest z tańcem. Zostaniemy wprowadzeni w jej tajniki, zobaczymy na jakich instrumentach była wykonywana i poznamy trudności, jakie stoją przed rekonstruktorami muzyki wieków średnich. Dowiemy się także wiele o tańcach średniowiecznych i o źródłach, z których czerpane są te informacje. Przez sekrety tańca przeprowadzi widzów Romana Agnel.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę