Nasz profile

Everest czy K2? Opowieść o wędrówce w kierunku najwyższych gór świata

Trójmiasto

Everest czy K2? Opowieść o wędrówce w kierunku najwyższych gór świata

Everest czy K2? Opowieść o wędrówce w kierunku najwyższych gór świata

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na spotkanie podróżnicze online „Everest czy K2? Opowieść o wędrówce w kierunku najwyższych gór świata”, 23 listopada 2020r., (poniedziałek), godz. 18:00. O swojej wyprawie opowie Magda Jończyk.

„K2 nie ma masy Everestu, ale jest od niego smuklejsza – i bardziej podstępna. Wspinacze nazywają ją Górą Mordercą. Ma wszystkie minusy Everestu i kilka własnych.” To cytat z książki „Pochowani w niebie” i pięknie porównuje ikoniczne przecież już góry. Mt. Everest to Nepal, Himalaje, a tam buddyzm tybetański. K2 to Pakistan, Karakorum i islam. Różnice znaczące. Magnetyzm podobny. Jak wygląda i czym się różni wędrówka w kierunku dwóch najbardziej rozpoznawalnych, najbardziej medialnych gór świata?

O ludziach, o drodze, o górach opowie Magda Jończyk.

Magda Jończyk, to podróżniczka, fotografka, przewodniczka i organizatorka trekkingów w Himalajach i w Karakorum, gdańszczanka. W 2014r. za fotoreportaż z Kaszgaru (Sinciang, Chiny) dokumentujący tradycje rdzennych mieszkańców, Ujgurów, otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym HumanDOC Świat Różnorodnych Szerokości. Wystawa jej fotografii z rejonu Everestu rozpoczęła 9. przegląd filmów o górach im. Tadeusza Piotrowskiego w Szczecinie.

Swoje fotografie prezentowała i była prelegentką między innymi na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY w Gdyni oraz na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju, największym tego typu wydarzeniu w Europie. Od 2010r. przemierza Himalaje Nepalu. Wędrowała po Małym Tybecie, Sikkimie, Tybecie. Ma za sobą marsze w górach skalistych Kanady, w Pirenejach, Alpach, Dolomitach, górach Kaukazu, w Atlasie, w Himalajach Garhwalu, Karakorum.

Od 2016r. corocznie w Nepalu spędza blisko pół roku m.in. realizując swoje wysokogórskie marzenia. Szczególnie zżyta z mieszkańcami regionu Khumbu, czyli z Szerpami z rejonu Everestu, który stał się jej drugim domem. Przeważnie wędruje sama. Wracając do Polski opowiada o swoich doświadczeniach, przybliża kulturę Szerpów, propaguje bezpieczną wędrówkę w wysokich górach.

Więcej informacji na: www.magdajonczyk.com

Spotkanie będzie można obejrzeć w na fanpag’u GAK Projektorni.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę