Nasz profile

Polacy chcą produktów z recyklingu

Rozwój

Polacy chcą produktów z recyklingu

Polacy chcą produktów z recyklingu

Rośnie ekologiczna świadomość polskich konsumentów. Z badania wykonanego na zlecenie Stena Recycling wynika, że 65 procent respondentów oczekuje od producentów stosowania materiałów pochodzących z recyklingu.

Dla porównania, w Szwecji ten odsetek wynosi 92 procent. Aby deklaracje Polaków mogły iść w parze z konkretnymi wyborami, konieczne jest edukowanie społeczeństwa w obszarze gospodarki cyrkularnej oraz inspirowanie firm dobrymi praktykami w tym zakresie.

Odpowiedzią na te potrzeby jest konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego z nagrodami dla studentów, którzy zaproponują najciekawsze sposoby wdrożenia zasad GOZ.

Zasadniczą kwestią w dążeniu do modelu gospodarki cyrkularnej jest zmiana zarówno po stronie biznesu jak i postaw konsumentów. Świadomość ekologiczna Polaków z roku na rok rośnie i choć daleko nam jeszcze do krajów skandynawskich, to coraz liczniejsza grupa polskich konsumentów jest gotowa na zmiany wynikające z konieczności ochrony środowiska i zapobiegania marnotrawieniu surowców.

Zgłoś swój ekopomysł i zainspiruj innych!

Stena Recycling już po raz czwarty organizuje ogólnopolski konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Celem konkursu jest inspirowanie środowiska akademickiego oraz firm do poszukiwania, wdrażania i promowania rozwiązań zgodnych z założeniami gospodarki cyrkularnej. Konkurs ma trzy kategorie. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla studentów, którzy zaproponują wdrożenie GOZ przydatne dla biznesu lub akcję społeczną promującą ideę GOZ. Druga jest skierowana do przedsiębiorstw, które już wdrożyły działania gospodarki obiegu zamkniętego. Trzecia jest dedykowana firmom, które promują idee GOZ wśród pracowników.

Wybory konsumenckie a GOZ

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling[1], dwie trzecie badanych Polaków chciałoby, aby ich ulubione produkty pochodziły ze zrównoważonej produkcji. 61% respondentów chętnie dowiedziałoby się czy firma, z której usług lub produktów korzysta działa na rzecz wprowadzania zasad gospodarki obiegu zamkniętego, natomiast 58% ankietowanych byłoby skłonnych zmienić swoje przyzwyczajenia i zrezygnować z usług/produktów ulubionej firmy na rzecz takiej, która dobrowolnie wdraża zasady gospodarki cyrkularnej.

Z tego samego badania wynika również, że 65% respondentów oczekuje, że producenci będą wykorzystywać w swoich produktach więcej materiałów pochodzących z recyklingu a 37% badanych przyznało, że zapłaci więcej za taki produkt. Dla porównania, w badaniu przeprowadzonym w Szwecji[2], która jest liderem zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego aż 92% respondentów stwierdziło, że oczekuje od producentów wykorzystania większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu w swoich produktach. Natomiast 57% zadeklarowało, że jest skłonnych dopłacić za takie produkty.

– Choć z przeprowadzonego badania wynika, że większość polskich konsumentów wspiera produkty pochodzące z GOZ to edukacja ekologiczna Polaków wciąż wymaga intensyfikacji. Tak samo jest w przypadku przedsiębiorstw – część z nich weszła już na ścieżkę transformacji GOZ, jednak nie mają wystarczającej wiedzy, by podejmować kolejne aktywności. Dlatego też Stena Recycling już po raz czwarty organizuje konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, który pozwala zwiększyć świadomość na temat gospodarki cyrkularnej wśród ogółu społeczeństwa jak również jest platformą wymiany pomysłów i doświadczeń w obszarze GOZ dla biznesu – mówi Aleksandra Surdykowska, Manager ds. Marketingu i PR Stena Recycling.

W ubiegłorocznej edycji za najlepszy w kategorii projektów studenckich został wybrany pomysł „Sklepu Zamozaopatrującego” Justyny Bronowickiej, studentki Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodatkowe wyróżnienia otrzymały Karolina Wodnicka z Akademii Sztuki w Szczecinie za projekt ekologicznego opakowania na kanapki oraz Magdalena Kierzek, Paulina Wielec i Amanda Nowaczyk z Politechniki Łódzkiej za projekt aplikacji służącej do rozpoznawania rodzaju odpadu i tym samym ułatwiającej skuteczny recykling.

Bądź promotorem gospodarki o obiegu zamkniętym!

Udział w konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia można przesyłać do 14 lutego 2021 r. przez formularz znajdujący się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award

Wnioski konkursowe w czwartej edycji będzie oceniać 9-osobowe, międzynarodowe jury ekspertów z obszaru GOZ, reprezentujących różne firmy i instytucje: Akademię Leona Koźmińskiego, Organizację Odzysku Opakowań Rekopol, Kampanię 17 Celów, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Polską Izbę Gospodarki Odpadami, Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą, Tygodnik Polityka, Stenę Recycling International i Stenę Recycling Polska.

Zwycięzców poznamy wiosną 2021 roku. Wyłonieni przedsiębiorcy w ramach nagrody mają możliwość wybrania usługi z listy oferowanych przez Stena Recycling, a studenci – otrzymają laptopy oraz grant w wysokości do 10 000 zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ. Przedsiębiorstwa i studenci oraz ich uczelnie zostaną także wyróżnieni certyfikatem dobrych praktyk.

[1]Wyniki badania „Polacy o GOZ” przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling w październiku 2020.

[2] Badanie „Postawy wobec materiałów pochodzących z recyklingu” zostało przeprowadzone przez firmę Kantar/Sifo
na zlecenie Circular Initiative w marcu 2020 roku.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę