Święte rozproszenie w Plamie
Plama GAK zaprasza 11 lutego na godzinę 19:00, na premierę akcji performatywnej przygotowanej przez Danę Chmielewską.
Pokaz pracy w procesie
– Fascynuje mnie wyobrażenie, że relacja między przestrzenią a ciałem jest wzajemna – mówi Dana Chmielewska, twórczyni projektu. – Tak, jak przestrzeń wpływa na ciało – na to jak się zachowuje i czym się staje, tak i obecność ciała może wpływać na „stan” przestrzeni. Przestrzeń, tym samym, ma swoistą podmiotowość i perspektywę. To praktyka uważności.
– Wykorzystuję wielowymiarową strukturę ruchową opartą o partyturę, tworzenie natychmiastowej poezji, narzędzia improwizacyjne oraz pracę z głosem. Zależy mi na wytworzeniu atmosfery włączenia i – nawet chwilowej – wspólnotowości – mówi Chmielewska. – Szukam sposobów na radzenie sobie z doświadczeniem przybywania, zasiedlania i opuszczania, a także witania i żegnania – miejsc, ludzi, zjawisk i wyobrażeń.
Dana Chmielewska jest Absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, studentką Uniwersytetu Barcelońskiego. Ukończyła I i II moduł Kursu Choreografii Eksperymentalnej organizowany przez Centrum w Ruchu w Warszawie. Beneficjentka Stypendium Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk Alternatywnej Akademii Tańca, stypendium twórczego i rezydencji Dans i Blekinge w Karlskoronie oraz Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk.
Jej akcja performatywna to kolejny etap rozwijania materiału choreograficznego dotyczącego afektywnej relacji ciała i miejsca. Research rozpoczął się w 2019 roku. Prezentacje poszczególnych etapów odbyły się w Łodzi, w Karlskronie i w Warszawie.
Wydarzenie będzie można obejrzeć w wysokiej rozdzielczości na kanale YouTube plamaGAK.
—
Projekt powstał dzięki dofinansowaniu ze środków stypendium Miasta Gdańska i bliskiej współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury Plama w Gdańsku na przełomie listopada i grudnia 2020.