Nasz profile

Studia z przyszłością! Wybierz perspektywiczny kierunek na AGH!

Kraków

Studia z przyszłością! Wybierz perspektywiczny kierunek na AGH!

Studia z przyszłością! Wybierz perspektywiczny kierunek na AGH!

Senat Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zatwierdził w grudniu 2020 r. program nowych studiów stacjonarnych II stopnia o profilu praktycznym (studia dualne) na kierunku studiów Inżynieria Naftowa i Gazownicza (INiG), prowadzonych wspólnie z GAZ-SYSTEM na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu (WWNiG).

Celem studiów jest przygotowanie absolwentów o specjalistycznych kwalifikacjach zawodowych, którzy będą uczestniczyć w rozwiązywaniu najbardziej wymagających wyzwań branży energetycznej. Opracowany we współpracy ze spółką program studiów przygotuje absolwentów do realizacji zadań rozwojowych, a dzięki rozbudowanemu zakresowi praktyk zawodowych absolwenci zdobędą także wiedzę i umiejętności wykorzystywane przy eksploatacji obiektów gazowej sieci przesyłowej.

Studia przyszłości

Właśnie te studia o profilu technicznym mogą być podstawą stabilizacji w życiu zawodowym. Zapewnią również możliwości samorealizację oraz uczestnictwa w projekcie transformacji energetycznej, w którym gaz stanowi kluczową rolę. Po ukończeniu tego kierunku studiów absolwenci będą mogli odnaleźć się w miejscach pracy związanych nie tylko z przesyłem gazu, ale także wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze źródłami energii o neutralnym wpływie na środowisko. Efektywne wykorzystanie paliwa gazowego, stabilizującego działanie OZE, jest warunkiem dostosowania miksu energetycznego Polski do wymogów unijnych w zakresie ochrony klimatu. Są to działania obliczone na następne kilkadziesiąt lat.

Dodatkową istotną kwestią jest praktyczna strona zajęć i zdobycie kluczowych umiejętności, niezbędnych do pracy w sektorze energetycznym. Dzięki uzyskanemu doświadczeniu i kwalifikacjom absolwent tego kierunku będzie dla przyszłego pracodawcy profesjonalnym pracownikiem, przygotowanym zarówno teoretycznie jak i praktycznie.

Dodatkowe plusy

Ukończenie studiów na kierunku INiG uprawnia także absolwentów m.in. do ubiegania się o uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności inżynieryjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń.

Studia dualne dla 12-20 studentów zostaną uruchomione od semestru letniego 2021 r.

Zainteresowanych nimi studentów zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem kierunku:

https://sylabusy.agh.edu.pl/pl/1/1/16/1/5/18/144           

Transformacja energetyczna w Polsce  

– Polska realizuje ambitny plan uzyskania niezależności energetycznej m.in. dzięki inwestycjom w branży gazowniczej, takim jak Baltic Pipe łączący Polskę z Szelfem Norweskim, rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu czy projekt terminalu pływającego w rejonie Gdańska. Do budowy tych inwestycji, a potem ich eksploatacji GAZ-SYSTEM potrzebuje

wyspecjalizowanej kadry. Cieszę się, że Akademia Górniczo-Hutnicza wspólnie ze spółką przygotowała poświęcony branży program studiów, w ramach którego przyszli gazownicy będą się kształcić także praktycznie – powiedział Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.  – W ten sposób zwiększamy naukowy potencjał techniczny polskich inżynierów – dodał Naimski.

– Dzięki uczestnictwu w studiach z profilowanym programem zawodowym i praktykom w GAZ-SYSTEM absolwenci będą lepiej przygotowani do podjęcia pracy w firmach z sektora gazowniczego. Naszym celem jest współpraca ze specjalistami, którzy obsłużą w przyszłości powstającą infrastrukturę gazową. Najlepsi znajdą możliwość podjęcia zatrudnienia lub odbycia staży w spółce – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.

W ostatnich kilku latach popyt na gaz ziemny, transportowany siecią GAZ-SYSTEM, wzrósł o ponad 30%, a wdrażane w krajach UE ograniczanie emisji szkodliwych substancji dodatkowo zwiększy zapotrzebowanie na ten surowiec w celu niskoemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

Plany inwestycyjne GAZ-SYSTEM przewidują wybudowanie ponad 2000 km przesyłowych gazociągów wysokiego ciśnienia do 2025 r., co nadaje wymiar praktyczny współpracy z WWNiG AGH w zakresie przygotowywania specjalistycznej kadry.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Kraków

Na górę