Polski sukces na Jezioraku

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny

14 ogłoszenie wynikówPod koniec maja okolice portu śródlądowego w Iławie gościły 38. międzynarodowe regaty łodzi napędzanych siłą ludzkich mięśni – International Waterbike Regatta 2017. W rywalizacji wzięło udział 36 jednostek zbudowanych przez studentów z Niemiec, Holandii, Austrii, Rosji, Chorwacji, Turcji oraz Polski. Gospodarzem zawodów byli studenci koła naukowego KORAB, działającego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej.

Regaty rozpoczęły się w środę pomiarami i rejestracją jednostek. Tego dnia ekipy doprowadzały do perfekcji swoje bolidy. Pod wieczór odbyła się parada jednostek otwierająca zawody. Następnego dnia jednostki rywalizowały w konkurencjach krótkodystansowych: sprincie na sto metrów, slalomie oraz w dyscyplinie przód stop tył, polegającej na pokonaniu przez łódkę 50 metrów, zatrzymaniu się w określonym miejscu i powrocie wstecz na miejsce startu. Do półfinałów zakwalifikowano 16 najlepszych ekip.

5 przygotowanie do uciągu

Drugiego dnia regat obok półfinałów rozegrano dwie inne konkurencje: przyspieszenie na dystansie 10 metrów i uciąg na palu, polegający na pomiarze siły naporu pędnika jednostki. Po południu na Małym Jezioraku odbył się wyścig na długi dystans. Na linii startu stanęły wszystkie jednostki, a najlepszą okazał się Rektor skonstruowany przez gospodarzy z Politechniki Gdańskiej. Kolejne dwa miejsca zajęły łodzie studentów z Hamburga. Nie obyło się bez emocji – jedna z łódek została całkowicie zalana przez powstałą falę. Jednak po sprawnej interwencji ratowników pechowcom udało się kontynuować wyścig.

Rektor

Ostatni dzień regat przyniósł rozstrzygnięcia we wszystkich konkurencjach. Po zakończonych finałach rozegrano Sekretną misję - zabawę dla zawodników o zasadach wymyślanych co roku przez organizatorów i aż do startu trzymanych w tajemnicy.

12 tajna misja

W ostatecznej klasyfikacji triumfowała gdańska jednostka Rektor, dzięki czemu po rocznej przerwie przechodni puchar powrócił na Politechnikę Gdańską. Tuż za nimi uplasowała się turecka drużyna ze Stambułu z łódką Karbonat, a trzecie miejsce zajęła jednostka Reynolds skonstruowana przez studentów z Uniwersytetu Technicznego w Hamburgu. Pozostałe polskie jednostki CBG, Dżordż i RW4 zdobyły kolejno miejsca 10, 15 i 25.

10 tigerduck

Do sukcesu organizacyjnego regat przyczynili się Powiat Iława, Port Iława, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz firmy EXCENTO, DNV GL, GRM Systems, Sunreef  Yachts, Laminopol, CreeYacht i Base Group.

11 renate

Już teraz studenci Korabia zachęcają do śledzenia na fanpage'u KSTOKORAB  ich dalszych zmagań na drodze do walki o obronę pucharu w przyszłym roku w Zagrzebiu.