Kraków

Daj imPuls do życia

wampiriada 2017

„Daj imPuls do życia” – to hasło wiosennej edycji Wampiriady na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obok najważniejszego celu jakim jest zebranie jak największej ilości krwi, wydarzenie ma za zadanie promocję idei krwiodawstwa wśród młodych ludzi. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego stara się upowszechniać akcję nie tylko na uczelni, ale również wśród mieszkańców Krakowa. Krwiodawcy oprócz satysfakcji płynącej ze świadomości niesienia pomocy mogą zostać nagrodzeni poprzez udział w różnego rodzaju konkursach i losowaniach.

Po co nam savoir-vivre? Spotkanie z Łukaszem Kielbanem

kielban event final

Termin „savoir-vivre” zapożyczyliśmy z francuskiego jako „znajomość życia”, umiejętność komunikacji, prezencji i zachowania się. Jest to wiedza niezbędna do sprawnego budowania wizerunku. Chcąc przybliżyć ten temat studentom, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowało spotkanie ze specjalistą w tej dziedzinie – Łukaszem Kielbanem.

Plebiscyt MediaTory - znamy nominowanych w jubileuszowej 10. edycji

Studenci dziennikarstwa już po raz 10-ty nominowali do nagrody MediaTory najlepszych według nich ludzi mediów. W tym roku szansę na statuetkę ma po raz pierwszy dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, a także innowacyjne projekty dziennikarskie. Wybór laureatów w 9-ciu kategoriach należy do ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania studentów z 22 uczelni z całej Polski.

mediatorynominacjeMALE

W trwającym od 2007 roku Plebiscycie MediaTory przyszli adepci dziennikarstwa mogą wskazać swoich dziennikarskich mistrzów w kategoriach: AuTORytet, TORpeda, NawigaTOR, AkumulaTOR, ObserwaTOR, InicjaTOR, ReformaTOR, ProwokaTOR oraz DetonaTOR. Na tegorocznej liście nominowanych znalazło się 40 wytypowanych przez studentów propozycji. O tym, do kogo powędrują statuetki dowiemy się 3 grudnia podczas uroczystej Gali Finałowej w Krakowie.

Konferencja "Europa w Azji. Z dziejów obywateli polskich w Kazachstanie"

Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapraszają na polsko-kazachską konferencję naukową "Europa w Azji. Z dziejów obywateli polskich w Kazachstanie w okresie II wojny światowej".
Konferencja odbędzie się w dniach 6–7 czerwca 2016 r. w Audytorium im. prof. Wincentego Danka, na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, przy ul. Podchorążych 2.
Obrady będą prowadzone w języku polskim i rosyjskim z tłumaczeniem symultanicznym.
Wstęp wolny.

Modna i już! Moda w PRL

Do połowy kwietnia, w Muzeum Narodowym w Krakowie, można podziwiać wystawę pt.: „Modna i już! Moda w PRL”. Ukazuje ona trudy bycia modną w czasach, gdzie dostęp do ekskluzywnych ubrań był ograniczony. Świat mody był dla kobiet ucieczką przed szarą, komunistyczną rzeczywistością. Kobiety tamtych czasów czerpały inspiracje z Zachodu, podążając za zmieniającą się modą. Nasze mamy i babki musiały próbować różnych sposobów, aby być modnymi i czuć się wyjątkowo. Ekspozycja ukazuje modę powojenną i kolejnych dekad. Można podziwiać stroje codzienne, zwyczajne jak i modę ślubną.

008moda

Moje konto