Magazyn Starter 2017/18

Ocena użytkowników:  / 3

okladka Starter2017 18

Zapraszamy do czytania magazynu. To wydanie specjalne skierowane do studentów pierwszego roku, ale nawet jeśli jesteś na wyższym roku, znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji. Artykuły są napisane przez studentów i pracowników naukowych.
Znajdziesz tu słownik studencki, opowieść jak wyglądały studia dawniej, jak się uczyć, by się nauczyć, o zarządzaniu czasem i mailu do wykładowcy, który nie gryzie. O studenckiej pracy, dobrym gniewie i motywacji oraz przepisów dla opornych na gotowanie.
W Starterze znajdują się nie tylko porady, ale sprawdzone informacje na temat tego, gdzie w twoim mieście dobrze zjeść, co zrobić jak zachorujesz, gdzie możesz rozwijać swoją kreatywność lub swoje mięśnie.

Smak nr 55/ czerwiec/ lipiec

Ocena użytkowników:  / 1

okladka pod prad 55 czerwiec lipiec

Świeże truskawki ze śmietaną.
Słodkie na tyle, że stróżka soku spływa po brodzie.
Czyż nie jest to jeden ze smaków nadchodzących wakacji?
Z nadejściem lata pojawia się z jednej strony podekscytowanie,
a z drugiej zmęczenie, bo ostatkiem sił biegniemy
do mety z napisem sesja. By w tym czasie się zrelaksować,
warto obejrzeć jakiś mądry film lub inwestować
w swoje pasje, a może dopiero ich poszukać, bo pasje
rozwijają nasz charakter i dodają życiu smaku.

O swoich opowiadają nam Karolina Burakowska, która od zawsze
interesowała się modą, więc teraz szyje ubrania, by prezentować
je na pokazach, oraz Monika Kłak – dziewczyna
kochająca minimalizm.
W poszukiwaniu smaku wolności, można porządnie i bez
ograniczeń się wyszaleć latem, pojechać na Przystanek
Woodstock lub inne tego typu wydarzenie. Natomiast
codzienną dawkę wolności może dać nam sport. Bieganie
to świetna odskocznia, ale uprawianie innych dyscyplin,
jak sporty walki, też będzie dobrym sposobem
na zrelaksowanie się.
Choć często szukamy przyjemnych doświadczeń, to można
powiedzieć, że życie w całej swojej złożoności ma smak
słodko-gorzki. Przeczytamy o tym w historiach
Kamili i Roberta, którzy zmagają się ze strwardnieniem
rozsianym, oraz w felietonie Magdaleny Chrzanowieckiej.
Niniejsze wydanie magazynu wyjątkowo nie jest na papierze.
Jesteśmy bardzo ciekawi waszej opinii i tego, ile osób
je przeczyta. Dlatego dawajcie znać, że przeczytaliście,
co was poruszyło i jak wam się podoba. Czy wolicie
wydanie w postaci .pfd, czy papierowe wydanie naszego
magazynu? Czekamy na wasze zdanie.
Katarzyna Michałowska
naczelna(at)podprad.pl

Siła nr 54/ kwiecień/maj 2017

Ocena użytkowników:  / 1

okladka54numer

Siła. Pojęcie kojarzące się przede wszystkim z tężyzną fizyczną. Z człowiekiem, który potrafi udźwignąć wiele kilogramów na siłowni, przebiec kilkadziesiąt kilometrów bez zatrzymywania się czy wspiąć się na najwyższe szczyty gór. Ta siła tkwi jednak w głowie. I właśnie takie jej postrzeganie kryje się za marcowym wydaniem „płyń Pod Prąd”. Jak napisał Bartek Cicharski w swoim felietonie – same mięśnie to nie wszystko, a cza¬sem potężniejszą bronią jest to, co mamy pod czaszką.
W reportażu Magdaleny Chrzanowieckiej poznajemy osoby, które przez sztuki walki stają się silniejsze fizycz¬nie i pewniejsze w różnych życiowych sytuacjach.
Sztuką jest też odnaleźć siłę, by nie bać się podążać za marzeniami. By wiedzieć, jakie one są i iść ku nim, nawet jeśli dla innych wydają się być trudne do zrozumie¬nia. Reportaż o takim rodzaju siły napisała Katarzyna Michałowska.
W marcowym numerze magazynu wracamy też do przeszłości. Zuzanna Musik przenosi nas do czasów II wojny światowej przez recenzję opowiadań o poświęce¬niu kobiet tamtych lat. Kasia Polita natomiast przypomina datę 11 września 2001 roku w rozmowie ze świadkiem katastrofy World Trade Center.
Siła tkwi także w zdrowym odżywianiu. O tym, co jest zdrowe i dlaczego nie dla każdego to samo, napisała Mał-gorzata Serkowska po rozmowie z terapeutką żywieniową. Z kolei Lidia Karolewicz stworzyła tekst o szkodliwo¬ści pestycydów i walce z nimi w diecie.
Agata Siemaszko przedstawia sposoby na wstawanie z łóżka. W jej tekście znajdują się nawet te niekonwencjo¬nalne, kiedy brakuje silnej woli.
Z kolei bohater mojego reportażu, Mariusz Wejnert, choć po wypadku porusza się na wózku, nie traci nadziei i wciąż zmierza do przodu. Motywują go rozmowy i on sam. Ważne jest, aby odnaleźć źródło swojej siły i z niego czerpać – by być odpowiednio silnym, ale po swojemu.
Jeśli trzeba – nawet pod prąd.

Poszukiwanie nr 53/ grudzień 2016/ styczeń 2017

Ocena użytkowników:  / 2

Okladka 53 Grudzien Styczen copyPoszukiwanie nr 53/grudzień 2016/styczeń 2017

 

Temat przewodni magazynu to poszukiwanie. Poszukujemy odpowiedzi na pytanie: czego szukamy w życiu?, mamy opowieść o szlaku św. Jakuba, zachęcamy by odwiedzić Azję, jak poznać siebie, a potem do naszego kształtu dopasować odpowiednią pracę, jak sobie poradzić, gdy dzieje się krzywda?, zapraszamy do kulinarnego świata i rozważamy czym jest pasja, jak ją znaleźć i jaki ma związek z naszymi talentami?

Magazyn Starter 2016/17

Ocena użytkowników:  / 2

okladka Starter 2016Zapraszamy do czytania i smakowania, bo jest to ciekawa lektura nie tylko dla rozpoczynających studia.
Wiele osób przyłożyło się do powstania tego wydania.
Bartosz Cicharski rozpoczął felietonem, Marek Twaróg napisał o trzech błędach, których nie należy popełniać, Magdalena Chrzanowiecka o prawdziwej wolności, Patrycja Oryl słowniczek, poradnik jak pisać maile i jak nauczyć się samodzielności, Paula Altmann tekst o zmianie kierunku oraz o tym, jak wyjechać za granicę korzystając z projektu Erasmus+. Bartek Serkowski poradził jak spisać misję życiową, Dominik Makurat wytłumaczył rodzaje stypendiów i jak się o nie starać, Maciej Blatkiewicz wytypował najlepsze studenckie jedzenie w Poznaniu, Patrycja Żołyniak zachęcała, by przełamać nieśmiałość w grupie, Maciek Budzich opowiedział o pracy nad projektem Biblia AUDIO superprodukcja, Łukasz Pachelski i Krzysztof Góra o tym jak można rozwijać karierę naukową, Gosia Serkowska podała przepisy na studenckie posiłki, Joanna Stróżek starała się zmobilizację studentów do ruszania się i zadbania o zdrowie.