Mechanizmy nr 46/ marzec

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Schematy zwykle pomagają nam przywrócić poczucie bezpieczeństwa w trudnych i stresujących sytuacjach. Gdy są to wyuczone odruchy ciała, mogą uratować lub odebrać życie, o czym pisze Rafał Kruczek w wiosennym magazynie.

PP46 marzec2014

Trzeba długo ćwiczyć, by uzyskać perfekcję w ruchach, by stały się nieświadome – tak jak Aneta czy Łukasz, trenujący parkour. Mówią, że to sztuka przemieszczania się, w której trzeba uzyskać doskonałość w chodzeniu.
Przykładem negatywnego i niszczącego schematu jest manipulacja, zdarzająca się najczęściej w sytuacjach opartych na hierarchii. Katarzyna Michałowska w reportażu 7 sekund na odpoczynek wnika w sam środek i pokazuje, jak manipulacja staje się uzależniająca dla jej ofiary. Czy bohaterka podejmie decyzję i zmieni schemat, w którym tkwi? Łatwo dawać rady, stojąc z boku. Każda zmiana mechanizmów to zerwanie z poczuciem bezpieczeństwa i nigdy nie przychodzi łatwo. Historia Dagmary opisywana przez Dominikę Stańkowską w Życie do góry nogami udowadnia jednak, że ten ruch może się opłacić. Jakkolwiek nie trzeba od razu zmieniać środowiska i klimatu. Czasem wystarczy modyfikacja fryzury, o czym piszę w tekście Waga włosa.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież