Nasz profile

EDYCJA 2010

W dniach 12-14 listopada na terenie Politechniki Gdańskiej odbyła się konferencja dla dziennikarzy studenckich MEDIONALIA.

Pierwszy dzień konferencji przeznaczony był na wymianę doświadczeń między studentami zaangażowanymi na co dzień w pracę w mediach studenckich. Dyskutowano na temat sposobów poszukiwania nowych tematów i gromadzenia materiałów dziennikarskich, umiejętności pogodzenia czasu na rozwijanie się w dziennikarstwie z nauką lub możliwościach finansowania mediów studenckich przez uczelnie. Okazja do wymiany doświadczeń odbywała się nie tylko pomiędzy dziennikarzami z trójmiejskich mediów studenckich takich jak radio SAR, kronika studencka, Pismo PG, Punkt G lub Magazyn Studencki płyń POD PRĄD, ale również przedstawicielami redakcji z innych miast, takich jak Radar (UP Lublin), Magiel (SGH), Bis (AGH), Okiem Studenta (SGGW), radio Sygnały z Opola, radio Jantar z Koszalina lub radio Luz z Wrocławia.

 

Następnego dnia, w sobotę, konferencję otworzył rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk. – Chciałem zostać dziennikarzem – mówił rektor – jednak ostatecznie zdecydowałem się na studiowanie informatyki. Dlatego idea inżyniera, który rozwija się w dziennikarstwie jest mi bliska. Inżynier charakteryzuje się analityczną i selektywną obserwacją rzeczywistości. Uważam, że może we właściwy sposób przekazać informację – podsumował profesor. Jako pierwszy przed około setką studentów wystąpił Jakub Jakubowski (redaktor naczelny magazynu Prestiż). Postawił na wstępie kilka ważnych pytań: skąd studenci czerpią informację i czy umieją oddzielać fakty od opinii? Jakubowski zachęcał uczestników do selekcjonowania informacji i przestrzegał przed ogłupiającym wpływem telewizji. Redaktor naczelny Prestiżu podzielił się swoją wiedzą na temat tego, jak tworzy się telewizyjną informację, z jakich elementów składa się news telewizyjny oraz wciągnął publiczność w dyskusję na temat oceny newsu telewizyjnego dwóch konkurencyjnych stacji. Tym sposobem rozgorzała dyskusja na temat dziennikarskich błędów i braku umiejętności oddzielania komentarza od faktów.

Następnymi prelegentami byli Roman Daszczyński i Marek Sterlingow z Gazety Wyborczej. Dyskutowali na temat kondycji dziennikarstwa śledczego w Polsce. Obaj dziennikarze odnosili się do swoich zawodowych doświadczeń przy zdobywaniu informacji. Podawali dylematy moralne związane z chronieniem informatorów i opowiadali o byciu podsłuchiwanymi przez służby specjalne. W kwestii śledczego dziennikarstwa obywatelskiego Sterlingow w sposób jednoznaczny wyraził swoją opinię. – Moim zdaniem coś takiego, jak obywatelskie dziennikarstwo śledcze, jest sposobem na oszczędności dużych koncernów medialnych – powiedział.

Po przerwie na obiad, Łukasz Rudziński z trójmiasto.pl oraz Daniel Stenzel z TVN24 opowiadali o rozpoczęciu pracy zawodowej jako profesjonalni dziennikarze. Rudziński opowiadał o tym, w jaki sposób opiera się naciskom instytucji kulturalnym, by oceniać ich działalność w sposób obiektywny, natomiast Stenzel obalił stereotyp płatnych stażów w TVN. Przy dyskusji o satysfakcji z wykonywanej pracy Stenzel powiedział, że praca zapewnia mu zastrzyk adrenaliny, ale jest marnie wynagradzana. Rudziński stwierdził zaś, że jest zapracowany, jednakże jego dziennikarskie wynagrodzenie pozwala mu się utrzymać.

Adam Kasprzyk miał być ostatnim prelegentem konferencji, jednakże na nią nie dotarł, dlatego zastąpił go obecny na poprzednim panelu Daniel Stenzel. W tej części spotkania uczestnicy mogli obejrzeć surowy materiał, jak również dowiedzieli się, w jaki sposób przygotowuje się informację na podstawie newsa z dnia poprzedniego. Padło wiele pytań z sali, począwszy od dokładnego opisu pracy reportera, a na sposobach wyszukiwania bohaterów do danego programu skończywszy. Stenzel szczegółowo opisywał relacjonowanie konferencji z okazji 30-lecia powstania solidarności.

Ostatni dzień konferencji, niedziela, był przeznaczony na praktyczne warsztaty. Uczestnicy konferencji w grupach szkolili warsztat radiowy, prasowy, filmowy oraz fotograficzny.

W studiu kroniki studenckiej PG, we Wrzeszczu odbywał się warsztat fotograficzny z Machałem Matysiakiem i Pawłem Bajerskim oraz fotografami kroniki. W sali piętro wyżej odbywał się warsztat filmowy, gdzie z operatorami Mateuszem Koldunem i Michałem Szagżdowiczem można było nauczyć się zasad kadrowania. W sali obok odbywał się warsztat prasowy z Krzysztofem Grabowskim, który, mówiąc o zawodzie dziennikarza, położył duży nacisk na rzetelność i odpowiedzialność. W gmachu ETI odbywał się warsztat w radiu SAR. Błażej Tomaszewski uczył, jak montować nagranie i co zrobić, by brzmiał on najlepiej. Dwie ulice dalej w Radiu Gdańsk odbywały się warsztaty w studiu nagraniowym, natomiast w redakcji Dziennika Bałtyckiego można było podejrzeć pracę zespołu redakcyjnego i zadać wiele pytań.

Konferencja Medionalia to inicjatywa rozpoczynająca coroczny cykl warsztatów dziennikarskich dla studentów zaangażowanych w mediach studenckich. Jest to pierwsza tego typu konferencja organizowana na Politechnice Gdańskiej skierowana do młodych, studenckich dziennikarzy nieposiadających humanistycznego wykształcenia, a jednak chcących rozwijać się w dziedzinie dziennikarstwa. Ruch Akademicki Pod Prąd, organizator konferencji, miał na celu zintegrowanie środowiska młodych dziennikarzy, by stworzyć im perspektywy do łatwiejszego wejścia na rynek pracy.

Ostatniego dnia konferencji Medionalia, w niedzielę, po warsztatach praktycznych, odbyła się wycieczka po starym mieście. – Wiele razy szedłem ulicą Długą, ale nie zauważyłem detali, na które zawraca uwagę przewodnik – mówi uczestnik konferencji Cyryl Sochacki. – Naszym celem było danie możliwości zebrania materiału dziennikarskiego o Gdańsku bezpośrednio po warsztatach praktycznych, jak również umożliwienie studentom lepszego poznania miasta – mówi Maciej Badowicz, jeden z organizatorów konferencji. Marta Szagżdowicz, przewodnik miejski, oprowadziła uczestników szlakiem bursztynowym. Wyjaśniła, między innymi, dlaczego kościół Mariacki nie posiada iglicy i dlaczego znajduje się na nim aż tak duży zegar. Szgżdowicz stojąc przy złotej bramie wymieniała cechy, którymi powinien charakteryzować się gdańszczanin. Są to, roztropność, pobożność, sprawiedliwość i pokój. – Taki powinien być każdy dziennikarz – podsumowuje Marcin Hołowiński, uczestnik konferencji.

RELACJA FOTOGRAFICZNA

Na górę