Nasz profile

EDYCJA 2012

Połowa listopada jest terminem, który każdy młody adept dziennikarstwa powinien wpisać w kalendarz. Trzecia edycja Medionaliów, jak co roku, odbyła się na Politechnice Gdańskiej.

Na studentów czekały warsztaty i panele, prowadzone przez dziennikarzy, głównie z trójmiejskich redakcji, przekazujących słuchaczom swoją wiedzę i doświadczenie.

Panelowo

PR w roli oskarżonego czy oskarżyciela? – na takie pytanie starali się odpowiedzieć prelegenci podczas pierwszego panelu. Marzena Klimowicz-Sikorska z trójmiasto.pl i Wojciech Wężyk z firmy Brandscope doszli do wniosku, że podstawą relacji dziennikarz – PR-owiec powinno być zaufanie. Klimowicz porównała swoją rolę do łowczego zbierającego tematy wśród materiałów prasowych. Z kolei Wężyk podkreślał, że PR-owiec jest tyle wart w swoim zawodzie, ilu ma przyjaciół wśród dziennikarzy.

O podgrzanie atmosfery zadbali uczestnicy drugiego spotkania. Krzysztof Skiba i Tomasz Żółtko udowodnili, że poprzez felieton można wyrażać różne rodzaje wrażliwości. Zdaniem Skiby jest to szlachetna forma dziennikarska, ale czytanie felietonów określił jako masochistyczną frajdę. Drugi z prelegentów zaznaczał, że felietoniści piszą dla ludzi, którzy posiadają pęd do czytania ze zrozumieniem.

Niedzielne panele upłynęły pod znakiem dziennikarstwa w praktyce. Małgorzata Żerwe z Radia Gdańsk starała się wyzwolić wyobraźnię studentów przez odtwarzanie słuchowisk. Prezentując dokument Zakazany klarnet, ukazała sytuację młodej klarnecistki w ogniu sąsiedzkiej krytyki. Z kolei tajniki dziennikarstwa śledczego odkrył redaktor Roman Daszczyński. Dziennikarz Gazety Wyborczej wprowadzał słuchaczy w sprawy ukryte wplatał w swoje wypowiedzi anegdoty z życia zawodowego. Ostatni goście, Daniel Stenzel z TVN 24 i Tomasz Złotoś z TVP, w przystępnej i lekkiej formie przedstawili od kuchni zawód reportera. Studenci mogli zmierzyć się z pracą w świetle kamer, odgrywając scenę relacji na żywo.

Warsztatowo

Praktyka czyni mistrza, dlatego studenccy dziennikarze z napięciem czekali na zajęcia praktyczne. Możliwości, jakie stoją przed reportażystą, ukazał uczestnikom konferencji Tomasz Słomczyński. Redaktor Dziennika Bałtyckiego stwierdził, że celem tej formy jest przedstawienie obrazu w soczewce, gdzie każdy może odnaleźć siebie.

Z kolei Łukasz Rudziński z trójmiasto.pl odsłonił kulisy powstawania recenzji. Jego zdaniem recenzent może spotykać się z różnymi oczekiwaniami ze strony twórców wydarzenia. Podczas warsztatu uczyliśmy się jak omijać tego rodzaju pułapki. Jak blogować, pokazała Sylwia Kubryńska. Laureatka konkursu Blog Forum Gdańsk 2012 zaprezentowała wiele sposobów na prowadzenie i promocję internetowego dziennika. Na uczestników Medionaliów czekały zajęcia telewizyjne i radiowe. W ich trakcie każdy student mógł spróbować swoich sił w czytaniu z promptera lub robieniu sondy.

Tematem zajęć praktycznych było nie tylko dziennikarstwo. Sztuki fotografii uczył Łukasz Rusajczyk, wraz z nim studenci mogli poznać przebieg sesji zdjęciowej. Praca ze światłem, cyfrowe wywoływanie zdjęć i dobór sprzętu to tylko niektóre z podejmowanych podczas warsztatu tematów. Marek Witkowski poprowadził zaś zajęcia z PR. W ich trakcie młodzi dziennikarze uczyli się, jak do promocji organizacji studenckich wykorzystywać nowe media, w tym Facebook’a. Mogli także przekonać się, jak funkcjonuje e-mailowy marketing.

Integracyjnie

Pierwsza okazją do integracji uczestników był piątkowy koncert wspomnianego już Tomasza Żółtko. W klubie AK PG Kwadratowa publicysta i kompozytor dał próbkę swoich wokalnych umiejętności. Pokazał również, w jaki sposób między nutami można zawrzeć trudne tematy, jak zwątpienie, nienawiść czy antysemityzm.

Po sobotnich warsztatach studenci regenerowali siły podczas wspólnej zabawy. Gry planszowe, loterie i dyskusje stanowiły szansę na pozn

anie się i wymianę doświadczeń. Finałem konferencji były plenerowe wycieczki. Uczestnicy mogli zwiedzić tereny postoczniowe, galerię muralu na Zaspie, a także jedną z tajemniczych dzielnic Gdańska – Biskupią Górkę. Na chętnych czekały wyprawy do Dziennika Bałtyckiego i Radia Plus. Obejrzenie redakcji, poznanie dziennikarzy i ich pracy było, jak wyrazili się studenci fajną przygodą. Zresztą dziennikarstwo to jedna wielka przygoda, co potwierdzali prelegenci. Medionalia 2012 to już historia. Miejmy nadzieję, że jej kolejny rozdział napiszemy w przyszłym roku.

Medionalia to inicjatywa, mająca na celu rozpoczęcie corocznego cyklu warsztatów dziennikarskich dla studentów z całej Polski. Jest to pierwsza tego typu konferencja organizowana na Pomorzu skierowana do młodych, studenckich dziennikarzy.

Między 16 a 18 listopada na Politechnice Gdańskiej odbędzie się 3. ogólnopolska konferencja dla studenckich dziennikarzy Medionalia 2012. Wydarzenie zainauguruje koncert Tomasz Żółtko w klubie Kwadratowa, przez dwa kolejne dni trwać będą seminaria oraz praktyczne warsztaty. Do udziału zaproszono profesjonalistów w dziedzinie dziennikarstwa prasowego, radiowego i telewizyjnego. Wypowiedzą się m.in. felietoniści Krzysztof Skiba i Tomasz Żółtko, Daniel Stenzel (TVN24), Łukasz Rudziński (trojmiasto.pl), Tomasz Słomczyński (Dziennik Bałtycki). Dodatkowo Marek Witkowski będzie szkolił studentów udzielających się w kołach naukowych i organizacjach studenckich z PR-u.Warsztat w studiu telewizyjnym TASK zostanie prowadzony przez Mateusza Kolduna i Michała Szagżdowicza, a podczas zajęć będzie okazja do spróbowania się przed kamerą, czytania z promptera, zrobienia sondy oraz zapowiedzenia pogody korzystając z greenboxu. Tomasz Słomczyński, dziennikarz sądowy Dziennika Bałtyckiego opowie, co kryje za sobą forma reportażowa i jakie są jej możliwości. Warsztat fotograficzny poprowadzi redaktor naczelny Kroniki Studenckiej, fotograf Łukasz Rusajczyk. O blogowaniu powie Sylwia Kubryńska, prowadząca Najlepszy Blog na Świecie. Natomiast z Karolem Pawłowickim, redaktorem radia SAR, będzie można przeżyć przygodę prawdziwego reportażysty.

Sobotnia część konferencji odbędzie się w Auli Politechniki Gdańskiej, niedzielna w Audytorium Novum, Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

 

Na górę